Inovācijas Latvijas vides aizsardzībā: spoku tīklu problēmas risinājumi Baltijas jūrā

0

Jau šovasar Neste Latvija kopā ar sadarbības partneriem un nirējiem no Baltijas jūras izcels nākamos “spoku tīklus”, kas atrodas Vidzemes pusē.

Sarunu festivālā Lampa nozares eksperti diskutēja par “spoku tīklu” problemātiku

Sarunu festivālā Lampa nozares eksperti diskutēja par “spoku tīklu” problemātiku (Publicitātes attēls)

Arī šogad Neste, kā pasaulē vadošais ilgtspējīgas aviācijas degvielas un atjaunojamās dīzeļdegvielas ražotājs, pievērsīs uzmanību Baltijas jūras veselības stāvoklim un praktiski mazinās nozaudēto zvejas tīklu radītās sekas. Jau šovasar Neste Latvija kopā ar sadarbības partneriem un nirējiem no Baltijas jūras izcels nākamos “spoku tīklus”, kas atrodas Vidzemes pusē. Pagājušā gadā izceltie “spoku tīkli” jau tika izmantoti Neste Coopetition hakatonā, kur tika izstrādātas jaunas idejas gan šo tīklu pārstrādei, gan izcelšanai.

Sarunu festivālā Lampa, kas norisinājās 5. un 6. jūlijā, nozares eksperti diskutēja par “spoku tīklu” problemātiku, kā arī uzsvēra nepieciešamību pievērst uzmanību šim jautājumam tieši tagad, uzsverot, ka tieši Latvijas zinātne un inovācijas spēj veidot būtiskas pārmaiņas vides tīrības uzlabošanā. Bioloģiskā daudzveidība joprojām ir Neste ilgtspējas vīzijas stūrakmens, kas virza šīs vērtīgās iniciatīvas.

Pagājušajā gadā no Baltijas jūras izcēlām gandrīz pusi tonnas spoku tīklu, savukārt šogad izceļamo spoku tīklu apjoms varētu pat  pārsniegt divas tonnas, tādā veidā radot papildu izaicinājumus tieši to otrreizējas pārstrādes jautājumā. Spoku tīklu pārstrāde nav ātra un vienkārša, jo tie ir izgatavoti no kaprona materiāla, kas dabā nesadalās. Tāpat arī spoku tīklus nepieciešams attīrīt no dažādiem atkritumiem, kas tajos iepinušies un uzkrājušies laika gaitā. Ir ļoti svarīgi atrast efektīvus un ilgtspējīgus risinājumus šī jautājuma risināšanai. Taču esam gandarīti, ka šis projekts ir veicinājis daudzas jaunas sadarbības, kuru mērķis ir risināt spoku tīklu problēmu. Tikai kopīgiem spēkiem mēs varēsim panākt reālas pārmaiņas, lai samazinātu spoku tīklu apjomu Baltijas jūrā.

Dr.oec. Astrīda Rijkure, Rīgas Tehniskās universitātes Latvijas Jūras akadēmijas asociētā profesore

Savstarpējā sadarbība ir viena no Neste pamatvērtībām, tāpēc mums ir būtiski sadarboties ar partneriem, kuriem ir svarīga ilgtspēja un atbildīga attieksme pret vidi. Baltijas attīrīšana no spoku tīkliem ir viena no vērtīgākajām iniciatīvām, ko esam realizējuši pēdējo gadu laikā Latvijā. Šogad šis projekts tiks realizēts ne tikai Latvijā, bet arī Baltijas līmenī ar mērķi paplašināt tā robežas vēl plašākā mērogā nākotnē. Tikai strādājot kopā, mums izdosies sasniegt savus mērķus, lai veidotu labāku vidi un nākotni nākamajām paaudzēm.

Armands Beiziķis, SIA Neste Latvija valdes priekšsēdētājs

Nepietiekamas finanses un pieredzes trūkums konkrētos jautājumos bieži vien var ierobežot jaunu inovāciju radīšanu un attīstīšanu, tāpēc uzņēmumu atbalsts šajās sfērās ir ļoti būtisks. Es un mana komanda novērtējam, ka hakatona Neste Coopetition laikā mums bija iespēja saņemt padomus un dažādus redzējumus par mūsu projektu – zemūdens robotu –, kas nākotnē patiešām varētu ievērojami mazināt spoku tīklu problemātiku Baltijas jūrā.

Kārlis Bērziņš, Submerge Baltic līdzdibinātājs un hakatona Neste Coopetition 2024 dalībnieks

Ir ļoti svarīgi risināt tādas problēmas kā spoku tīkli un to otrreizējā pārstrāde, tāpēc ir iedvesmojoši redzēt jaunās paaudzes — nākotnes jaunos prātus — uzņemamies iniciatīvu. Viņu iesaistīšanās un inovatīvā pieeja ir galvenais, lai efektīvāk risinātu šīs vides problēmas, paverot ceļu ilgstošām un pozitīvām pārmaiņām.

PhD. Elīna Miķelsone, RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas vadītāja

Kā ikviens no mums var iesaistīties un palīdzēt attīrīt Baltijas jūru no spoku tīkliem?

Par atrastu tīklu ir jāziņo Valsts vides dienesta lietotnē Vides SOS. Patvaļīga tīklu izvilkšana var būt bīstama, tāpēc pašam to darīt nav ieteicams. Tāpat arī iespējams palīdzēt, izvēloties tikai sertificētus jūras produktus, tādējādi atbalstot zvejniecību, kas neveicina “spoku tīklu” darbību un izplatīšanos.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: