“Zaļajā” taksonomijā nav vietas gāzei – norāda vairāk nekā 150 organizācijas

1

Eiropas Komisija šobrīd Taksonomijas regulas ietvaros gatavo kritērijus par to, kādas saimnieciskās darbības ir uzskatāmas par ilgtspējīgām. Vairāk nekā 150 organizācijas norāda, ka dabasgāzes iekļaušana taksonomijā pārvērstu to par “zaļmaldināšanas” instrumentu, mazinot tās uzticamību un raidot bīstamu globālu signālu par dabasgāzes ilgtspējīgumu.

Gāzes ieguves vietas deglis

Gāzes ieguves vietas deglis

Eiropas Komisija šobrīd Taksonomijas regulas ietvaros gatavo kritērijus par to, kādas saimnieciskās darbības ir uzskatāmas par ilgtspējīgām. Vairāk nekā 150 organizācijas norāda, ka dabasgāzes iekļaušana taksonomijā pārvērstu to par “zaļmaldināšanas” instrumentu, mazinot tās uzticamību un raidot bīstamu globālu signālu par dabasgāzes ilgtspējīgumu.

Pasaules Dabas Fonds (WWF) un vairāk nekā 150 citas organizācijas ir nosūtījušas atklātu vēstuli atbildīgajām Eiropas institūcijām, aicinot neiekļaut dabasgāzi kā videi draudzīgu investīciju subjektu. Publiskajā vēstulē, ko parakstījušas tādas organizācijas kā WWFGreenpeaceBirdlife un Transport & Environment, pausts satraukums par dabasgāzes, kas ir fosilais kurināmais, iekļaušanu taksonomijā.

Taksonomija ir klasifikācijas sistēma – saraksts ar videi ilgtspējīgām saimnieciskām darbībām. Taksonomijas regula nosaka, kuras saimnieciskās darbības var apzīmēt kā ilgtspējīgas, lai uz tām orientētu turpmākās investīcijas. Tas ir viens no galvenajiem ES Zaļā kursa pamatprincipiem, kura mērķu sasniegšanai liela loma būs atkarīga no privātā finansējuma.

Regulā ir noteikts, ka šai klasifikācijas sistēmai jābūt pamatotai ar pārliecinošiem zinātniskiem pierādījumiem. Tomēr Eiropas Komisija 2021. gada martā ierosināja taksonomijā iekļaut dabasgāzi, bet vēlāk atlika lēmuma pieņemšanu līdz deleģētā akta izstrādei, ko paredzēts publicēt 2021. gada rudenī.

Tomēr Starptautiskās Enerģētikas aģentūras nesenajā ziņojumā “Neto nulle līdz 2050. gadam” (Net-Zero by 2050) ir secināts, lai ierobežotu globālās temperatūras paaugstināšanos līdz 1,5°C, turpmāk nedrīkst veikt ieguldījumus jaunu fosilo kurināmo projektos – to ieguvē un piegādē.

Eiropas Komisijas veiktajā ietekmes novērtējumā par tās 55% neto emisiju samazināšanas mērķi konstatēts, lai līdz 2030. gadam sasniegtu šo mērķi, ES gāzes patēriņam jāsamazinās par 30%.

Ieguldījumi jaunos gāzes projektos elektroenerģijas vai siltumapgādes vajadzībām, kuru vidējais kalpošanas laiks ir 25-30 gadi, neatbilst ne mazoglekļa attīstībai, ne pārejas posmam uz klimatneitralitāti.

Pieaugošie ekspertu pierādījumi liecina: fosilā gāze nav un nekad nebūs zaļa; tas ir oglekļietilpīgs fosilais kurināmais kā ogles un nafta. Starptautiskā Enerģētikas aģentūra ir skaidri norādījusi, ka fosilās gāzes izmantošanas palielināšana nav savienojama ar Parīzes nolīgumu. Ņemot vērā šo pārliecinošo vienprātību, ES ir jāpanāk, lai gāze netiktu iekļauta taksonomijā, pretējā gadījumā tā pilnībā iedragās gan taksonomijas, gan ES Zaļā kursa uzticamību.

Pasaules Dabas Fonda (WWF) Eiropas Politikas biroja pārstāvis ilgtspējīgu finanšu jautājumos Henrijs Evistons (Henry Eviston)

VĒSTULE ES IESTĀDĒM

“”Zaļajā” taksonomijā nav vietas gāzei – norāda vairāk nekā 150 organizācijas” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “”Zaļajā” taksonomijā nav vietas gāzei – norāda vairāk nekā 150 organizācijas” saturu atbild nodibinājums “Pasaules Dabas Fonds”.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
1 Komentārs
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Valdis
Valdis
Viesis
19/10/2021 10:52

Mēģinājumi iekļaut “zaļajā” sarakstā fosilo gāzi, bet izslēgt kodolenerģiju parāda, par un pret ko daudzi “zaļie” patiesībā cīnās.

1
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: