Šis projekts varētu palīdzēt attīrīt Kluso okeānu no atkritumiem

0
Okeāna attīrīšana

The Ocean Cleanup projekts ir veiksmīgi izgājis izmēģinājuma stadiju 2 gadus pirms paredzētā laika. Plāns ir piecos gados atbrīvot Kluso okeānu no atkritumu salas, kas ir 25 reizes lielāka par Latviju.

Šobrīd okeānos ir aptuveni 5 miljardi plastmasas gabalu, kas ir saplūduši 5 lielās okeāna atkritumu salās. Lielākā ir nodēvēta par Lielo Klusā Okeāna Atkritumu salu. Tā atrodas starp Hawaii salām un Kalifornijas štatu, ir aptuveni 3 reizes lielāka par Franciju jeb 25 reizes lielāka par Latviju un sver ap 80’000 tonnām.

Plastmasa okeānos nonāk no jūrām un upēm. Tiek lēsts, ka no 1.15 līdz 2.41 miljoniem plastmasas tonnu nonāk okeānos katru gadu. Vairāk kā puse šo atkritumu ir vieglāki par ūdeni, kas nozīmē, ka tie negrims.

Plastmasa okeānos saules, viļņu un ūdensdzīvnieku ietekmē lēnām sairst mazākos gabalos. Kad tiek sasniegts mikro-plastmasas izmērs (0.05 – 0.5 cm), jūras dzīvnieki tos sāk jaukt ar barību. Savākt šāda izmēra plastmasu ir ļoti sarežģīti.

Ja jūras dzīvnieks ir sajaucis plastmasu ar barību, ir liela iespējamība, ka tas ietekmēs arī cilvēku barības ķēdē. Ķīmiskās vielas, kas nonāk dzīvniekā, kas ir apēdis plastmasu, akumulējas. Šis dzīvnieks kļūst vājāks un to ir vieglāk nomedīt. Šādā veidā plastmasa nonāk ar laiku uz mūsu šķīvjiem.

The Ocean Cleanup (Okeāna Attīrīšana) projekts paredz palaist vairākas savstarpēji saistītas bojas, kas savāktu Lielo Klusā Okeāna Atkritumu salas atkritumus. Viņi sekmīgi veica 120 metrus garas boju sekcijas pārbaudi jūrā.  Pateicoties tam, ka sekcija bija tik izturīga pret apstākļiem jūrā, Klusā okeāna attīrīšanu uzsāks 2 gadus ātrāk kā bija paredzēts – šī gada beigās. Ar laiku sekcija būs 600 metrus gara.

Bojas tiek savienotas ar platu cauruli, kas notur 3 m garu palagu zem tās. Šis palags savāc zemūdens peldošo plastmasu un ļauj jūras dzīvniekiem peldēt zem tās. Sistēma strādā autonomi un ar vēju un paisumu palīdzību tiek izveidots U-veida loks, kas savāc peldošo plastmasu. Savākto plastmasu savāks kuģis un tā tiks pārstrādāta.

Lai pārvietotos, tā ar algoritmu nosaka sistēmas optimālo atrašanās vietu un tai ir saules paneļi, kas darbina motorus.

The Ocean Cleanup tic, ka pilna flote ar šādām sistēmām spēs savākt pusi no Lielās Klusā Okeāna Atkritumu salas 5 gadu laikā.

 

Apskati vairāk šādas ziņas vides un tehnoloģiju lapās.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

5 1 balsojums
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: