AST attīstībā plāno investēt apmēram 400 miljonus eiro
Pārvades sistēmas operators AS Augstsprieguma tīkls (AST) nākamo desmit gadu laikā attīstībā plāno investēt apmēram 400 miljonus eiro, liecina kompānijas iesniegtais elektroenerģijas pārvades sistēmas attīstības desmit gadu plāns.
Pārvades sistēmas operators AS Augstsprieguma tīkls (AST) nākamo desmit gadu laikā attīstībā plāno investēt apmēram 400 miljonus eiro, liecina kompānijas iesniegtais elektroenerģijas pārvades sistēmas attīstības desmit gadu plāns.
Tostarp pārvades sistēmas operatora finanšu ieguldījumi, kuri ietverti Eiropas desmit gadu plānā, veido 171,29 miljonus eiro, bet projekti, kas nav ietverti Eiropas desmit gadu plānā, veido 229,51 miljonu eiro.
Līdz 2025.gadam plānots sinhronizācijas projekta pirmajā fāzē palielināt Valmieras–Tartu un Valmieras–Tsirgulinas 330 kilovoltu (kV) starpsavienojumu caurlaides spēju, kā arī iegādāties un uzstādīt sistēmas sinhronizācijas un inerces iekārtas par apmēram 70 miljoniem eiro. Otrajā projekta fāzē paredzēta sistēmas sinhronizācijas un inerces iekārtu iegāde un uzstādīšana, kā arī elektroenerģijas komercuzskaites, dispečervadības sistēmu un pretavārijas automātiku modernizācija par apmēram 100 miljoniem eiro.
Šie projekti, uzņēmuma ieskatā, ir cieši saistīti ar Latvijas enerģētiskās drošības nostiprināšanu, integrējoties Eiropas Savienības (ES) elektroenerģijas tirgū, un ir stratēģiski svarīgi ne tikai nacionāli, bet arī Baltijas jūras reģionā kopumā. Projektiem paredzēts ES līdzfinansējums 75% apmērā.
AST aprēķinājis, ka pirmās fāzes projekti varētu palielināt uzņēmuma noteiktos tarifus par apmēram 0,6%, bet otrās fāzes – par apmēram 6,8%.
Vienlaikus AST plāno investēt arī projektos, kas nav ietverti Eiropas desmit gadu plānā, tostarp no 2022. līdz 2031.gadam paredzēts investēt 80,37 miljonus eiro apakšstacijās, 30,64 miljonus eiro autotransformatoru un transformatoru nomaiņā, 83,7 miljonus eiro gaisvadu līnijās, bet vēl 34,8 miljonus eiro pārējos pasākumos. Minētos projektus plānots finansēt no pamatlīdzekļu nolietojuma maksas, un tie neietekmēs pārvades sistēmas pakalpojuma tarifu.
AST ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. AST pieder valstij.
AST ir arī vienotās dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS Conexus Baltic Grid (Conexus) lielākais akcionārs – kompānijai pieder 68,46% Conexus akciju.
Man ir 4 dīzeļi, 2015,16,17,18 gada.
Man liekas pīpmaņi dabu piesārņo vairāk par mani.
Man liekas, ka Tu esi trollis. 😀
Nav, nav šis trollis. Toties viņam patīk tērēt savu laiku, lai lielītos ar saviem lūžņiem. Nebrīnītos, ja garāža ir tīrāka par māju.
Pēc 10 gadiem būs varbūt normāla infrastruktūra + cenas saprātīgas. Man ir 4 auto, visi dīzeļi. Neko netaisos mainīt…. ??
pēc 10 gadiem tev būs 4 šroti ar kuriem pilsētas centrā iebraukt nevarēsi un kuru lielāko vērtību sastādīs degvielas tvertnes saturs. Un slauks tevi visos iespējamajos veidos. Cenas saprātīgas būs man, jo pēc mēneša pagalmā stāvēs 11kw saules paneļi.
Droši zini ka šie būs pēc mēneša?
Aiztaupot Tev dažas vilšanās:
1.Tik ātri nemaz šos neuzstāda. 2. Kad ir uzstādīti, Sadales tīkli velk garumā ar skaitītāja pārprogrammēšanu. 3. 11kW vietā ir knapi 10kW pašā pusdienlaikā, ja skaidras debesis – tādēļ
auto lādēju ar samazinātu jaudu: 6kW.
Citādi sajūta ir laba: “benzīns” tek no zilām debesīm.
Nezinu kā citiem, bet manā gadījumā Sadales tīkls neko garumā nevilka.
Man tehniskos noteikumus izsniedz 2 dienu laikā (tas ieskaitot to, ka man vajadzēja iesniegt papildus dokumentu).
Pēc uzstādīšanas dokumentu iesniegšanas Sadales tīkls pēc nedēļas nomainīja skaitītāju un 8 dienas pēc pirmās dokumentu iesniegšanas parakstīja aktu par pieslēgšanu sistēmai. Arī te pa vidu bija misēklis – daži elektroniski nosūtītie dokumenti sistēmas kļūdas nebija nonākuši līdz sadales tīklam.
Manuprāt, grēks sūdzēties…
Man paneļus uzstādīja 23. jūnijā, bet skaitītāju pārprogrammēja (to varēja izdarīt attālināti) 13. jūlijā.
Līgumu parakstīja vēl pēc trīs dienām.
Vai tad Sadales tīkls saskaņo mikroģeneratora jaudu, kas lielāka par 10,5kW? Man tika uzlikti 28 paneļi – tas esot maksimums.
Arī tad, ja saules paneļu jauda ir tuvu tiem 11kW, tas ir uz īsu brīdi. Jāņem vērā ka mājā ir arī citi patērētāji.
Skatoties uz aktuālo patēriņa/saražoto grafiku, 6kW uzlādes jauda ir pavisam OK.
Uzlādes jaudu varu mainīt gan no auto (tam ir samazinātās jaudas režīms), gan arī no lādētāja.
man būs 36 gab 370W paneļi, 13.32kw ir “nomināls”. reālā max jauda varētu būt, kādi 10.6kw.
inverteris ļauj līdz 135% DC oversaizingu. Sadales tīkli vairāk par 16A nekad nesaņems, ekstra elektronus inverteris ignorēs.
Uzlādei man pat varētu pietikt ar 3kw, pārējo saražoto interesē “sakrāt” apkurei ziemā.
Ja tas nemaksā kosmosu, iespējams Tev ir prātīgi uzlikt reāli jaudīgāku invertoru (tiesa atļauto sarakstā nav daudz tādu invertoru) un šobrīd ierobežot jaudu.
Nākotnē iespējams lieko jaudu varēs atbloķēt un ražot vairāk. Es savu invertoru nopirku vēl pirms EM publikācijas. Līdz ar to šo iespēju izmantot nevarēju.
Ekonomikas ministrija pavasarī publiskoja savu plānu attiecībā uz Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumiem kur paredzētas iespējas izmantot lielākas jaudas, dalīšanās ar elektroenerģiju starp objektiem uc.
Manuprāt arī Uzlādēts.lv bija ziņa, bet tagad uzreiz neatradu… Te ir saite uz EM paziņojumu (https://www.em.gov.lv/lv/paredzets-paplasinat-iespejas-elektroenergijas-razosanai-no-atjaunojamiem-energoresursiem-paspaterinam), un
te ir uz kur redzams, ka īsi pēc tam Ministru kabinetā grozījumi tika izsludināti. Tagad atliek sekot līdzi MK (vēlāk Saeimas) mājas lapā likuma grozījumu gaitai (http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40502441&mode=vss&date=2021-05-20).
Starp citu uzlikt jaudīgākus paneļus ir laba doma, jo faktiski jau samazinājumu izjūt tikai dažas stundas dienā, bet ieguvums no papildus paneļu jaudas būs katru dienu visa gada garumā, jo katru dienu saražos vairāk elektrības.
Man arī paneļu jauda ir lielāka nekā invertoram. Vairāk par invertora nominālo protams neražo, bet visu pārējo laiku (kad nav maksimālā) saražo proporcionāli vairāk.
Jā, piekrītu Haraldam – uzlikt vairāk paneļu ir prātīgi. Noslinkoju un paļāvos uz Elektrum piedāvājumu, jo beidzot bija viens projekts, kuru netaisīju pats savām rokām.
Citi, kuri lasa šos komentārus, būs gudrāki.
Interesanti kāpēc “beidzot bija viens projekts, kuru netaisīju pats savām rokām”.
Es gan uzskatu, ka visu ko vari pats izdarīt ir jādara pašam.
Man sistēma visu darot pašam sanāca kā minimums <1/2 no Elektrum cenas.
Tas protams prasa darboties gribēšanu un arī laiku…
Tieši tā – tas prasa laiku, jo ir arī citi projekti. Jāizvēlās tikai, kuru var uzticēt citiem 🙂
Ar Elektrum jau vispār ir tā, ka pie konkurenta jau vari iztērēt par 1/4 mazāk. Atļaušos pareklamēt šoreiz solarshop.lv. Vairāki cilvēki ir teikuši, ka piedāvā visizdevīgāko un loģiskāko risinājumu, piemēram, uzlikt vairāk paneļus.
Piekrītu! Un arī varu teikt, ka SolarShop.lv ir ļoti atsaucīgi!
Uzlika un iedarbināja. 11kw spēj sasniegt. paredzētais inverteris piegādātājam nebija, pa to pašu cenu uzdāvināja jaudīgāku, būs iespēja paplašināties. Tagad jāgaida, kad skaitītāju nomainīs. Priecē tas, ka esošais stāv uz vietas.
Man skaitītājs jau bija atbilstošs, bet nepārprogrammēts. Kad saule ģenerēja jaudu tīklā, tad šis skaitīja klāt…tā ka nevarēju slēgt to visu iekšā. Tu vismaz nelegāli to vari darīt. Tagad gaidīšanas svētki 🙂