Iegūt elektrību divos veidos un pasargāt krastmalu

0
Sēkļu turbīnas

Sēkļu turbīnas. Avots: oist.jp

Japāņu pētnieki ir atklājuši veidu kā iegūt elektrību ne tikai no vēja, bet arī no viļņiem, vienlaicīgi sargājot krastmalu no erozijas.

Bieži gar moliem ir izvietoti betona zvaigžņveidīgi trijragi, kas ir ļoti efektīvi pret ilgstošu viļņu ietekmi. Tos izmanto, lai pasargātu molu vai krastu no erozijas.

Konstantā viļņu kustība ir mūžīgas enerģijas avots. Jau tagad pasaulē ir vairākas sistēmas, kas izmanto šo enerģiju, lai ražotu elektrību. Okinavas Zinātņu un Tehnoloģijas Institūts ir prezentējuši projektu, kas spētu kopā ar betona trijragiiem ne tikai izlīdzināt viļņu enerģiju, bet to arī pārvēst lietojamā enerģijā.

Turbīnas šķērsgriezums
Turbīnas šķērsgriezums. Avots: oist.jp

Turbīnas tiktu noliktas tiešā viļņu ietekmes zonā, piemēram, pirms trijragiem vai uz sēkļiem. Šīs Viļņu Enerģiju Pārveidotāju (Wave Energy Converters) turbīnas būtu noenkurotas pie jūras dibena un peldētu tieši virs ūdens līmeņa, kur viļņi tām skalotos pāri. Katra turbīna būtu aprīkota ar 5 propellera lāpstām, kuru diametrs būtu 70 cm un kas darbinātu elektrisko ģeneratoru. Ražotā elektriskā enerģijas tiktu tālāk novirzīta ar kabeli caur balsta stumbru un tālāk uz krastu.

Piecas rotējošas lāpstas varētu nelikties pārāk droši, bet projekta komanda apgalvo, ka ir vairākas drošības sistēmas, kas paredzētas, lai netraumētu jūras dzīvniekus un pašas turbīnas. Rotēšanas ātrums ir aprēķināts tāds, lai dzīvnieks, kas varētu tajās trāpīt, netiktu ievainots. Lai pasargātu turbīnas no bīstamiem laika apstākļiem, lāpstas ir lokanas. Tādā veidā pie lieliem vējiem tās pieglaustos un novirzītu spēku prom no tām. Arī balsta stumbrs ir lokans, līdzīgi kā puķēm.

Darbības skice
Darbības skice. Avots: oist.jp

Šo ierīču paredzētais mūža garums ir 10 gadi un apkalpošanu var veikt tā pati komanda, kas apkalpo krasta aizsargbarjeru. Lai gan nav teikts, cik daudz enerģijas no vienas turbīnas var iegūt, komandai ir aptuvens priekšstats par to, cik daudz enerģijas liela kolona spētu saražot.

“Pārsteidzoši, ka 30% no Japānas krastmalas ir klātas ar trijragiem un viļņu lauzējiem.” Projekta galvenais pētnieks, profesors Tsumore Šintakē (Tsumoru Shintake). “Noklājot vien 1% no krastmalas, var saražot aptuveni 10 gigavatus, kas ir pielīdzināmi 10 atomreaktoriem. Tas ir daudz!”

Betona trijragi gar Liepājas krastmalu. Avots: ainavudargumi.lv
Betona trijragi gar Liepājas krastmalu. Avots: ainavudargumi.lv

Projekta nākamais solis ir uzstādīt divas mazāka izmēra (35 cm) turbīnu modeļus, kas darbinātu LED lampas, lai pierādītu tehnoloģijas veiktspēju.

“Es iedomājos pasauli pēc 200 gadiem,” saka Šintakē. “Es ceru, ka šīs turbīnas smagi, klusi un mierīgi strādā pludmalē, kurā tās ir uzstādītas.”

Avots: OIST.jp

No 2. zaļākās valsts uz 37. dažu gadu laikā

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: