Elektrību ražojošu mājsaimniecību skaits Latvijā sasniedz 20 tūkstošus

4

Latvijā turpina pieaugt elektroenerģiju pašražojošu mājsaimniecību skaits, kā ražošanas iekārtu (mikroģeneratoru) primāri izvēloties saules paneļus.

Mikroģenerators uz jumta

Mikroģenerators uz jumta (Publicitātes attēls)

Latvijā turpina pieaugt elektroenerģiju pašražojošu mājsaimniecību skaits, kā ražošanas iekārtu (mikroģeneratoru) primāri izvēloties saules paneļus. 2024. gada pirmajā ceturksnī AS “Sadales tīkls” pieslēgto mikroģeneratoru skaits sasniedzis 20 tūkstošus, bet to kopējā ražošanas jauda – 168 megavatus (MW). Ar šādu jaudu saulainā pavasara vai vasaras dienā ir iespējams saražot no 20 līdz pat 40 % no visai sabiedrībai nepieciešamā elektrības apjoma.

Mikroģenerācija Latvijā ir attīstījusies strauji un pārliecinoši: 2021. gadā kopējais mikroģeneratoru skaits sasniedza pirmo tūkstoti, bet jau 2022. gada rudenī – pirmos 10 tūkstošus. Tieši 2022. gadā mikroģenerācijas attīstība valstī piedzīvoja lielāko uzrāvienu, ko ietekmēja vēl iepriekš nepieredzētas elektroenerģijas cenas svārstības tirgū.

Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā sekoja energoresursu cenu krīze un milzīgi elektroenerģijas sadārdzinājumi biržā. Tas motivēja iedzīvotājus lemt par labu saules paneļiem kā iespējai būt mazāk atkarīgiem no šādiem neprognozējamiem elektrības cenas lēcieniem nākotnē. Papildu efektu sniedza valsts atbalsta programmas saules paneļu iegādei. Pozitīvi, ka atbalsta politika turpinās un paplašinās – patlaban Klimata un enerģētikas ministrija iedzīvotājiem piedāvā arī atbalsta programmas elektroenerģijas uzglabāšanas iekārtām. Redzam šo kā jaunu tendenci, jo arvien biežāk līdztekus mikroģeneratoriem klienti uzstāda arī enerģijas akumulācijas sistēmas.

“Sadales tīkla” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons

Skatoties pret citām Baltijas valstīm, mikroģenerācijas vilnis Latviju sasniedza vēlāk, tomēr ārkārtīgi strauji. Vērtējot no tehniskās puses, Latvijas veiksmes stāsta pamatā bijis vienkāršs, pilnībā digitalizēts mikroģeneratora pieslēgšanas process, kas katru jaunu pieteikumu “Sadales tīkla” speciālistiem ļāva apstrādāt vien dažu darbdienu laikā, kamēr, piemēram, Igaunijā šie paši procesi prasīja nedēļas vai pat mēnešus.

Arī 2023. un 2024. gadā interese par mikroģeneratoru uzstādīšanu saglabājusies augsta.

Tipisks mikroģenerators – 8 kW saules paneļi uz privātmājas jumta

99% “Sadales tīklam” pieslēgto mikroģeneratoru ir tieši saules paneļi, un visbiežāk iedzīvotāji tos izvēlas uzstādīt uz privātmājas jumta. Apmēram 95% gadījumu mikroģeneratorus uzstāda mājsaimniecības, taču tie mēdz būt aktuāli arī juridiskām personām (apmēram 5% gadījumu) – piemēram, zemnieku saimniecībai vai cita veida mazajam uzņēmumam.

Vienas mikroģenerācijas iekārtas (invertora) vidējā jauda Latvijā ir apmēram 8 kilovati (kW). Mikroģeneratori ir uzstādīti visā Latvijas teritorijā, bet vislielākā interese par elektroenerģijas pašražošanu ir iedzīvotājiem Rīgā un Pierīgas novados.

Kamēr mikroģenerācijas attīstības dinamika Latvijā dabiski kļūst mērenāka un nākotnē sagaidāma ar lejupejošu tendenci, arvien straujāka attīstība raksturīga saules elektrostacijām. Ja kopējā uzstādītā saules ģenerācijas jauda (gan mikroģeneratori, gan elektrostacijas) sadales sistēmā patlaban ir apmēram 360 MW, tad jau 2024. gada nogalē tā varētu pārsniegt 700 MW (tai skaitā vairāk nekā 500 MW varētu veidot tieši elektrostacijas).

Mikroģenerators ir elektroenerģijas ražošanas iekārta ar jaudu līdz 11,1 kW, bet lielākas jaudas ražotāji tiek klasificēti kā elektrostacijas.

Uzlādēts komentārs

Lai saprastu, cik tad ir 168 MW un 700 MW, jāpiemin fakti par Latvijā lielākajiem ražotājiem – Daugavas HESu kopējā jauda ir 1’558 MW (Ķeguma HES 248 MW, Rīgas HES 402 MW, Pļaviņu HES 908 MW) un Rīgas TECu kopējā elektriskā jauda ir 990 MW (TEC-1 158 MW, TEC-2 832 MW).

Saule nu jau ir ļoti nopietns ražošanas aspekts, ko mēs beidzot redzēsim gada griezumā.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

5 1 balsojums
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
4 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kārlis
Kārlis
Viesis
08/04/2024 17:39

Ar 700 MW svētdienas pēcpusdienās ar sauli varēs darbināt visu valsti!

Eba Nuty
Eba Nuty
Viesis
Atbilde  Kārlis
08/04/2024 19:49

Lai kā to gribētos, nebūs tā.

anjansons
anjansons
Viesis
Atbilde  Eba Nuty
16/04/2024 23:55

Nebūs 700 MW vai kas?
Ja būs visi 700 MW, tad uz pīķa laiku protams, ka darbinās, tāpat kā tagad darbina ar HES aprīlī, kad daudz ūdens, un vēl eksportē.
Bet nu saule ir saule, pīķis būs dažas stundas dienā

Eba Nuty
Eba Nuty
Viesis
Atbilde  anjansons
19/04/2024 23:18

Hesiem ir kaut kāda minimālā jauda, ko var darbināt, teiksim 10%. Ja hesus norubīs, pietiks kaut kam nedaražot vai pārražot un visi saules parki atslēgsies. Ok krievija noturēs tīklu, bet arī tiem vadiem pēkšņi -700MW var nepatikt, nemaz nerunājot par Est/Lt, kas sevi vispār nespēj ar elektrību paši nodrošināt. Jā saules parkus arī var vadīt, bet mākoņus gan nē. Ar sauli var daudz aizstāt pa dienu, bet ne 100% un ari ne tad, ja kaimiņi dara to pašu.

4
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: