Sunly uzsāk trīs lielu saules parku būvniecību Latvijā
Atjaunojamās enerģijas uzņēmums “Sunly” šoruden uzsācis trīs, vērienīgu saules parku projektu realizāciju Latvijā, kopējai jaudai sasniedzot 225 MW. Šie projekti spēs apmierināt teju vairāk nekā 118 tūkstošu mājsaimniecības gada elektroenerģijas patēriņu. Tos paredzēts īstenot Valmieras, Krāslavas un Madonas novadu teritorijās.
Atjaunojamās enerģijas uzņēmums “Sunly” šoruden uzsācis trīs, vērienīgu saules parku projektu realizāciju Latvijā, kopējai jaudai sasniedzot 225 MW. Šie projekti spēs apmierināt teju vairāk nekā 118 tūkstošu mājsaimniecības gada elektroenerģijas patēriņu. Tos paredzēts īstenot Valmieras, Krāslavas un Madonas novadu teritorijās.
Šoruden tiek uzsākta visu trīs saules parku būvniecība – notiek darbs pie pieslēgumu izbūves un norisinās sagatavošanās darbi saules parku būvdarbiem. Jau šobrīd uzsākti sagatavošanās darbi pie pirmā projekta Valmieras novadā, kur tiks attīstīts 54 MW saules parks netālu no Matīšu ciemata. Vienlaikus uzsākti darbi pie apakšstacijas 90 MW saules parkam Dagdas pagastā, Krāslavas novadā. Tur tiek pielāgota pievedceļu infrastruktūra un ciešā sadarbībā ar AS “Augstsprieguma tīkls”, jau šoruden tiek likti pamati apakšstacijai, kas atrodas zem jau esošās 110kV augstsprieguma līnijas.
Trešais projekts, ar 81 MW jaudu, atradīsies netālu no Barkavas ciemata, Madonas novadā, kur “Sunly” jau iepriekš ir realizējis mazāku, 11 MW saules parka projektu. Tādējādi Barkava nu kļūst par vienu no nozīmīgākajām enerģijas ražošanas vietām Madonas novadā. Līdz ar pašu projektu realizāciju, “Sunly” ir apņēmies atbalstīt vietējās kopienas vietās, kur īsteno projektus, atbalstot tām sociāli nozīmīgu projektu realizāciju jau 2025. gadā.
Lai gan Latvijas likumdošana, īstenojot saules enerģijas projektus, nenosaka nepieciešamību investēt vietējā kopienā, mēs vēlamies veidot labas ilgtermiņa attiecības ar iedzīvotājiem, jo saprotam, ka investējam uz vismaz 30 gadiem. Attīstot enerģētikas nozari, mūsu mērķis, ir ne tikai veicināt vietējās ekonomikas izaugsmi, bet arī palīdzēt attīstīties un augt vietējām kopienām.
Sunly izpilddirektors Latvijā Toms Nāburgs
Visi trīs saules enerģijas parki Latvijā tiks būvēti kā hibrīdparki, apvienojot saules un vēja enerģiju kā arī akumulatoru uzglabāšanas sistēmu (BESS). Šī pieeja uzlabos enerģijas ražošanas prognozējamību, kā arī samazinās tīkla pieslēguma un ekspluatācijas izmaksas. Apvienojot vairākus enerģijas ražošanas veidus vienā pieslēguma punktā, tiek samazinātas pieslēguma izmaksas gan ražotājam, gan visiem patērētājiem, kuras nākotnē varētu veidot vairāk nekā pusi no kopējām enerģijas izmaksām.
Tā kā 2025. gada februārī Latvija, Igaunija un Lietuva atslēgsies no Krievijas BRELL elektroapgādes loka ir svarīgi, lai visi elektroenerģijas ražotāji būtu gatavi ātri pielāgot ražošanu un izmantotu enerģijas uzglabāšanas risinājumus arī drošības nolūkiem.
Nepārtraukta tehnoloģiskā attīstība ir būtiska, ja vēlamies palielināt enerģijas tirgus drošību un stabilitāti reģionā. Mūsu mērķis ir integrēt uzglabāšanas risinājumus pēc iespējas vairāk saules un vēja parkos. Ar mūsu enerģijas uzglabāšanas, kā arī elektroenerģijas tirdzniecības komandām, patstāvīgi meklējam jaunus veidus, kā padarīt cenas gala patērētājiem mazāk svārstīgas.
Sunly grupas izpilddirektors Priit Lepasepp
Šie projekti ir daļa no “Sunly” ilgtermiņa stratēģijas Baltijas reģionā un Polijā, kur uzņēmums piesaistījis 300 miljonu eiro finansējumu no “Rivage Investment” un “Copenhagen Infrastructure Partners”, līdzdarbojoties arī Norvēģijas lielākajam pensiju fondam “Kommunal Landspensjonskasse”. Šis finansējums ne tikai atspoguļo “Sunly” pozīciju reģiona tirgū, bet arī apliecina uzņēmuma apņemšanos uzreiz uzsākt reālu projektu realizāciju.
Sunly ir atjaunojamās enerģijas ražotājs, kas attīsta un pārvalda atjaunojamās enerģijas projektus Baltijas valstīs un Polijā, kā arī iegulda elektrifikācijas sektora jaunuzņēmumos. Sunly pamatdarbība – atjaunojamās enerģijas ražošana – spēlē izšķirošu lomu, sasniedzot klimata, enerģētiskās drošības un enerģijas pieejamības mērķus, kas svarīgi reģionam. Šobrīd Sunly ir 294 MW operējošu un 305 MW būvniecībā esošo saules parku, kā arī 2 MWh baterijas, kas integrēta vienā no saules parku projektiem. Papildus šai kredīta finansēšanai Sunly meklē projektu balstītu finansēšanu ar ķīlu, lai pilnībā finansētu kapitāla izdevumus, kas nepieciešami Risti saules parka būvniecībai Igaunijā un minētajiem projektiem Latvijā. Jaunie 1,3 GW projekti palielinās Sunly kopējo atjaunojamās enerģijas jaudu līdz 1,6 GW, ar mērķi sasniegt 4,6 GW jaudas līdz 2030. Gadam. Līdz šim Latvijā uzņēmums, saņemot finansējumu no AS “Swebdank”, ir izveidojis sešu saules parku portfeli ar kopējo jaudu 52 MW.
Tos parkus bija jāatļauj tikai uz jumtiem. Ja uz zemes, tad easy-west novietojums…
Ja būvējam tik daudz saules parkus, kuri ražo dienā, kad spīd saule, bet pārējā laikā ir dīkstāvē, tad sanāk, ka elektrības cena vidēji tikai pieaugs, jo parku izmaksas grāmatvediski nav atkarīgas no tā vai saule spīd vai nespīd. Elektrības cena vakara un rīta stundās palielināsies, bet pa dienu būs ap nulli. Dienas cena nespēs kompensēt vakara stundu cenas pieaugumu, jo nepieļaus elektrības cenai būt stipri negatīvai dienas vidū (tāda, kas parastam lietotājam atsvērtu sadales un pārvades izmaksas, piem. -10 centi par kWh). To tendenci jau varēja novērot salīdzinot 2023 un 2024 gada vasarās, kad cena tieši vakara stundās bija augstāka šogad, lai gan parki vairāk nekā pagājušogad. Attiecīgi arī pa dienas vidu šogad bija vairāk “nulles”. Vai tomēr būs savādāk un mēs jutīsim, ka elektrība kļūst lētāka? Tā kā reālus ekonomiskos pamatojumus nekur neredz, tad maz cerību. Vēja parkus vispār nav vērts ņemt vērā tie strādā uz pāris dienām kādas 5 reizes gadā, kad ir stiprs vējš -vētra, nekad sevi neatpelnīs pat, ja tas ir vienīgais enerģijas gūšanas avots. Varbūt uz bateriju rēķina cena vakara stundās samazināsies?
“Nepārtraukta tehnoloģiskā attīstība ir būtiska, ja vēlamies palielināt enerģijas tirgus drošību un stabilitāti reģionā. Mūsu mērķis ir integrēt uzglabāšanas risinājumus pēc iespējas vairāk saules un vēja parkos. Ar mūsu enerģijas uzglabāšanas, kā arī elektroenerģijas tirdzniecības komandām, patstāvīgi meklējam jaunus veidus, kā padarīt cenas gala patērētājiem mazāk svārstīgas.”
Šis liekas cerīgi, domājot agrāk vai vēlāk nonāks pie secinājuma, ka jābūvē AES. Pienāks brīdis, kad uzbūvētie parki prasīs jaunas investīcijas, bet jaudas pieprasījums būs tikai audzis.