Latvijā saules ģenerācijas jauda jau ir 140 MW

1

Projektēšanas, līguma noslēgšanas, kā arī jau izbūves un nodošanas posmā ir saules elektrostacijas ar kopējo jaudu apmēram 900 MW.

Saules paneļi

Saules paneļi (Avots: Pexels.com)

Projektēšanas, līguma noslēgšanas, kā arī jau izbūves un nodošanas posmā ir saules elektrostacijas ar kopējo jaudu apmēram 900 MW.

AS “Sadales tīkls” publicējis elektroapgādes apskatā par 2023.g. janvāri-martu. Starp informāciju par sadalīto elektroenerģiju, tirgotāju maiņas dinamiku un pieslēgumu parametriem ir apkopota informācija arī par saules enerģijas attīstību.

2023. gada pirmajā ceturksnī, nu jau 11 mēnešus pēc kārtas, turpinājies samazinājums kopējā sadalītās elektroenerģijas apjomā sadales sistēmā, kas varētu būt saistīts ar sabiedrības energoefektivitātes pasākumiem. Stabilizējoties elektroenerģijas cenām tirgū, jūtami pierimusi elektroenerģijas tirgotāju maiņas dinamika. Savukārt skaidrāku ainu par atjaunīgo energoresursu (AER) jaudām nākotnē rāda dati par rezervēto jaudu maksas segšanu – patlaban rēķinus apmaksājuši vai bankas garantiju iesnieguši vairāk nekā 60% no tiem AS “Sadales tīkls” reģistrētajiem pieteikumu iesniedzējiem, kuriem atbilstoši SPRK noteikumiem jaudu rezervācijas maksa bija jāsedz līdz 31. martam (tas veido gandrīz 80% no attiecīgās elektrostaciju attīstībai rezervētās jaudas sadales sistēmā). Tātad lielākā daļa iecerēto elektrostaciju ir ar ļoti lielu īstenošanas varbūtību – tās ir labas ziņas Zaļā kursa mērķu sasniegšanas kontekstā, taču vienlaikus valstī kopumā nedrīkstam aizmirst par nepieciešamību diversificēt kopējo energoresursu portfeli.

Sandis Jansons, AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs

Kopējās sadales sistēmai jau pieslēgtās saules ģenerācijas (gan mikroģeneratori, gan elektrostacijas) jauda patlaban ir apmēram 140 megavati (MW). Projektēšanas, līguma noslēgšanas, kā arī jau izbūves un nodošanas posmā ir saules elektrostacijas ar kopējo jaudu apmēram 900 MW. Paralēli turpinās arī aktīva mikroģeneratoru pieteikšana un pieslēgšana.

Patēriņa slodze (jeb nepieciešamā ražošanas jauda kopējā patēriņa nosegšanai) vasarā – saules ģenerācijas aktīvajā periodā – sadales sistēmā svārstās no 550 līdz 1100 MW.

No tiem saules elektrostaciju projektiem, kuriem saskaņā ar SPRK noteikumiem līdz 2023. gada 31. martam bija jāveic jaudas rezervācijas apmaksa, rēķinus apmaksājuši vai bankas garantiju iesnieguši vairāk nekā 60% no pieteikumu iesniedzējiem. Tas veido gandrīz 80% no tās elektrostaciju attīstībai rezervētās jaudas, par kuru līdz 31. martam bija jāveic jaudas rezervācijas apmaksa.

AS "Sadales tīkls" pieslēgto mikroģeneratoru skaits 2023. g. 1. ceturksnī
AS “Sadales tīkls” pieslēgto mikroģeneratoru skaits 2023. g. 1. ceturksnī. Avots: sadalestikls.lv

“Sadales tīkla” apkopotie dati rāda, ka saules paneļus mājsaimniecībā visaktīvāk uzstāda klienti Rīgā un Pierīgas novados. Lielākais skaits saules enerģijas mikroģeneratoru – aptuveni 1300 – uzstādīti Mārupes novadā, tam seko Rīga ar aptuveni 1200 mikroģeneratoriem un Ropažu novads ar gandrīz 900 ar saules paneļiem aprīkotām mājsaimniecībām.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

5 2 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
1 Komentārs
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
kārlis
kārlis
Viesis
29/04/2023 11:57

liels prieks redzēt gan jau esošo uzstādīto jaudu, gan attīstītāju apņemšanos turpināt!

1
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: