Spilves pļavās attīstīs saules enerģijas un ūdeņraža ražošanas parku

1

Spilves pļavās attīstīs saules enerģijas un ūdeņraža ražošanas parku

Saules paneļi

Saules paneļi (Avots: Pexels)

22. novembrī ar veiksmīgu rezultātu noslēdzās Rīgas brīvostas pārvaldes rīkotā izsole par teritorijas nomas tiesībām saules enerģijas parka attīstīšanai Spilves pļavās.

Toy_bZ4X_932x300_lat
Advertisement

Atklātā izsolē, kā ziņo Rīgas brīvosta, piedalījās trīs starptautiskas kompānijas, un sīvā konkurencē pēc 92 veiktiem vairāksolījumiem par tās uzvarētāju atzīts Lietuvas saules parku attīstītājs UAB Saules Graža. Izsoles uzvarētājam pēc līguma noslēgšanas ar Rīgas brīvostu turpmāko 5 gadu laikā būs jāveic saules parka un sadales infrastruktūras attīstība. Kopējās investīcijas parka izveidei pēc Rīgas brīvostas pārvaldes aplēsēm pārsniegs 90 miljonus EUR.

Izsoles rezultāts ir labs apliecinājums vietējo un starptautisko investoru interesei par Rīgas ostu, par Rīgu un zaļās enerģijas veidošanu tuvu industriālajiem centriem, vienlaikus tas skaidri parāda arī starptautiskā biznesa vidē valdošo pieprasījumu pēc perspektīvām teritorijām industriālai attīstībai. Mums, atšķirībā no konkurentiem reģionā, šāds nekustamo īpašumu kapitāls ir, un tā ir liela Rīgas ostas nākotnes iespēja un priekšrocība. To stratēģiski izmantojot, paredzam transformēt visas ostas attīstību, tostarp, veidojot te ne vien lielāko saules paneļu parku Latvijā un zaļā ūdeņraža enerģijas tehnoloģiju centru, bet arī visa reģiona industriālo centru. Turklāt šāda apjoma parka izveide nākotnē samazinās arī elektroenerģijas cenas rīdziniekiem.

Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps

Atbilstoši izsoles nolikumam, nomas maksu veido divas komponentes – gada nomas maksas komponentes, kas izteikta eiro un Rīgas brīvostas pārvaldei nododamās elektrības komponentes, kas izteikta procentos no kopējās saules parkā saražotās elektroenerģijas apjoma.

Esam gandarīti, ka konkursā bija šāda konkurence starp solītājiem, tās iznākums pārsteidza pat mūsu gaidas, rezultātā mēs iegūsim gan izdevīgu (teritorijas) nomas maksu un zaļo enerģiju ostai un ostas stividoriem, šādi veicinot konkurētspēju gan esošiem ostas uzņēmējiem, gan jauniem investoriem. Turklāt tas veicinās daudzmiljonu investīciju ieplūšanu Rīgā, atjaunīgās elektroenerģijas ražošanu un virzību uz zaļā kursa mērķu sasniegšanu un enerģētisko neatkarību.

Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps

Saules enerģijas parka attīstīšanai Rīgas ostas teritorijā 176 ha platībā paredzēts izveidot lielāko saules paneļu parku Latvijā ar nominālo jaudu vismaz 100MW un plānoto elektroenerģijas izstrādi vismaz 100’000 MWh gadā. Konkursā uz nomas tiesību izsoli varēja pieteikties uzņēmumi, kas savā darbībā jau īstenojuši lielapjoma saules parkus. Interese par dalību konkursā bija liela, bet uz gala izsoli tika uzaicināti trīs uzņēmumu, kuri atbilda noteiktajiem kritērijiem attiecībā uz uzņēmumu pieredzi, labo reputāciju, finanšu līdzekļu pieejamību saules parka attīstībai, kā arī uzņēmumu izstrādāto saules parka biznesa plānu atbilstībai Rīgas brīvostas pārvaldes prasībām.

Sekojot kuģošanas nozares dekarbonizācijai un Eiropas komisijas noteiktajiem klimata mērķiem, Rīgas brīvosta šobrīd aktīvi iesaistījusies arī dažādās iniciatīvās, kas ir saistītas ar vietēja mēroga un pārrobežu ūdeņraža kopienu jeb ieleju attīstību.

Esam izvirzījuši mērķi uzņemties līderību ūdeņraža tehnoloģiju pielietošanā, pilotēšanā, gan arī reālu dzīvotspējīgu risinājumu ieviešanā Rīgas ostā, tostarp, saistībā ar dažādu iekšējā transporta nodrošināšanu, lokomotīvju vai apkalpes kuģu darbināšanu, nodrošināt labus nosacījumus, lai nākotnē ostā attīstītos visa infrastruktūra, kas spēj apkalpot starptautiskus kuģus, kas darbināmi ar šo un citām alternatīvajām degvielām. Tas ir nākamais solis, lai Rīgas osta virzītos uz mērķi kļūt par tehnoloģiju inovāciju centru – citiem vārdiem, mēs attīstām jauno Spilves industriālo parku, kur atradīsies ne tikai ražošanas un loģistikas infrastruktūra, bet tiks īstenota arī viedo tehnoloģiju attīstība.

Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps

Izsoles rezultāti tiks virzīti izskatīšanai nākamajā Rīgas brīvostas valdes sēdē, kurā tiks lemts par zemes nomas līguma noslēgšanu ar kompāniju UAB Saules Graža. Nomas līguma termiņš ir 45 gadi, un elektroenerģijas ražošana jāuzsāk piecu gadu laikā no nomas līguma noslēgšanas.

Izsoles uzvarētājs Lietuvas kompānija UAB Saules Graža, viena no lielākajām saules enerģijas parku attīstītājām Lietuvā, kas saules enerģijas ražošanā un saules parku attīstībā darbojas vairāk nekā 10 gadus. Kopā ar saviem investoriem un partneriem attīstījuši lielapjoma parkus dažādos pasaules reģionos.

Uzlādēts viedoklis

Jau kārtējais saules enerģijas projekts. Izskatās, ka tuvākajos gados Latvijas enerģijas ražošanas pīrāgā saule ieņems līdzvērtīgu daļu HESiem. Jau nākamgad pīrāgā būs 280 MW no mājsaimniecībām un komercsabiedrībām. Vienīgais jautājums – uz ko gaida Latvenergo? Uzņēmuma vienīgais saules parks atrodas Lietuvā.

Kas attiecas uz ūdeņraža ražošanu – vajag attīstīt zaļā ūdeņraža ražošanu, bet ne tiešā veidā dēļ transporta vajadzībām. To vajadzēs metālapstrādei, lauksaimniecībai (mēslojumam), amonjakam (šis gan ir jūras transportam) un galu galā ilgtermiņa enerģijas uzglabāšanai, lai beidzot varētu teikt TECiem ardievas.

Ūdeņraža pielietojama trepes
Ūdeņraža pielietojama trepes

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
1 Komentārs
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
armands
armands
Viesis
27/01/2023 15:46

Latvenergo patiesībā ir projekti i pie TEC Rīgā, Rēzeknē, vēl šur tur, ko nākamajos gados attīstīs, bet tās jaudas tur katrā ir pa padsmit MW, nav daudz. Kaut kas arī Lietuvā top. Bet arī, mazi tie projekti, ne ar šo vērienu.

Pēdējoreiz rediģēja 8 mēneši atpakaļ armands
1
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: