Atskats: Izstāde “Vide un Enerģija 2018”

0
Saules panelis un apsildes katls

Saules panelis un apsildes katls

Izstādē var aplūkot dažādākos risinājumus saistībā ar vidi un enerģiju. Aptuveni ceturto daļu no izstādes telpas aizņem dažādu veidu elektriskie transportlīdzekļi. Paralēli šai izstādei norisinās arī izstāde “Māja. Dzīvoklis 2018”.

Pie Ķīpsalas izstāžu zāles BT1 pašas ieejas ir novietots nedaudz lielāks kā ierasts trolejbuss. Pieejot tam klāt, top skaidrs, kāpēc tas tur atrodas – tas ir viens no astoņiem (vēl divi drīzumā pievienosies autoparkam) jaunajiem ar ūdeņradi darbināmajiem hibrīda trolejbusiem. Hibrīds tas ir tādēļ, ka tas var pārvietoties ar ūdeņraža enerģiju un spēj pieslēgties trolejbusu līnijām, kad tās ir pieejamas. Tika paskaidrots, ka, visdrīzāk, veidos jaunus trolejbusu maršrutus, lai spētu izmantot šo potenciālu, ka ar vienu uzpildi tas var veikt 100 km, izmantojot tikai H2.

Solaris Trollino 18,75 H2 spēj uzņemt 135 pasažierus (+3 salīdzinot ar esošajiem Rīgas garāko trolejbusu Solaris Trollino 18 III) un ūdeņraža tvertnes atradīsies uz jumta virs vadītāja. Vēl papildus ūdeņraža tvertnēm šiem trolejbusiem būs atsevišķa bateriju paka, kas ļaus ceļot vēl papildus 12 km, ja būs tāda nepieciešamība.

Ienākot izstādē “Vide un enerģija”, pretim lūkojas saules paneļi, granulu katli un mājas siltināšanu risinājumi. Pašā centrā liela platība ir atvēlēta elektroenerģijas uzņēmumam “AJ Power”. “AJ Power” sevi pozicionē kā progresīvāku elektroenerģijas piegādātāju par “Elektrum”. piemēram, viņu attiecības pret mājsaimniecības ražoto saules elektroenerģiju ir ievērojami citādākas. Viņi piedāvā izvērtēt izdevīgāko risinājumu, nokārtot visas formalitātes un vēl nopirkt pārprodukciju (nevis ieturēt depozītā kā “Elektrum”).

Vistālākajā stūrī no ieejas atradīsiet e-mobilitātes stendu, pie kura rindā ir nolikti 6 dažādi elektromobiļi (CSDD īpašumā esošais BMW i3, RigaCars nomas Tesla Model S un Citroen C-Zero, Rīgas Satiksmes elektriskais mikroautobuss, SIA “Electro Taxi” elektriskais taksometrs Kia Soul un Melex lēngaitas kravas automobilis) un vairākas uzlādes iekārtas, kā arī iepazīties ar CSDD ātrās uzlādes tīklu un tā attīstību. Blakus tiem atradīsiet vairākus elektriskos mopēdus, kuri vizuāli ļoti līdzinājās motocikliem, skrejriteņus, skūterus, e-velosipēdus, ar kuriem var veikt izmēģinājuma braucienus. Turpat arī atrodas e-mobile.lv stends, pie kura var aplūkot dažus no elektromobiļiem, ko ar viņu palīdzību ir iegādājušies klienti.

Vistuvāk kafejnīcai atradīsiet divus pašbraucošus elektromobiļus. Viens ir Latvijas Eektronikas un Datorzinātņu Institūta darbu, kurā tipisks auto (Kia Soul EV) ticis pārveidots par autonomu, pievienojot tam sensorus (Lidar, video kameras, GPS, akselerometru) un vadības kontroli. Uz vietas varēja gan apskatīt to, ko redz sensori, gan arī ar spēļu konsoles pulti stūrēt. Otrs autonomais transportlīdzeklis ir Tartu Tehniskās Universitātes pašu radītais publiskais transports ISEAUTO, kas šobrīd tiek izmantots universitātē, lai pārvietotu cilvēkus no kopmītnēm uz galveno universitātes pilsētas ēku ar pieturu starpā. Interesanti, ka kopš idejas idejas apstiprināšanas līdz reālam lietojamam produktam pagāja tikai gads. Baterijas un motors ISEAUTO ir no Mitsubishi I-Miev, kas ļauj tam veikt vairāk kā 150 km ar 20 km/h lielu ātrumu ar vienu uzlādi.

Netālu no pašbraucošajiem elektromobiļiem atrodas Latvijas Dabas Fonda telts, kurā var uzzināt veidus, kā palīdzēt dabai atjaunoties. Šī gada tēma ir dabiskās pļavas, kuru platības kopš pirmās neatkarības laikiem ir samazinājušās no 30% Latvijas teritorijas līdz 0.2%.

Kukaiņu māja Latvijas Dabas Fonds teltī
Kukaiņu māja Latvijas Dabas Fonds teltī

Pārējo izstādei atvēlēto vietu aizņem universitātes, granulu vai citu veidu apkures sistēmas un pāris saules paneļiem veltītas teltis.

Paralēli izstādei “Vide un Enerģija” notiek izstāde “Māja. Dzīvoklis 2018”. Tanī var aplūkot grīdas segumus, uzzināt kredītreitingus, iepazīt jaunos dzīvojamo ēku projektus, aptaustīt moduļu pirtsmājas, apskatīt gudro māju risinājumus un iegādāties vairākus virtuves vai izklaides piederumus.

Lampa ar magnētisku slēdzi
Lampa ar magnētisku slēdzi

Izstādes vēl var apskatīt šodien un rīt Ķīpsalas izstāžu kompleksā BT1. Vairāk informācijas šeit.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: