65% Latvijas jauniešu dotu priekšroku tieši elektroauto

0

Iegādājoties personīgo automašīnu, 65 % Latvijas jauniešu dotu priekšroku tieši elektroauto, un puse – atbalsta pilnīgu atteikšanos no auto ar iekšdedzes dzinēju.

Eleport Kempower uzlādes stacija Domina Shopping centrā

Eleport Kempower uzlādes stacija Domina Shopping centrā

Iegādājoties personīgo automašīnu, 65 % Latvijas jauniešu dotu priekšroku tieši elektroauto, un puse – atbalsta pilnīgu atteikšanos no auto ar iekšdedzes dzinēju, secināts AS “Latvenergo” erudīcijas konkursa “FIZMIX Eksperiments” ietvaros veiktajā aptaujā*. Tomēr pētījums iezīmēja arī to, ka jauniešu zināšanās par elektroauto vēl arvien populāri ir dažādi mīti, kā arī pietrūkst izpratnes par to, kas ir elektromobilitāte.

Ar terminu “elektromobilitāte” apzīmē konceptu, kas veicina pāreju uz pilnībā elektrizētiem pārvietošanās līdzekļiem. Tomēr vairums aptaujāto šo jēdzienu uztver plašākā nozīmē, nekā to būtu pareizi lietot. Visvairāk jauniešu – 81 % norādījis, ka elektromobilitāte ir iespēja ceļot, iegādājoties visas biļetes internetā un lietotnēs, kas ir maldīgs priekšstats.

Tikai otrs jauniešu vidū biežāk izvēlētais elektromobilitātes raksturojums ir atbilstošais – 77 % jauniešu norādījuši, ka tā nozīmē pāreju uz elektrizētiem pārvietošanās līdzekļiem. Biežāk šo kā vienu no atbildes variantiem izvēlējušies aptaujātie vīriešu dzimuma respondenti – 81 %, savukārt sievietes – 75 %. Savukārt 74 % no aptaujātajiem ar elektromobilitāti saprot arī iespēju aplūkot visu pasauli digitāli – izmantojot interneta un ierīču piedāvātās iespējas, piemēram, pasaules karšu lietotnēs “pastaigāt” pa saulainām Itālijas ieliņām. Šīs iespējas ceļotgribētājiem jau ir ilgāku laiku, kamēr elektromobilitāte savu nozīmi pārvietošanās kontekstā ieguvusi pēdējo gadu laikā.

Lai gan lielākā daļa jauniešu pāreju uz elektrizētiem pārvietošanās līdzekļiem uztver kā daļu no elektromobilitātes koncepta, vienlaikus tiem ir nepareiza izpratne, pieņemot, ka jebkas, kas saistīts ar digitālo vidi – ceļošanas pakalpojumu pieejamība internetā, iespējas apskatīt pasauli, izmantojot digitālās lietotnes – arī ir elektromobilitāte. Šī jēdziena precīza izpratne un nejaukšana ar cita veida pieejamām iespējām un pakalpojumiem jauniešu vidū vēl ir jāveicina.

Priekšroku dod elektroauto iegādei

Iepriecinoši, ka potenciālie jaunie autobraucēji, kuriem drīz būs jāizdara izvēles par auto iegādi, priekšroku dotu elektroauto. Puse no aptaujātajiem pilnībā atbalsta atteikšanos no auto ar iekšdedzes motoru un 65 % labprātāk iegādātos personīgo elektroauto. Turklāt – jo jaunāki respondenti, jo vairāk tam piekrīt – 74 % jauniešu 14 gadu vecumā iepretim vien 55 % jauniešu 18 gadu vecumā atbildēja apstiprinoši. Līdzīgi rezultāti arī par atbalstu pilnīgai pārejai uz elektroauto – tam piekrīt 58 % jauniešu 14 gadu vecumā un 57 % – 15 gadu vecumā, bet tikai 44 % no aptaujātajiem 18 gadīgiem jauniešiem. Tas nozīmē, ka ar katru jaunāku paaudzi pieaug izpratne par elektroauto lietojamību un nepieciešamību.

Aptauja iezīmē, ka no šī soļa atturēt varētu elektroauto cena – 77 % uzskata, ka elektroauto ir dārgāks nekā auto ar iekšdedzes dzinēju. Tomēr jāņem vērā, ka arī elektroauto iespējams iegādāties dažādās cenu kategorijās, turklāt, attīstoties elektroauto tirgum, paredzams, ka to iegāde kļūs arvien izdevīgāka. Pieejami arī dažādi valsts noteiktie atvieglojumi elektroauto īpašniekiem, piemēram, īpašas bezmaksas stāvvietas un citas samazinātas uzturēšanas izmaksas.

Pietrūkst zināšanu par elektroauto uzlādes iespējām

Kā lielāko neērtību saistībā ar elektroauto trīs ceturtdaļas (76 %) aptaujāto jauniešu norādīja to, ka ir bažas par auto uzlādi, jo ir ļoti maz vietu, kur to izdarīt. Svarīgi šo mītu atspēkot, jo patiesībā jau šobrīd Latvijā ir pietiekami daudz uzlādes staciju, lai būtu iespējams nokļūt jebkur Latvijā, kur ir nepieciešams, kam arī piekrīt teju puse – 46 % respondentu. Latvijā e-mobi ir 141 ātrā uzlādes stacija, Elektrum ir 61 uzlādes stacija, Eleport ir 11 uzlādes stacijas kā arī pieejami dažādi citi privāti un publiski pieejami uzlādes punkti.

Taisnība ir arī tiem 65 %, kas norādījuši, ka elektroauto var uzlādēt mājās – būs vajadzīgs vien speciāls uzlādes kabelis, ko nepieciešams tikai pievienot kontaktligzdai un uzlādes spraudni automašīnai. Turklāt, ja uzlādei nepieciešama lielāka jauda, nekā mājsaimniecības kontakligzda ļauj izmantot, un mājoklī tāda ir pieejama, iespējams arī izmantot speciālu uzlādes ierīci jeb Wallbox, kas ļaus elektroauto uzlādēt ātrāk.

* Aptauju veica AS “Latvenergo” sadarbībā ar Mindshare 2023. gada februārī un martā, aptaujājot 500 respondentus vecumā no 14 – 18 gadiem.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: