Enerģētiskās neatkarības veidošana Baltijā: Lietuvas piemērs
Lai apspriestu Baltijas enerģētiskās neatkarības veicināšanu un labo praksi liela apjoma atjaunīgās enerģijas parku būvniecībā, Latvijas pārstāvji apmeklēja Ignitis Renewables vēja parku Ķelmē, kas šobrīd ir būvniecības stadijā un būs vērienīgākais visā Baltijā, ar kopējo uzstādīto jaudu 300 megavati (MW).
Vizītē piedalījās pārstāvji no Tukuma, Kuldīgas un Dienvidkurzemes novada pašvaldībām, Latvijas Klimata un enerģētikas ministrijas un Ķelmes pašvaldības.
Tehnoloģiju attīstība un inovācijas atjaunīgajā enerģētikā
Atjaunīgās enerģijas parku efektivitāte kopsolī ar tehnoloģiju attīstību pēdējās desmitgadēs ir palielinājusies vairākas reizes. Vēja parkā Ķelmē tiks izbūvētas līdz pat 44 vēja turbīnas ar kopējo uzstādīto jaudu 300 MW. Šis apjoms ir līdzvērtīgs aptuveni 8% no kopējā Lietuvas patēriņa jeb 250 000 mājsaimniecībām gadā.
Šo jaunās paaudzes ģeneratoru augstums ir 159 metri un spārnu garums ir 81,5 metri. Turklāt gan spārni, gan ģenerators spēj reaģēt uz sensoru signāliem un rotēt 360 grādos ap savu asi, lai optimāli izmantotu vēja enerģiju. Nākotnē līdzīgus vēja ģeneratorus ir iecerēts izbūvēt arī Latvijā.
Tikmēr jaunākās tehnoloģijas Ignitis Renewables ievieš arī Latvijā. Šobrīd tiek attīstīts jaunākās paaudzes saules parks, kas atradīsies Tumē un tā kopējā uzstādītā jauda būs 174 MW. Šis būs pirmais Ignitis Renewables projekts, kurā tiks izmantota saules izsekošanas sistēma (“tracker technology”), kas automātiski seko līdzi saules kustībai. Tas palielina saules paneļu ražošanas efektivitāti, ļaujot saražot vairāk elektroenerģijas arī rīta un vakara stundās.
Savukārt, apvienojot vēja un saules enerģiju, iespējams efektīvāk izmantot resursus un balansēt enerģijas ražošanu, kas kopumā veicina pāreju uz ilgtspējīgāku enerģijas sistēmu. Tieši tāpēc Ignitis Renewables atjaunīgās enerģijas parkus plāno hibritizēt, kombinējot saules un vēja tehnoloģijas.
Pašvaldību iesaiste valsts enerģētiskās neatkarības veicināšanai
Vizītes laikā vairākkārt tika uzsvērta pašvaldību loma saules un vēja parku attīstīšanā. Tieši pašvaldību pārstāvji spēj visveiksmīgāk aizstāvēt iedzīvotāju intereses, iesaistīties praktisko jautājumu risināšanā, izgaismot kopienas vajadzības un sabalansēt tās ar valstiski nozīmīgu jautājumu risināšanu.
Ķelmes pašvaldības piemērs parāda, ka nozīmīga ir gan skaidras vīzijas iezīmēšana novada plānošanas dokumentos pārejai uz atjaunīgo enerģiju, gan atvērtība inovācijām un sadarbība valsts energoneatkarībai nozīmīgu projektu īstenošanā. Pašvaldības pārstāvji norādīja, ka vēja parka attīstīšana Ķelmes iedzīvotājiem sniedz ienākumus, saņemot zemes nomas maksu par teritorijām, kurās izvietotas vēja turbīnas, pašvaldība gūst nodokļu ieņēmumus, bet valsts kopumā – atjaunīgo enerģiju.
Ieguvumi vietējām kopienām no atjaunīgās enerģijas parku būvniecības
Ignitis Renewables darbības pamatprincips ir uzņemties atbildību visā atjaunīgās enerģijas parku ekspluatācijas laikā. Tādēļ tam ir svarīga ilgtspējīga un cieša sadarbība ar vietējām kopienām, kas atrodas attīstāmo atjaunīgās enerģijas parku tuvumā. Uzņēmums papildu jau normatīvajos aktos noteiktajām vides aizsardzības prasībām atjaunīgās enerģijas projektu dzīves cikla laikā īsteno plašu vides aizsardzības pasākumu programmu.
Tāpat uzņēmums vēl bez oficiālajām publiskajām apspriedēm, organizē gan vizītes uz jau realizētiem vai būvniecības procesā esošiem projektiem, gan pieredzes apmaiņas pasākumus ar pašvaldību darbiniekiem un iedzīvotājiem, kuru teritorijā darbojas atjaunīgās enerģijas parki.
Lai sniegtu ieguldījumu tuvējās apkārtnēs, kur tiek attīstīti saules un vēja parki, Ignitis Renewables gan Latvijā, gan citviet, sniedz finansiālu atbalstu kopienām būtisku projektu un iniciatīvu īstenošanai. Atbalsta mehānisms ir spēkā sākot no brīža, kad ir uzsākta projekta būvniecība, līdz pat parku darbības beigām. Šogad pirmo reizi arī Latvijas reģionu kopienām paredzēts atbalsta projektu finansējums, novirzot teju ceturtdaļmiljonu eiro Latvijas reģionu kopienām.
Šie visi uzskata, ka viena mājsaimniecības vidēji patērē 150-200 kWh mēnesī. Nekāda izaugsme te nav un nebūs iespējama. Turpināsim būt atkarīgi no Krievijas gāzes, naftas. AES attīstībai prāta nepietiek.
Dzīvokļa patēriņš tāds arī ir. Izteikts vairums dzīvo dzīvokļos. Bet turpini skandēt savu
Vēja parki enerģijas ražošanā ir solis atpakaļ attīstībā. Elektrība lētāka nekļūs. Ražot elektrību ar vēja turbīnām ir kā rakt grāvi ar rokām nevis moderni ar ekskavatoru. Turpretī būvēt AES reaktorus būtu gudri, tiešām ilgtspējīgi, moderni un tam būtu neskaitāmi mazāka ietekme uz vidi. Visiem būtu respekts. Bet šie tā sauktie “atjaunīgie” patiesībā vājie energoresursi, neefektīgas tehnoloģijas kavē attīstību un ierobežo konkurenci. Nekādu rūpniecību ar tiem nevarēs te attīstīt. Labāk būtu būvējuši Daugavas HES, bet daudz gudrāk AES. Attīstām zinātni, esam gudri un priekšā visiem attīstībā!
Pilnīgs fufelis te savārstīts. AES ir tieši tie, kas noturēs augstas cenas, jo tiem vajag konstanti labu cenu.
Jajau fufelis, tad turpināsim dzīvot nabadzībā. Bet ne somi. Somi palaida savu AES, viņiem arī izglītība līmenī. Manuprāt kodolenerģija + HES ir labākais variants Latvijai, paīstam zaļi un neatkarīgi. Vēja turbīnas izdevīgas tikai to ieviesējiem.
Lai tad tas paliek tavuprāt. Tikai neskaties, kuros brīžos elektrības cena ir gaisā un kuros tā ir 0 vai pat negatīva.