Sagatavotas vides aizsardzības vadlīnijas saules parku attīstībai Latvijā

0

Šīs vadlīnijas, kas tapušas ilgā un pamatīgā darba procesā pēdējā gada laikā, ir būtisks solis dabas un ainavas vērtību saglabāšanai, attīstot enerģētisko neatkarību.

Saules parks

Saules parks (Avots: Pexels)

Latvijas vides organizācijas, kas apvienojušās iniciatīvā “Zaļais barometrs” un asociācija “Saules enerģija Latvijai” šodien iepazīstināja ar kopīgi sagatavotajām vides aizsardzības vadlīnijām saules parku attīstībai Latvijā. Vadlīnijas izstrādātas, lai sekmētu ilgtspējīgu saules enerģijas projektu attīstību Latvijā. Šīs vadlīnijas, kas tapušas ilgā un pamatīgā darba procesā pēdējā gada laikā, ir būtisks solis dabas un ainavas vērtību saglabāšanai, attīstot enerģētisko neatkarību.

Atskatoties tikai piecu gadu nesenā pagātnē saules enerģijas projektus lielākoties redzējām tikai uz privātmāju jumtiem. Tieši pēdējos trijos gados Latvijā novērojam strauju saules enerģijas attīstību visos segmentos. Saules enerģijas parku attīstībai ir nepieciešamas teritorijas, kurās izbūvēt nepieciešamo infrastruktūru un novietot saules paneļus.

Eiropā, tostarp Latvijā, dabas stāvoklis pastāvīgi pasliktinās. Tāpat mūsu dzīves realitātes ir gan klimata krīze, gan ārpolitiskā nedrošība, kas enerģētisko neatkarību un fosilo resursu izmantošanas samazināšanu padara par būtisku prioritāti. Tāpēc, veidojot saules enerģijas ieguves infrastruktūru, ir ļoti būtiski ņemt vērā ekosistēmu saglabāšanu un dabas stāvokļa uzlabošanu. Izstrādātās vadlīnijas pierāda, ka atjaunotās enerģijas sektora projektu attīstītāji, vides nevalstiskās organizācijas un vides aizsardzības eksperti spēj veiksmīgi sadarboties, veidojot konstruktīvu dialogu un radot pamatu ilgtspējīgai attīstībai. Šāda sadarbība ļauj vienlaikus risināt dabas aizsardzības, klimata pārmaiņu un enerģētikas izaicinājumus, nodrošinot līdzsvarotu un atbildīgu saules parku attīstību Latvijā.

Baiba Vitajevska-Baltvilka, Latvijas Dabas fonda vides politikas virziena vadītāja

Plānojot saules parku attīstību, vadlīnijas primāri iesaka izvēlieties mākslīgās virsmas, degradētas teritorijas vai lauksaimniecībā izmantojamās zemes, lai tādējādi nodrošinātu ilgtspējīgu enerģijas ražošanu ar minimālu ietekmi uz dabu. Savukārt, saskaņā ar vadlīnijām, saules parkus nevajadzētu plānot īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, ES nozīmīgos aizsargājamajos biotopos, virs dabiskām ūdenstilpēm, nacionāli ainaviski nozīmīgajās teritorijās, vietējas nozīmes kultūrvēsturiskajās un dabas teritorijās, ainaviski vērtīgajās teritorijās un to buferzonās, kā arī valsts aizsargājamu kultūras pieminekļu teritorijās.

Latvijā mums nav tiešu regulējumu vai skaidrojumu kā attīstīt saules enerģijas parkus. Ietekmes uz vidi novērtējums ir bieži sastopama prasība ārvalstīs, lielo saules parku attīstībai. Vadlīniju neesamība raisīja bažas  ārvalstu investoriem un attīstītājiem, kuri vēlējušies saprast vai projekts tiek attīstīts atbilstoši vides prasībām saules parku attīstībai Latvijā. Pateicoties mūsu biedru iniciatīvai un atbalstam uzsākām sadarbību ar vides organizācijām vadlīniju izstrādē. Esam gandarīti par sagatavoto vadlīniju rekomendācijām. Saules enerģijas projektos ir iespējams ražot zaļo enerģiju un veicināt bioloģisko daudzveidību..

Gatis Macāns, Saules enerģija Latvijai asociācijas izpilddirektors

Šīs vadlīnijas ir rekomendācijas un to ievērošana ir brīvprātīga, tāpat tās nav arī Latvijā spēkā esošo normatīvu aktu apkopojums. Vadlīnijas attiecas uz zemju īpašniekiem un saules parku attīstītājiem tiktāl, cik to pieļauj normatīvi. Vadlīniju tapšanas gaitā veikta ārvalstu vadlīniju izpēte un norisinājušās konsultācijas ar biotopu, sugu, augšņu, ainavu, klimata, atjaunīgās enerģijas, būvniecības, vides pārvaldības un citiem ekspertiem.

Vadlīnijas izstrādāja Latvijas Dabas fonds, biedrība “Zaļā brīvība”, asociācija “Saules enerģijas Latvijai”, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Pasaules Dabas Fonds un Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: