Jauna neto uzskaite saules paneļu īpašniekiem
Izmaiņas jau tuvākajā laikā skars visus, kuri ar mikroģeneratora, piemēram, saules paneļu sistēmas, palīdzību ražo elektrību un šobrīd izmanto neto uzskaites sistēmas priekšrocības.
Izmaiņas jau tuvākajā laikā skars visus, kuri ar mikroģeneratora, piemēram, saules paneļu sistēmas, palīdzību ražo elektrību un šobrīd izmanto neto uzskaites sistēmas priekšrocības.
Kā zināms, neto uzskaites sistēmā (jau esošā sistēma, līdz šim dēvēta par “neto norēķinu sistēmu”) neto uzkrājumus var veidot vienu gadu. Līdz šim neto uzskaites gads sākās 1. aprīlī un noslēdzās 31. martā, taču, atbalstot zaļās enerģijas ražotājus, Elektroenerģijas tirgus likumā ir veikti grozījumi nosakot, ka turpmāk neto uzskaites gads sāksies 1. martā un noslēgsies februāra pēdējā dienā.
AS “Sadales tīkls” pieejamie dati liecina, ka saules paneļu sistēmas martā atšķirībā no iepriekšējiem mēnešiem jau aktīvi ražo enerģiju, klientiem veidojas uzkrājumi, kurus turpmāk varēs pilnībā izmantot gada laikā. Sākoties jaunam neto uzskaites gadam, uzkrājumi tāpat kā līdz šim tiks dzēsti, tāpēc aicinām sekot līdzi uzkrātās enerģijas apjomam un saviem patēriņa paradumiem klientu portālā e-st.lv.
Jaunums – neto norēķinu sistēma.
Paplašinot neto sistēmas pieejamību, Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumi paredz ieviest arī jaunu elektroenerģijas neto norēķinu sistēmu. Neto norēķinu sistēmā ne tikai uzskaitīs klienta saražotās un patērētās elektrības apjomu, bet arī noteiks šīs enerģijas vērtību naudas izteiksmē.
Neto norēķinu priekšrocības:
- var izmantot gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi;
- pārvēršot saražoto un kopējā tīklā nodoto elektrību naudas izteiksmē, to var izmantot atbilstoši izvēlētā elektroenerģijas tirgotāja pakalpojuma nosacījumiem, piemēram, veidot uzkrājumus, kurus lietot rēķinu apmaksai nākamajos mēnešos, vai attiecināt uz norēķiniem par elektrību citos tā paša klienta pieslēgumos;
- likums nenosaka neto uzkrājumu perioda ierobežojumus;
- var izvēlēties piemērotāko pakalpojuma sniedzēju un mainīt to;
- iespēja aktīvi piedalīties elektroenerģijas tirgū, kontrolēt izmaksas, tīklā nodotās un saņemtās enerģijas vērtību piesaistot tirgus cenai, norēķinu nosacījumiem un veidojot patēriņa paradumus, kas dara elektrības ražošanu un patērēšanu īpaši izdevīgu.
Ministru kabinets turpina darbu pie detalizētu neto norēķinu sistēmas darbības noteikumu izstrādes un precizē datumu, kad neto norēķinu sistēmai jābūt klientiem pieejamai. Sekojiet līdzi aktualitātēm!
Viena neto uzskaites mēneša piemērs:
- Elektroenerģijas ražošanas iekārtas saražo 300 kWh.
- Klients tūlītējā pašpatēriņā izmanto 150 kWh.
- Saražotā, bet uzreiz nepatērētā elektrība 150 kWh nonāk “Sadales tīkla” elektrotīklā.
- Brīžos, kad saules paneļi neražo, piemēram, naktī klients no “Sadales tīkla” elektrotīkla saņem 100 kWh.
- “Sadales tīkls” nosūta klienta izvēlētajam elektroenerģijas tirgotājam informāciju, cik kWh klients mēneša laikā papildus pircis no tirgotāja, šajā piemērā 0 kWh.
- Mēneša laikā “Sadales tīkla” elektrotīklā klients nodevis par 50 kWh vairāk nekā no “Sadales tīkla” elektrotīkla saņēmis. 50 kWh nonāk neto uzskaites sistēmas uzkrājumā. Tirgotājs izraksta rēķinu. Klientam šajā mēnesī jāmaksā tikai sadales sistēmas operatora pakalpojuma maksa un OIK fiksētā daļa (atbilstoši pieslēguma jaudai), bet nav jāmaksā par elektroenerģiju un OIK mainīgo daļu.
Viena neto norēķinu mēneša piemērs:
- Elektroenerģijas ražošanas iekārtas saražo 300 kWh.
- Klients tūlītējā pašpatēriņā izmanto 150 kWh.
- Saražotā, bet uzreiz nepatērētā elektrības 150 kWh nonāk “Sadales tīkla” elektrotīklā.
- Brīžos, kad saules paneļi neražo, piemēram, naktī klients no “Sadales tīkla” elektrotīkla saņem 100 kWh.
- “Sadales tīkls” nosūta klienta izvēlētajam elektroenerģijas tirgotājam šādus klienta datus: “Sadales tīkla” elektrotīklā nodotā un no elektrotīkla saņemtā elektroenerģija.
- Tirgotājs nosaka kopējā elektrotīklā nodotās un no kopējā elektrotīkla saņemtās elektrības vērtību.
- Ja saražotās un “Sadales tīkla” elektrotīklā nodotās elektrības vērtība ir lielāka nekā no kopējā elektrotīkla saņemtās enerģijas vērtība, starpību atkarībā no tirgotāja un klienta vienošanās var uzkrāt nākamajiem mēnešiem vai izmantot norēķiniem par patēriņu citā tā paša klienta pieslēgumā.
Vairāk par jauno neto sistēmu var lasīt AS “Sadales tīkls” mājaslapā.
Vecajai neto uzskaites sistēmai var pievienoties līdz 2023. gada 31. decembrim. Tas tā zināšanai, jo pēc vecās info bija 2026.g. februāris. Kaut arī nav zināma vecās sistēmas abonēšanas maksa, vismaz tiem, kas vēl paspēs būs kāda izvēles iespēja. Un šogad izņēmuma kārtā itkā pārcēla pārpalikumu. Par to ST ziņoja, tikai 4 dienas iepriekš perioda beigām.
Mājsaimniecībām pieejamā jauda ir līdz 11.1 kW, ja vēlaties lielāku jaudu – tad tā jau būs stacija.
Jūs varat uzstādīt vēl vienu saules paneļu komplektu un to uzstādīt kā staciju, bet tad saražotais elektroenerģijas patēriņš, kas nonāk tīklā ir jāpārdod.
Izveidojot elektrostaciju, Jūs zaudēsiet NETO uzskaites norēķinu sistēmu.
Var izmanot hibrīdo invertori, tad vari uzlikt lielāku jaudu un to kas tiek saražots virs 11.1kW izmantot uzreiz vai lādēt akumulatorus un izmanto naktī.
Piemēram man ir 12kW invertors, tad ja saule saražo vismaz 12kW un 1kW es uzreiz patēreju vai lādēju akumulatoru, tad tikai atlikušie 11kW tiks nodoti tīklā.
Pagaidām vēl savam invertoram neesmu pārbaudījis (ši hibrīdu palaidu tikai septembra otrajā pusē), kas notiek, ja paneļi dod vairāk par 12kW piemēram atļautos 15.6kW. Domāju, ka vajadzētu būt iespējamam ražot 12kW AC + 3.6kW DC ar ko lādēt akumulatorus.
Uztaisi vēl vienu pieslēgumu objektam. Tam pieliek jaunu sistēmu. Vispār taisās izmaiņas likumdošanā, ka varēs līdz 50kW. Vai un kad to pieņems, nav zināms.
Ja saņem ST uzkrāto enerģiju, tad arī jāmaksā par ST pakalpojumiem un OIK?
Par ST pakalpojumu ir jāmaksā, OIK nav jāmaksā.
Manā rēķinā reāli redzams, ka jāmaksā nododot un jāmaksā saņemot, arī PVN tātad dubultā. Arī OIK aprēķinā saražotā enerģija ir iekļauta(kaut arī nav jāmaksā), kas liecina, ka tad, kad par to maksās budžets, arī tad tas būs aprēķinā, kas reāli ir pret veselo saprātu, jo mēs taču ražojam enerģiju. Savukārt tīklā nodotās enerģijas pārvadi samaksā nākošais patērētājs….
Nezinu kā tas ir iespējams.
Man NETO ietvaros nekad nav bijis jāmaksā abos virzienis. Vienmēr tikai par saņemtās elektrības pārvadi.
Varbūt elektrības tirgotājs ir ko sastrādājis…
Kā jau Haralds minēja, tā tam nevajag būt.
Par to, kas nodots tīklā, nav jāmaksā.
Jāmaksā par ST, kad ņem atpakaļ nodoto (nenāk klāt/nav jāmaksā OIK un el. cena).
Ja uzkrājums beidzies, tad jāmaksā par visu.
Tiešām tā datumu maiņa ir par labu ražotājam?
Teiksim tā, ka tas ir uz robežas, jo martā tiešām sākas “ražas” laiks.
Atkarīgs no galvenā elektrības izmantošanas veida.
Iespējams daudziem lietoājiem iespējams nekas būtiski nemainās.
Toties ja elektrība tiek galvenokārt izmantota apkurei, tad visticamāk būs situācija, ka martā sistēma objektīvi vēl nespēj saražot nepieciešamo elektrības apjomu un to būs jāpērk.
Pēc vecās kārtības martā vēl varētu izmantot iepriekšejā vasarā saražoto, bet tagad vairs ne.
Izmaiņas būs izdevīgas tiem, kas saražo nepietiekami un vienmērīgī patērē. Manus apkurei paredzētos uzkrājumus konficēs un martā maksāšu par iztrūkumu.
Vasarā elektrības tarifs ir lētāks kā ziemā… vasarā saražotā būs par zemāku cenu, nekā ziemā.
“Klientam šajā mēnesī jāmaksā tikai sadales sistēmas operatora pakalpojuma maksa”.
Par cik kWh tas būtu konkrētajā piemērā?
Respektīvi, jautājums ir par to, vai šī maksa tiek piemērota tikai par “ienākošo” elektrību vai arī par “izejošo”?
Tikai par ienākošo