Lietuvā atklāts pirmais no akumulatoru parkiem

0

Lietuvas pārvades sistēmas operators “Litgrid” septembrī pieslēdzis tīklam pirmo eksperimentālo viena megavata bateriju, sperot soli uz enerģijas uzkrāšanas iekārtu sistēmas izveidi.

Litgrid Fluence Energy 1mw

Litgrid Fluence energy 1MW

Lietuvas pārvades sistēmas operators “Litgrid” septembrī pieslēdzis tīklam pirmo eksperimentālo viena megavata bateriju, sperot soli uz enerģijas uzkrāšanas iekārtu sistēmas izveidi.

Testi ir apstiprinājuši, ka 1 MW/1 MWh akumulators var palīdzēt kontrolēt energosistēmas parametrus un nodrošināt vēl vienmērīgāku darbību. Akumulatora vadības komandas apstrādes laiks bija 0,087 sekundes, savukārt pilnīga pāreja no uzlādes uz ģenerāciju bija vēl īsāka — 0,07 sekundes. Reakcijas laiks būtībā ir tāds pats kā releja aizsardzības iedarbināšanas laiki. Tam būs liela nozīme valsts turpmākās enerģētiskās neatkarības nodrošināšanā un energosistēmas sinhronizācijā ar pārējās Eiropas tīklu.

Kā norādījis “Litgrid” vadītājs Roks Masjulis, šī baterija ir pirmais pilotprojekts Baltijas valstīs, kura gaitā uzņēmuma speciālisti testēs tās darbību pārvades tīklā reālajos energosistēmas darba apstākļos un pētīs tās sniegtās iespējas.

Tā ir pirmā baterija, kas palīdzēs mums iemācīties labāk pārvaldīt savus tīklus, stabilizēt frekvences, kontrolēt spriegumus un citus tehniskos parametrus un iegūt vajadzīgo pieredzi. Ar šo projektu mēs ne tikai gādājam par enerģētisko neatkarību, bet arī veidojam nākotni, jo baterijām kā stabilizācijas avotam būs ļoti svarīga loma atjaunīgās enerģētikas integrēšanā.

Lietuvas enerģētikas ministrs Daiņus Kreivis

Valsts enerģētikas uzņēmumu grupas “Epso-G” kompānija “Energy Cells” līdz nākamā gada oktobrim plāno Lietuvā izveidot četru enerģijas uzkrāšanas iekārtu sistēmu, kuras kopējā jauda būs vismaz 200 MW/200 MWh. Projekta vērtība sasniegs aptuveni 100 miljonus eiro. Viens no akumulatoru parka uzdevumiem – uzkrāt pietiekami daudz elektroenerģijas, lai nepieciešamības gadījumā neļautu Viļņai ieslīgt tumsā.

Šī sistēma, kas būs bāzēta Viļņas, Alītas, Utenas un Šauļu apakšstacijās, kļūs par ātru un elastīgu avārijas jaudas rezervi, kam jāgarantē drošs un stabils Lietuvos energosistēmas darbs līdz sinhronizācijai ar pārējās Eiropas tīkliem vai izolēta energosistēmas darba laikā, norāda “Litgrid”.

Domājam, ka nākotnē mums noteikti būs lielākas baterijas. 200 megavati ir pirmais solis, jo, turpinot attīstīt atjaunīgo enerģētiku, būvējot vēja parkus jūrā, attīstot tos uz sauszemes, integrējot aizvien vairāk saules bateriju, ar to (..) nepietiks.

Lietuvas enerģētikas ministrs Daiņus Kreivis

Baterijas piegādās enerģijas uzkrāšanas tehnoloģiju kompānija “Fluence”, kuras dibinātāji ir uzņēmumi “Siemens” un AES.

Uzlādēts viedoklis

Ņemot vērā, ka Augstspriegumu tīklam (AST) ir ļauts izbūvēt baterijas, tad ir tikai laika jautājums, kad arī Latvijā būs līdzīgs projekts. Ātrāk noteikti būs, ja kāds privātais to attīstīs, jo šobrīd AST un ST ir aizņemti ar tarifu celšanu un staigāšanu pa ministru kabinetiem.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: