Saules ģenerācijas jauda Latvijā ir 500 MW
Jūnijs bijis saules ģenerācijas apjoma ziņā līdz šim ražīgākais mēnesis – tajā tīklā nodotas 63,3 GWh saules paneļu saražotās elektroenerģijas.
Jūnijs bijis saules ģenerācijas apjoma ziņā līdz šim ražīgākais mēnesis – tajā tīklā nodotas 63,3 GWh saules paneļu saražotās elektroenerģijas.
2024. gada pirmajā pusgadā sadales sistēmā no saules saražotas (un kopējā tīklā nodotas) kopsummā teju 180 GWh elektroenerģijas, kas ir trīs reizes vairāk nekā šajā pašā periodā pērn. Jūnijs bijis saules ģenerācijas apjoma ziņā līdz šim ražīgākais mēnesis – tajā tīklā nodotas 63,3 GWh saules paneļu saražotās elektroenerģijas, kam seko maijs ar 61,6 GWh un aprīlis ar 26,47 GWh.
2022. gadā kopējā sadales sistēmai pieslēgto saules paneļu ģenerācijas jauda (gan mikroģeneratori, gan elektrostacijas) bija ap 100 MW, šobrīd tā sasniegusi jau gandrīz 500 MW. Sagaidāms, ka saules elektrostaciju apjoms turpinās pieaugt, tādēļ “Sadales tīkls” prognozē, ka šī gada beigās kopējā saules ģenerācijas jauda varētu sasniegt 600 MW.
Jūnija beigās sadales sistēmai pieslēgti teju 23,6 tūkstoši dažādas jaudas elektroenerģijas ražotāju, to skaitā saules un vēja ģeneratori, hidroelektrostacijas, dabasgāzes vai biogāzes koģenerācijas stacijas u. c. Visu “Sadales tīklam” pieslēgto ražotāju kopējā ģenerācijas jauda ir gandrīz 740 megavati (MW).
2024. gada sešos mēnešos turpinājis pieaugt kopējais saules ģenerācijas apjoms. Ja pirmā ceturkšņa beigās kopējā AS “Sadales tīkls” pieslēgto saules paneļu jauda bija ap 370 megavati (MW), tad, pirmo pusgadu noslēdzot, tā ir jau teju 500 MW. Sasniedzot 63,3 gigavatstundas (GWh), jūnijā pārspēts maija rekords par līdz šim lielāko saules paneļu saražotās un tīklā nodotās elektrības apjomu mēneša griezumā (maijā tās bija 61,6 GWh). Strauji krītošie AER saražotā elektrības apjoma rekordi iepretim joprojām stagnējošam sadalītās elektroenerģijas daudzumam atgādina par nepieciešamību sekmēt elektrības patēriņu, tostarp veicinot elektrifikācijas pasākumus. Jau tuvākajā nākotnē arvien straujāka elektrifikācija sagaidāma transporta sektorā, kā arī liels elektrifikācijas potenciāls ir centralizētajā siltumapgādē – piemēram, potenciāli lētās saules enerģijas izmantošana centralizētā siltā ūdens pakalpojuma nodrošināšanai vasaras periodā.
Sandis Jansons, AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs
Saules elektrostacijas
Sadales sistēmai pieslēgto saules elektrostaciju skaits jūnija beigās pārsniedzis 900, bet to kopējā ražošanas jauda nu jau pārsniegusi 300 MW. Salīdzinot ar 2022. gadu, kurā sākās jūtama saules ģenerācijas attīstība, ievērojami augusi pieslēgto elektrostaciju jauda. Ja 2022. gadā vidējā saules elektrostacijas ražošanas jauda bija aptuveni 90 kW, tad 2023. gadā – jau 216 kW, bet šogad pirmajā pusgadā – teju 800 kW.
Sadales sistēmā topošajām saules elektrostacijām rezervētā ražošanas jauda jūnija beigās ir apmēram 750 MW.
Mikroģeneratori
2024. gada sešos mēnešos sadales sistēmai pieslēgti kopumā ap 3,3 tūkstoši jaunu mikroģeneratoru, kopējam “Sadales tīklam” pieslēgto mikroģeneratoru skaitam jūnija beigās sasniedzot 22,3 tūkstošus, bet to kopējai ražošanas jaudai – 188 MW.
Izteikti straujš mikroģeneratoru pieslēgšanas pieteikumu skaita pieaugums bija vērojams martā un aprīlī, kas saskaņā ar grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā bija pēdējie mēneši, kad interesenti varēja kļūt par neto uzskaites sistēmas dalībnieku – no 1. maija sāka darboties neto norēķinu sistēma. Maijā un jūnijā sadales sistēmai pieslēgti attiecīgi 86 un 85 jauni mikroģeneratori.
Latvijā uzstādīto mikroģeneratoru vidējā ražošanas jauda ir aptuveni 8 kilovati (kW). Apmēram 95 % gadījumu mikroģeneratorus uzstāda privātpersonas, 5 % – juridiskas personas.
Uzlādēts komentārs
Jau redzējām, ka saule spēj būt vairāk nekā 1/4 no Latvijas elektroenerģijas ražošanas avotiem jūnijā. Vienlaikus izskatās, ka tas ir tikai sākums. 500 MW ir daudz! Ja salīdzinām ar TEC-1, kam ir 144 MW uzstādītā elektriskā jauda, tad saule Latvijā jau šobrīd ir kā 3.5x TEC-1 un līdz gada beigām būs 4x.
Nu nevar tā mērīt saules jaudu pret TEC vai HES, jo saule nav tik efektīva lai saražotu max no tās jaudas, kas ir. Piem. ar tagadējiem 500 MW saules var saražot gada beigās 500 GWh, kas nav maz, bet TEC ja gāzi kurina pie 70% kapacitātes var saražot jau pāri 600 GWh
500 GWh ir 1/14 daļa no Latvijas gada elektrības patēriņa, kas nav maz, bet Lietuvā šobrīd saules jaudas ir laikam x4 un tā jau būtu cita aršana… Ja mums būtu leišu jaudas, tad mēs jau būtu elektrības eksportētāji, nevis mums tās trūktu gada griezumā
Ar sauli nekad nesaražos būtisku daļu no kopējā Latvijas enerģijas patēriņa. Lai tā būtu, visa gada elektrība jātērē vasaras dienās, bet pārējo gadu nav jātērē nemaz. Un tas nav iespējams.
Definē būtiska – 27% jau jūnijā https://uzladets.lv/junija-saules-stacijas-sarazoja-27-latvija/