Eksperiments lauž mītus – Latvijā un Itālijā saules paneļu ražīgums atšķiras tikai par 18%
“Baltijas Elektro Sabiedrība” SIA veicis eksperimentu ar saules paneļiem Latvijā un Itālijā un secinājis, ka ražošanas jaudas atšķiras tikai par 18 procentiem.
“Baltijas Elektro Sabiedrība” SIA veicis eksperimentu ar saules paneļiem Latvijā un Itālijā un secinājis, ka ražošanas jaudas atšķiras tikai par 18 procentiem.
Tas nozīmē, ka tas ir stereotips, ka dienvidu valstīs, kur saule spīd daudzas reizes biežāk, arī saules paneļu ražīgums ir būtiski augstāks. Starpība nav tik liela, lai mēs uzskatītu, ka Latvijā saules paneļi nenodrošina augstu efektivitāti.
Ar šo eksperimentu mēs vēlējāmies uzzināt, kāda ir saules paneļu ražošanas jaudu atšķirība Latvijā un kādā no dienvidu valstīm. Izrādās, ka saules paneļu ražīgums Itālijas pilsētā Milānā ir tikai par 18 procentiem augstāks nekā Rīgā. Tā ir ļoti laba ziņa mūsu privātmāju īpašniekiem un vēlreiz apliecina saules paneļu atdevi kopējā pašpatēriņā.
Edgars Bergholcs, “Baltijas Elektro Sabiedrība” SIA valdes priekšsēdētājs
Eksperimentā tika izmantotas divas dažādas simulācijas sistēmas – SolarEDGE un PVsyst – un saules paneļu stacijas uz zemes ar novietojumu uz dienvidiem (azimuts 180 grādi). Saules paneļu leņķis Rīgā un Milānā izvēlēts 30 grādi.
Eksperimenta rezultāti ļauj secināt, ka ar 100 kW elektrostaciju Rīgā saules paneļi saražo aptuveni 106 MWh gadā, bet Milānā – aptuveni 129 MWh gadā.
Mums kā lieliem Latvijā saules paneļu sistēmu uzstādītājiem bija interesanti salīdzināt un izprast labāk Latvijas situāciju. Itālija ir viena no saulainākajām Eiropas valstīm, kamēr Latvijā gada griezumā saulainas vien ir dažas dienas mēnesī, tomēr saražotās elektroenerģijas atšķirība ir tikai piektā daļa, nevis vairākas reizes. Tas apliecina, ka elektroenerģija saules paneļos tiek ražota no saules starojuma mākoņainā laikā. Latvijā šīs ziemas sezona, kas ir pirmā pēc saules paneļu buma sākuma, ļāva mums secināt, ka saules paneļi privātmājām ar atbilstošu jaudu spēj saražot enerģiju pašpatēriņam visam gadam. Respektīvi, neattaisnojās bažas par noteikto gada sākuma periodu 1. marts, kad dzēšas gada laikā uzkrātā enerģija. Latvija ir draudzīga valsts saules enerģijai un atdeve ir pietiekami augsta.
Edgars Bergholcs, “Baltijas Elektro Sabiedrība” SIA valdes priekšsēdētājs
“Baltijas Elektro Sabiedrība” SIA ir viens no vadošajiem elektrovairumtirdzniecības uzņēmumiem Latvijā, kas arī ir vienīgais starptautiskais šada tipa uzņēmums Latvijā. Šajā nozarē tas darbojas ar 30 gadu pieredzi, kā arī no tiem 25 gadus ietilpst Würth grupā. Tas nodrošina risinājumus ārējo un iekšējo inženiertīklu un apgaismojuma izbūvei, ūdensapgādei, telekomunikācijām un saules paneļu un parku ierīkošanai. Tas ir viens no desmit lielākajiem saules paneļu uzstādītājiem Latvijā.
Uzlādēts viedoklis
Nezinot neko vairāk par pašu eksperimentu, ir aizdomas, ka rezultāti nav vērā ņemami, jo izmantotas divas dažādas sistēmas un leņķis Itālijai nav izvēlēts optimālais. Viens no pirmajiem rezultātiem meklētājā uzrāda, ka Milānā vajag saules paneļus uzstādīt 39° leņķī nevis eksperimentā izmantotajiem 30°. Tomēr zinātāji tāpat zina, ka Latvijā no 1kWp var iegūt aptuveni 1MWh gadā, bet Itālijā ~1,2MWh.