Elektrotransportlīdzekļu Latvijā

Ātrās uzlādes stacijas

Uzlādēts

Tavs ceļvedis atjaunīgajā enerģijā

Nissan Leaf ar skaņu

Elektroauto kļūs skaļāki

2019. gada 14. jūnijs

No 1. jūlija ES stāsies spēkā likums, kas noteiks, ka elektriskās mašīnas ir jāaprīko ar skaņas sistēmu, kas brīdinātu apkārt esošos par to klātbūtni.

No 1. jūlija ikvienam elektriskajam transportlīdzeklim ar četriem vai vairāk riteņiem, kas vēlas būt apstiprināts ceļu lietošanai Eiropas Savienībā, būs jābūt aprīkotai ar „Akustisko transportlīdzekļu trauksmes sistēmu” (“Acoustic Vehicle Alert System” jeb AVAS), kas nodrošina nepārtrauktu troksni vismaz 56 decibelu līmenī, ja automašīnas ātrums ir 20 km / h vai lēnāks.

Gājējiem būs mazāk iemeslu, lai atrautos no viedtālruņa ekrāniem, kad viņi iziet Rīgas ielās, pēc šo noteikumu stāšanās spēkā.

Paredzēti, lai risinātu sabiedrības bailes no klusiem elektriskajiem transportlīdzekļiem, jaunie likumi nosaka, ka automašīnām, nevis motocikliem, ir jārada sava veida troksnis, pārvietojoties lēnām. Troksnim, kas var būt jebkāds, ir jāpalielinās un jāsamazinās frekvencē (jāpaliek spalgākam vai dobjākam), lai norādītu, vai transportlīdzeklis paātrinās vai palēninās.

56 dB nav īpaši skaļi – tas ir par gaisa kondicioniera vienības vai elektriskās zobu sukas skaņas līmenī. Piemēram, dīzeļdzinējs, braucot garām, izdala aptuveni 85 dB, un noteikumi paredz, ka brīdinājuma skaņas nevar būt skaļāka par 75 dB (aptuveni sapuvušu dinozauru dedzinoša auto trokšņa līmenis). Tāpēc AVAS sistēmas nekādā ziņā neietekmēs cilvēkus, kas iet apkārt ar mūziku austiņās.

Kā AVAS izklausīsies, tagad nav zināms, bet šeit ir daži piemēri:

Noteikumi nepārprotami ļauj ražotājiem iespēju izvēlēties “motora” skaņas, ar nosacījumu, ka tie sasniedz dažus frekvences marķierus un palielinās un samazinās ar ātrumu. Maz ticams, bet iespējams, ka jūs varēsiet braukt apkārt ar Benny Hill tēmas vai Ludacris “Move B*tch Get Out Da Way” skaņdarba versiju.

Šis likums mazliet atgādina automobiļu rūpniecības sākumdienas – 19. gs. beigās jebkuram pašgājējam transportlīdzeklim bija pa priekšu jāiet cilvēkam ar lielu sarkanu karodziņu.

Šis noteikti būs svarīgs lēmums neredzīgajiem un vājredzīgiem gājējiem, kuri jau ir lauzuši spieķus dēļ ETL un hibrīdiem.

Šķiet, ka vēl nav veikti pētījumi, lai pierādītu, ka trokšņaināks ETL ir drošāks par klusu – Norvēģijas pētījums par šo jautājumu tiks iesniegts vien šomēnes. Cerams, ka elektroauto izklausīsies pietiekami stilīgi, lai kompensētu zaudēto iespēju padarīt pilsētu pavisam mierīgu un klusu.

Avots: newatlas.com

Kārlis Mendziņš

Atrasts mētājamies pie elektroierīcēm. Mīlestība pret jaunajām lietām izaugusi kopā ar bakalaura grādu elektroinženierzinātnēs. Brauc ar elektromobili kopš 2017. gada bargās ziemas (-30°C) un kopš tā laika ne reizi nav noslāpis.
Kārlis Mendziņš
Patika raksts? Atbalsti Uzlādēts iekš Patreon!
Elektroauto kļūs skaļāki 1

1
Komentāri

avatar
1 Komentāru pavediens
0 Pavediena atbildes
1 Sekotāji
 
Komentārs ar visvairāk reakcijām
Karstākais pavediena komentārs
1 Komentāru autori
Valdis Neseno komentāru autori
  Pieraksties  
jaunākais vecākais visbalsotākais
Paziņojums no
valdisvi
Biedrs

Muļķīgs īstermiņa risinājums, kas aktuāls tikai tik ilgi, kamēr elektriskajiem auto skaļumā jāsacenšas ar iekšdedzes dzinēju radīto fona troksni.
Ļoti iespējams, to likumdošanā iebīdījuši iekšdedzes dzinēju auto ražotāji, lai diskreditētu elektriskos auto. Kā zināms viss, ko pasniedz kā bīstamu (šoreiz kā “bīstami klusu”), kļūst mazāk populārs. (Divriteņu lietošana Dānijā samazinājās pēc masīvas drošības ķiveru kampaņas. Kodolenerģiju kā “pārāk bīstamu” pretstata vēja un saules enerģijai, lai gan tā ir pat “zaļāka”).
Kad elektriskajiem auto nav jāsacenšas ar apkārtesošajiem trokšņiem (piemēram, mežā) to var ļoti labi dzirdēt. Gan to, kā zem riepām čirkst smiltis, gan to, kā zem tām gurkst sniegs.
https://twitter.com/odolv/status/1077221225397661696