Iekšdedzes dzinēji joprojām iznieko 70% – 88% enerģijas

5
iekšdedzes dzinējs

Lai gan mašīnas ar katru gadu patērē mazāk degvielas, to iekšdedzes dzinēju efektivitāte ir kļuvusi tikai mazliet labāka vai palikusi tāda pati.

Iknedēļas ziņojumā ASV Enerģijas Departments (DoE – Department of Energy) paziņoja, ka vidējās iekšdedzes dzinēju mašīnas izmanto tikai 12% – 30% no iespējamās enerģijas, lai pārvietotos. Pārējie 70% – 88% tiek zaudēti siltumā, dzinēja neefektivitātē un darbinot aksesuārus.

Eneriģjas zudumi iekšdedzes dzinēja mašīnā [Avots: DoE]

Eneriģjas zudumi iekšdedzes dzinēja mašīnā [Avots: DoE]

Zudumu lielums ir atkarīgs no mašīnas tipa un braukšanas manieres. Zaudējumi no dzinēja ir lielāki pilsētā, bet uz šosejas zudumi rodas dēļ riepu un gaisa pretestības. Dzinējs vien rada 68% – 72% lielus enerģijas zudumus:

  • Berzes dēļ rodas zudumi 3% apmērā,
  • Sūknēšanas sistēmā – 4% – 6%,
  • Siltumā – 58 – 62%,
  • Parazītiskais zudums (ūdens cirkulēšana, eļļu un degvielas pumpēšana) – 4% – 6%,
  • Transmisijā – 5% – 6%.

Papildus elektriskā sistēma (gaisa kondicionieris, gaismas, radio, logi, sēdekļu apsilde, u.c.) var radīt līdz 2% zudumiem. Vēl 3% zūd dīkstāves laikā (mašīnas stāv uz vietas, bet ir ieslēgta). Šis rādītājs varētu būt augstāks, ja mašīnai nav start-stop funkcija vai ir hibrīds.

Pārējie zudumi ir saistīti ar gaisa pretestību un berzes pretestību. Viena no retajām lietām, ko vadītājs var ietekmēt – bremzēšana – atbild par 4% – 7% zudumiem.

Liela daļa no šiem zudumiem nemaz nav iespējami elektriskajiem transportlīdzekļiem, kas sliktākajā scenārijā zaudē ~40% enerģijas no ražošanas brīža līdz kustībai kopsummā. Ja ierēķinātu iekšdedzes dzinēju degvielas ražošanas procesu, tad zaudējumi būtu vēl lielāki.

Avots: Green Car Reports

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
5 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Tut-On-Ham-on
21/11/2019 20:53

Šī nu ir viena lieta kur uz DoE pētijumu eiropiešiem nevajadzētu skatīties. Ir labi zināms fakts ka vidējais amerikāņu (ražotais) auto ir pēdējais mēsls, tajā skaitā ari ekoloģiskā ziņā.

Dāvis
Dāvis
Viesis
04/09/2018 14:43

Paldies!

Dāvis
Dāvis
Viesis
04/09/2018 13:20

Un salīdzinājumam – cik zaudē elektroauto motori?

5
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: