Everests ir kļuvis par augstāko izgāztuvi uz planētas
Ne viss, kas tiek uznests augšā, tiek nonests lejā. Zemeslodes augstākais kalns Everests ir kļuvis par atkritumu izgāztuvi pēdējo dekāžu laikā, pateicoties aizvien bagātākiem tūristiem, kas, nedomājot par sekām, atstāj aiz sevis atkritumu taku.
Aiz kalna apmeklētājiem bieži tiek atstātas teltis, gāzes baloni, salūzis ekipējums un ekskrementu. Uz kalna ir tonnām atkritumu.
Gan Tibeta, gan Nepāla ir izveidojušas savas sistēmas, lai stimulētu kalnā kāpējus savākt aiz sevis. Tibeta ir noteikusi 100$ lielu sodu par katru aiz sevis atstāto atkritumu kilogramu un Nepāla ir noteikusi 4’000$ lielu depozītu komandām, ko atgriež tikai tad, ja katrs komandas dalībnieks nones 8 kilogramus atkritumu.
Nepālas pieeja ir rezultējusies tanī, ka ir nonestas 25 tonnas atkritumu un 15 tonnas ekskrementu. Tomēr liela problēma ir tanī, ka cilvēkiem, kas maksā pat 100’000$, lai varētu uzkāpt augšā, depozīts vairs neliekas svarīgs.
2016. gada pētījums liecināja, ka alpīnisti noved lejā 12 tonnas cilvēka kaku no kalna katru sezonu. Šos izkārnījumus viņi “nomet” tuvākajos ciematos un tādēļ vietējiem nākas tikt galā ar milzu sūdu čupām, kas lietus un atkušņu laikos, tiek ieskalotas upē.
Vairāki cilvēki meklē risinājumu šai situācijai. Ir plāni, kā pārvērst sūdu čupas biogāzes stacijās, kas tās pārveidotu biodegvielā, elektrībā un/vai siltumā, un vietējie aktīvisti pašu rokām attīra kalnu.
2018. gadā Ķīnas Everesta attīrīšanas grupa no Aprīļa līdz Jūnijam nonesa 8.5 tonnas atkritumu, Nepālā Sagarmatas Piesārņojuma Kontroles Komiteja (Sagarmatha Pollution Control Committee) ir aktīva kopš 1991. gada un veido dažādas programmas, lai uzturētu kalnu tīru.
Vislabākais risinājums būtu cilvēkiem uzņemties atbildību par sevi un savām rīcībām, bet tas ir pierādījies pārāk grūts uzdevums. Everests tiek piemēslots aizvien vairāk.
Arī okeāni cieš no cilvēku atkritumiem.
Avots: thinkhumanity