Par 5 miljoniem eiro palielina atbalstu saules paneļiem un siltumsūkņiem

0

Valdība otrdien atbalstīja papildu piecu miljonu eiro piešķiršanu saules paneļu, siltumsūkņu un citu enerģiju ražojošo iekārtu iegādei. Kopējais finansējums tādējādi būs 45 miljoni eiro.

Saules paneļi

Saules paneļi (Shutterstock)

Valdība otrdien atbalstīja papildu piecu miljonu eiro piešķiršanu saules paneļu, siltumsūkņu un citu enerģiju ražojošo iekārtu iegādei. Kopējais finansējums tādējādi būs 45 miljoni eiro.

Klimata un enerģētikas ministrijā (KEM) norāda, ka finansējumu nepieciešams palielināt, ņemot vērā iedzīvotāju aktīvo interesi iegādāties atjaunīgās enerģijas ražošanas iekārtas un elektroenerģijas uzkrāšanas iekārtas.

Kopējais finansējums tādējādi būs 45 miljoni eiro.

KEM akcentē, ka mājsaimniecības varēs turpināt pieteikties valsts sniegtajam atbalstam, lai iegādātos un uzstādītu savā īpašumā saules paneļus, vēja ģeneratorus, kā arī siltumsūkņus, saules kolektorus, koksnes biomasas katlus vai pieslēgties centralizētajai siltumapgādes sistēmai.

Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (ZZS) norāda, ka atjaunīgās enerģijas ražošana un efektīva tās ir izmantošana ir nozīmīgs elements enerģētiskajai drošībai valsts mērogā. Ņemot vērā iedzīvotāju augsto interesi, iesaistoties enerģētiskās neatkarības stiprināšanā, palielināts gan kopējais finansējuma apjoms, gan paplašināts atbalstāmo projekta aktivitāšu loks, lai veicinātu dabai draudzīgu energoresursu iekārtu izmantošanu mājsaimniecībās.

Mēs katrs esam mazs, bet kopā veidojam lielo ģenerējošo jaudu. Pašlaik mājsaimniecību uzstādītie saules paneļi nodrošina vairāk nekā 180 megavatu jaudu. Kopā veidojam energodrošību, energostabilitāti. Mēs paplašinām programmu ar papildu iespējām iegādāties akumulatorus ar ietilpību vismaz pieci kilovati un atbalsta summu 2500 eiro. Tas ļauj saulainā laikā uzkrāto elektroenerģiju izmantot nakts stundās. Tādējādi veicinām gan elektrības efektīvu izmantošanu, gan savā ziņā balansējot arī kopējo sistēmu.

Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis

Tie iedzīvotāji, kuri izvēlēsies uzstādīt saules paneļus vai vēja ģeneratorus komplektā ar elektroenerģijas uzglabāšanas iekārtu, tās ietilpībai būs jābūt vismaz piecas kilovatstundas (kWh) lielai. Šāda uzglabāšanas iekārtas ietilpība izvēlēta, ņemot vērā atbalsta programmas ietvaros atbalstīto iekārtu vidējo uzstādīto jaudu un kopējā elektrotīklā nodoto saražoto elektroenerģiju mājsaimniecību vidū. Maksimālais atbalsts elektroenerģijas uzglabāšanas iekārtai būs 2500 eiro.

Līdz ar jaunās neto norēķinu sistēmas izveidi, kas stājas spēkā ar šā gada 1.maiju, saules paneļu un vēja elektrostaciju uzstādītajai jaudai nebūs ierobežojumu. Līdz šim atbalstu varēja saņemt saules paneļu un vēja ģeneratoru iegādei, kuru uzstādītā jauda bija līdz 11,1 kilovatiem (kW).

Atbalsts tiek sniegts granta veidā kā vienreizējs maksājums pēc projekta īstenošanas. Projektus mājsaimniecības varēs īstenot līdz šā gada 31.decembrim. Atbalsta programmas termiņa pagarināšanu KEM vērtēs rudenī, ņemot vērā iedzīvotāju tendences un vēlmi turpināt iegādāties atjaunīgo energoresursu iekārtas.

No 2022.gada marta līdz 2024.gada 1.jūlijam atbalsta programmā uzstādītas vairāk nekā 12 000 atjaunīgo energoresursu iekārtas, no kurām ap 95% veido saules paneļi.

Konkursa mērķis ir emisiju samazināšana un energoefektivitātes uzlabošana mājsaimniecībās. Vairāk nekā divu gadu laikā emisijas ir samazinājušās par 72 471 tonnu oglekļa dioksīda (CO2), kas ir pielīdzināms 4,9 miljonu eiro ietaupījumam.

Atbalsta programma “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana mājsaimniecībās – atbalsts atjaunojamo energoresursu izmantošanai” iedzīvotājiem pieejama kopš 2022.gada pavasara.

Grozījumi atbalsta programmā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas Latvijas Vēstnesī.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

5 1 balsojums
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: