“Virši” uzsāk savu uzpildes staciju aprīkošanu ar saules paneļiem
Lielākais un visstraujāk augošais pašmāju degvielas un alternatīvo enerģijas avotu tirgotājs “Virši” uzpildes stacijā Brocēnos uzstādīja saules paneļus, kas pārvērtīs saules starojumu elektroenerģijā. Kopējā pirmās “Virši” saules elektrostācijas jauda ir gandrīz 20 kW, tādējādi, saules paneļiem dienas vidū sasniedzot maksimālo ražību, tiks nosegts viss stacijas elektroenerģijas patēriņš.
Lielākais un visstraujāk augošais pašmāju degvielas un alternatīvo enerģijas avotu tirgotājs “Virši” uzpildes stacijā Brocēnos uzstādīja saules paneļus, kas pārvērtīs saules starojumu elektroenerģijā. Kopējā pirmās “Virši” saules elektrostācijas jauda ir gandrīz 20 kW, tādējādi, saules paneļiem dienas vidū sasniedzot maksimālo ražību, tiks nosegts viss stacijas elektroenerģijas patēriņš.
Atbalstot ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, tuvākajā nākotnē “Virši” plāno ieguldīt saules enerģijas apgūšanā un pakāpeniski aprīkot ar saules paneļiem vairākas citas tīkla stacijas. Uzņēmuma aprēķini liecina, ka saules elektrostaciju uzstādīšana vismaz pusē “Virši” stacijās nodrošinās ap 0,5 MW lielu jaudu, kas ierindos uzņēmumu lielāko Latvijas saules enerģijas ražotāju vidū. Saules enerģija ir izplatītākais atjaunīgās enerģijas veids un tās izmantošanas veicināšana ir solis tuvāk Eiropas Savienības klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai.
“Virši” degvielas uzpildes stacijas ir izcila vieta saules enerģijas izmantošanai, jo mūsu stacijās elektroenerģijas patēriņš ir stabils visu diennakti, kā arī varēsim nodrošināt tiešās piegādes sava iekšējā tīkla ietvaros no saules paneļiem līdz elektroauto lādētājiem. Tas nozīmē, ka lielu daļu no klientu elektroauto uzlādes elektroenerģijas garantēsim pilnībā no atjaunīgajiem energoresuriem. Tāpēc “Virši” Brocēnos ir pirmā, bet nebūt ne pēdējā mūsu stacija, kas spēs sevi nodrošināt ar šo atjaunojamo un ilgtspējīgo enerģijas avotu. Mums ir skaidra vīzija un plāns saules enerģijas risinājumu aktīvai ieviešanai arī 2022. gadā.
Jānis Bethers, “Virši” biznesa attīstības vadītājs
Saules enerģijas izmantošana degvielas uzpildes stacijās ir mūsdienīgs risinājums, kas ir ne tikai videi draudzīgs, bet arī ekonomiski izdevīgs. Kā norāda eksperts, nākotnē uzpildes stacijas būs pietiekami sarežģīts un interesants mikrotīkla (micro-grid) piemērs. “Izbūvētā pieslēguma tīkla ietvaros mums būs vairāki lieli un mainīgi elektroenerģijas patērētāji – elektrouzlāde, CNG jeb saspiestās dabasgāzes kompresori, kā arī stabils veikala patēriņš un papildus saules paneļu sistēmas. Nākotnē plānojam palielināt saules paneļu sistēmas jaudu un uzstādīt arī elektroenerģiju uzkrājošās baterijas, lai varētu efektīvi uzkrāt saražoto elektroenerģiju un izmantot brīžos, kad tas būs nepieciešams, piemēram, uzlādējot vairākus elektroauto vienlaicīgi. Tādējādi mēs rūpēsimies ne tikai par zaļāku vidi un pārdomātu resursu izmantošanu, bet arī iegūsim zināmu neatkarību no svārstīgajām elektroenerģijas cenām,” nākotnes plānus iezīmē Jānis Bethers.
Šīs ilgtspējīgās, bet vienlaikus ievērojamu ieguldījumu prasošās ieceres īstenošanai “Virši” plāno novirzīt daļu no IPO rezultātā piesaistītā kapitāla. Pateicoties IPO uzņēmums plāno piesaistīt jaunu kapitālu 6,9 miljonu eiro apmērā, novirzot to alternatīvo degvielu piedāvājuma un infrastruktūras pilnveidošanai, un veicinot saspiestās dabasgāzes (CNG), biometāna un LNG (sašķidrinātās dabasgāzes), kā arī elektromobiļu uzlādes ierīču pieejamību Latvijā. Tāpat būtisku uzmanību plānots pievērst uzņēmuma darbības ilgtspējības un efektivitātes paaugstināšanai, t.sk. saules elektrostaciju aprīkošanai. Tāpat būtisku uzmanību plānots pievērst uzņēmuma darbības ilgtspējības un efektivitātes paaugstināšanai.
Papildu informācija par “Virši” IPO un nākotnes attīstības plāniem ir pieejama virsi.lv mājaslapā sadaļā Investoriem: https://www.virsi.lv/investoriem
Uzlādēts viedoklis
Labi, ka arī DUSi sāk skatīties, kā samazināt savu pēdu. Tie, kas dzīvo netālu no šiem DUSiem, varēs tagad apgalvot, ka viņu elektrība dienas vidū ir tīrāka, jo blakus ir iestāde, kas tirgo vidi kaitējošu enerģiju zem jumta ar saules paneļiem.
Diez kā saules paneļi viņiem palīdzēs ar CNG, bio-CNG un LNG tirgošanu? Šobrīd Viršos ir pāris e-mobi uzlādes stacijas, bet elektrību pie viņiem pašiem nevar iegādāties. 6,9 miljoni izklausās liela investīcija, bet saprotot, ka šī nauda tiks novirzīta uz tik daudziem dažādiem virzieniem, var minēt, ka neviens no virzieniem neiegūs ko ievērības cienīgu. Ņemot vērā viņu iepriekšējās darbības, varam minēt, ka lauvas tiesu noēdīs CNG.
Vispār jau Virši tēmē krietni tālāk un ir sasolījušies mums arī uzlādes stacijas uzstādīt. Sapratu, ka pat jau šogad!
Nepacietīgi gaidu.
Jā, es lasīju šos solījumus. Zinot situāciju, neieteiktu iespringt. Vismaz ne tuvākajos gados. Pēc 5 gadiem kaut kas ievērības cienīgs jau varētu būt.
Kā ierasts, kašķīgais viedoklis: lai tas, kurš projektēja saules paneļu izvietojumu uz jumta, pastāsta, kā ziemā no paneļiem (arī no jumta) varēs notīrīt sniegu? Varbūt ka no 6,9 M sanāk arī helikopters, ar kuru nopūst sniegu?
Paldies, Vankel, par ierastajiem komentāriem!
Ziemā nav dižas jēgas tīrīt paneļus. Ieguvums ziemas laikā ir ļoti niecīgs. Kā arī mums dienu skaits gadā, kad ir atbilstoša temperatūra, lai būtu sniegs, kļūst aizvien mazāks.
Nepiekrītu. Sevišķi uz pavasara pusi: februārī, martā, kad ir saulainas dienas, sniegs vēl ir uz jumtiem, it sevišķi šajā gadījumā, uz plakanā jumta. Galu galā, ja uzsnieg biezs sniegs, tad šis jumts būtu jātīra kaut vai drošības dēļ. Iedomājies kas notiks ar saules paneļiem, ja uz tā dosies “ierindas” tīrītāji?
Mans kašķis ir tādēļ, ka esmu pats tīrījis savus paneļus.
Šī rīta eksperiments: pirms sniega notīrīšanas 0W, pēc – 500W.
Apmācies laiks. Mājas patēriņam 500W ir pietiekami.
Kāds ir dienas griezumā ieguvums? Cik kWh?
Droši vien ka maz, salīdzinot ar vasaru, bet mēs taču par “zaļumu”, ne par naudu. Pie viena kustības svaigā gaisā un apziņa ka pats sevi apgādā ar elektrību.