“Ignitis Group” sāk saules un vēja enerģijas portfeļa izveidi Latvijā
„Ignitis Group“ publicēja 2023. gada rezultātus, izziņojot apjomīgākās investīcijas uzņēmuma vēsturē, kas paredz vērienīgu atjaunīgās enerģijas projektu attīstīšanu Latvijā un Baltijā kopumā.
„Ignitis Group“ publicēja 2023. gada rezultātus, izziņojot apjomīgākās investīcijas uzņēmuma vēsturē, kas paredz vērienīgu atjaunīgās enerģijas projektu attīstīšanu Latvijā un Baltijā kopumā.
Uz atjaunīgajiem energoresursiem orientētā kompānija „Ignitis Group“ Latviju uzskata par vienu no svarīgākajiem atjaunīgās enerģijas attīstīšanas tirgiem Baltijas reģionā, īpaši vēja un saules enerģijas ražošanas jomā.
Saskaņā ar 2023.gada rezultātiem, pērn viss “Ignitis Group” atjaunīgās enerģijas ražošanas portfelis pieauga līdz 7,1 GW, nodrošinot līdz pat 19 TWh elektroenerģijas jaudas ģenerēšanu. Šāds elektroenerģijas apjoms ir pietiekams, lai nodrošinātu Latvijas un Lietuvas kopējo elektroenerģijas vajadzību apmierināšanu. Pašlaik “Ignitis Group” atjaunīgās enerģijas ražošanas portfelis Latvijā sasniedz 1,3 GW un pēc apjoma, tas ir otrs lielākais aiz Lietuvas 4,4 GW.
Pērn “Ignitis Group” apstiprināja investīciju plānu atjaunīgās saules enerģijas parka attīstīšanai Latvijā, kas sākotnēji paredz 239 MW saules enerģijas projekta izbūvi. Plānots, ka saules enerģijas parku būvniecība sāksies šī gada pirmajā ceturksnī, bet to pabeigšana un nodošana ekspluatācijā paredzēta 2025. gadā. Kopējās investīcijas saules enerģijas projekta iegādei, būvniecībai un attīstīšanai Latvijā sasniegs 178 miljonus eiro. Papildus tam “Ignitis Group” Latvijā attīsta arī jau projekta attīstības stadijā esošu saules enerģijas parku Tumē (300 MW), kā arī saules un vēja enerģijas hibrīda tehnoloģiju parkus (200 MW un 70 MW).
“Ignitis Group” galvenais mērķis ir izveidot 100% drošu zaļās enerģijas ekosistēmu Baltijas valstīs esošajām un nākamajām paaudzēm. Baltijas valstu enerģētikas integrācija un strauja atjaunīgo energoresursu attīstība sniedz iespējas mūsu reģionam kļūt par “zaļās” enerģijas eksportētāju uz Centrāleiropu. Tāpēc mēs skatāmies uz Baltijas valstīm kā uz vienotu un nedalāmu ekosistēmu, novirzot būtisku investīciju daļu atjaunīgās enerģijas projektu attīstīšanai Latvijā, ko uzskatām par vienu no saviem mājas tirgiem. Tuvāko gadu laikā plānojam vērienīgas investīcijas atjaunīgās enerģijas attīstības projektos, vienlaikus centīsimies paplašināt arī elektromobiļu uzlādes staciju tīklu un sniegt citus pakalpojumus.
Darijus Maikštenas (Darius Maikštėnas) “Ignitis Group” valdes priekšsēdētājs
2023. gadā Latvijā tika atklātas pirmās 12 publiski pieejamie “Ignitis ON” elektromobiļu uzlādes punkti. Šogad uzņēmums plāno daudz straujāk attīstīt elektroauto uzlādes tīkla pārklājumu visā Latvijā, kļūstot par vienu no lielākajiem elektromobiļu uzlādes staciju operatoriem Latvijā. Sekojot līdzi ilgtspējīgu risinājumu izstrādei un efektīva enerģijas patēriņa veicināšanai, “Ignitis ON” elektroauto uzlādes staciju tīklu nodrošina ar elektroenerģiju, kas tiek ražota vienīgi no atjaunīgajiem enerģijas avotiem.
Pērn “Ignitis Group” sasniedza absolūtu veikto investīciju apjoma rekordu, nodrošinot atjaunīgās enerģijas projektus Baltijas valstīs. Salīdzinot ar 2022. gadu, uzņēmuma investīciju apjoms pērn pieauga par 79,6% – sasniedzot vairāk nekā 937,1 miljonus eiro. Lielu daļu no šī investīciju apjoma veicināja tieši ieguldījumi “zaļās” enerģijas attīstības projektos, it īpaši sauszemes vēja parkos.
Kopš 2023. gada sākuma “Ignitis Group” atjaunīgās enerģijas portfelis ir pieaudzis līdz pat 7,1 GW (no 5,1 GW), garantēta jauda – līdz 2,9 GW (no 1,6 GW), bet uzstādītā jauda – līdz 1,3 GW (no 1,2 GW).
Viens no svarīgākajiem aizvadītā gada notikumiem bija “Ignitis Group” un partnera “Ocean Wind” uzvara iepirkuma konkursā par 700 MW jūras vēja parka projekta īstenošanu Lietuvā. Projekta attīstīšana jau ir uzsākta un ir saņemta būvatļauja. Vēja parks top netālu no Palangas piekrastes. Plānots, ka nākotnē tas nodrošinās apmēram 25% no visa Lietuvai vajadzīgā elektroenerģijas apjoma.
Vēl viens svarīgs notikums pērn bija – “Ignitis Group” un sadarbības partnera “Copenhagen Infrastructure Partners” uzvara divos iepirkuma konkursos par jūras vēja parka projektiem Liivi 1 un Liivi 2 attīstīšanu Igaunijā. Plānots, ka šī jūras vēja parka jauda varētu sasniegt 1–1,5 GW.
Tāpat “Ignitis Group” pērn guvusi ievērojamus sasniegumus sauszemes vēja parku jomas attīstīšanā: Mažeiķu vēja parks (63MW) Lietuvā savu komerciālo darbību sāka pērn augustā, bet Silēzijas vēja parks I (50 MW) Polijas tīklā piegādāja pirmo elektroenerģiju. Papildus tam, “Ignitis Group” parakstīja lielāko ārējās tirdzniecības piegādes līgumu uz desmit gadiem ar elektroauto uzlādes akumulatoru materiālu rūpnīcu “Umicore Poland” Nisā, Polijā. Līgums paredz ražotnei piegādāt Silēzijas vēja parka II (137 MW) ražoto atjaunīgo elektroenerģiju.
Pagājušajā gadā “Ignitis Group” pieņēma investīciju lēmumu par Kroņa hidroakumulācijas elektrostacijas projekta modernizāciju Lietuvā, kas palielinās tās jaudas vēl par 110 MW.
Viens no galvenajiem “zaļās” enerģijas projektiem, ko attīsta “Ignitis Group, ir Viļņas koģenerācijas spēkstacijas biomasas bloks, kurš daļēji savu komercdarbību uzsāka 2023. gada decembrī.
Salīdzinot ar pagājušo gadu, ieguldījumi elektrotīklu segmentā būtiski pieauga par 29,4%, sasniedzot 346,8 miljonus eiro. Tas galvenokārt bija iespējams, palielinoties jaunu klientu pieslēgumu skaitam un lielāks jaudas pieaugumam. Tāpat uzņēmums turpina veiksmīgi īstenot viedo elektrības skaitītāju ieviešanu: 2023. gadā kopējais ierīkoto viedo elektrības skaitītāju skaits pārsniedza 700 tūkstošus no 1,1-1,2 miljoniem skaitītāju, ko Lietuvā plānots uzstādīt līdz 2025. gada beigām.
Klientu risinājumu segmentā “Ignitis Group” ir nolēmis investēt līdz pat 115 miljoniem eiro, lai tuvāko 3-5 gadu laikā būtiski paplašinātu elektroauto uzlādes staciju tīklu visā Baltijā, ieņemot vadošās pozīcijas ātrās uzlādes sektorā visā reģionā.
Rezerves jaudu segmentā pirmo reizi Lietuvā vienlaikus darbojās “Ignitis Group” piederošie 7., 8. un termoelektrostacijas bloki. Kopā ar Kruoņa hidroakumulācijas elektrostaciju un Kauņas hidroelektrostacijām šie bloki piegādāja patērētājiem elektroenerģiju un nodrošināja vairāk kā 65% no Lietuvas elektroenerģijas nepieciešamā apjoma.
Valstij būtu jānosaka, ka visi saules parki, kas nav mājsaimniecibas vai uzņēmumu jumtos saliktie, ir jābūt austrumu – rietumu orientācijā ar ne mazāku kā 45° leņķi. Savādāk būs reti idiotiski, jo visi tik uz dienvidiem bliež, no rīta un vakarā neko neražo…
Valstij nav nekas jānosaka. Ilgtermiņā elektroenerģijas cena piespiedīs izmantot citas orientācijas.
Dvainaja rabota. Tāpēc arī esam tur kur esam…