Austrālija 3 mēnešos samazinājusi plastmasas maisiņu patēriņu par 80%

0
Plastmasas maisiņš

Plastmasas maisiņš

Austrālijas plastmasas maisiņu patēriņš ir samazinājies par 80% tikai trīs mēnešos, kas ir lieliskas ziņas jūras dzīvniekiem.

Virsi Degviela Hvo Adsell Destop Mobile Giga 932x300
932x300 Uzladets Lv

Vispārsteidzošākais šajā notikumā ir tas, ka šis rezultāts nav sasniegts pateicoties valdības lēmumiem – tas bija biznesa lēmums. Divas Austrālijas lielākās lielveikalu ķēdes Coles un Woolworths nolēma aizliegt bezmaksas plastmasas maisiņu izsniegšanu no jūlija. Tā vietā tiek piedāvāti vairākkārt lietojami maisiņi, kas maksā 15 centus.

Coles lielveikals.
Coles lielveikals. Avots: wikipedia.org

Kopš aizlieguma stāšanās spēkā vairāk kā 1.5 miljards maisiņu nav izdoti.

“Izplatītāji ir pelnījuši lielas uzslavas par iniciatīvas uzņemšanos patērētāju ieradumu izmainīšanā” teica paziņojumā Deivid Stauts (David Stout), Nacionālās Mazumtirdzniecības Asociācijas Nozaru Politikas Menedžeris.

Šajā ziņojumā viņš izceļ arī to, ka šāda rīcība rāda piemēru mazajiem tirgotājiem ceļā uz bez plastmasas maisiņu tirgus vidi. Līdzīgas rīcības tagad ir novērojamas visā valstī, kur bezmaksas plastmasas maisiņus var iegūt aizvien retāk pat mājsaimniecību veikalos.

Iepirkumi, maisiņš, čili

Jāpiezīmē, ka lai gan Austrālijā šāda nav valsts līmeņa aizliegums, dažas pašvaldības un pārējās, izņemot vienu, jau ir liegušas bezmaksas maisiņus.

Saprotami, ka izmaiņas nebija vienas dienas lēmums. Coles vairākas reizes pārdomāja savu nostāju, jo sabiedrība pretojās pārmaiņām.

“Lēmums izbeigt piedāvāt bezmaksas vienreizlietojamo plastmasas maisiņus noteikti saņēma patīkamas atziņas starp dažiem pircējiem sākotnēji, bet šie tirgotāji ir pelnījuši atzinību par maisiņu skaita apgrozībā samazināšanu.”

Austrālijas piemērs rāda, ka izmaiņas ir panākamas un to rezultāti ir iegūstami ļoti ātri.

Plastmasas pudeles

17. jūlijā Latvijas valdība lēma par to, ka no nākamā gada nedrīkstēs piedāvāt bezmaksas plastmasas maisiņus.

Likumprojekts ir attiecināms uz visu veidu plastmasas iepirkumu maisiņiem neatkarīgi no to materiāla biezuma. Izņēmums ir attiecināms tikai uz ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, kurus izmanto higiēnas nolūkos vaļējas pārtikas iepakošanai, kad to izmantošana var novērst pārtikas bojāšanos un pasargāt no ārējās vides ietekmes, novēršot neatbilstošu uzglabāšanu un nelietderīgu izmantošanu.

 

Paredzēts, ka tirdzniecības vietās tirgotāji aizstās vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus, kas nav izgatavoti no bioloģiski noārdāmas plastmasas, ar iepakojumu no cita veida izejmateriāliem. Turklāt arī tiek noteikts, ka iepakotājam ir jāinformē patērētāji par nepieciešamību samazināt plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņu.

Šobrīd portālā manabalss.lv ir iniciatīva par vispārēju videi nedraudzīgu maisiņu izmantošanas aizliegšanu lielveikalos, kuras īstenošanas gadījumā plastmasas maisiņu tiktu aizliegti pavisam.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: