Kā uzsākt bezatkritumu dzīvesveidu?
Šonedēļ mediju telpu pāršalca priecīga vēsts par to, ka Rīgā atvērts pirmais veselīgas pārtikas beziepakojumu preču veikals “Burka”. Kā veidot no izšķērdībām, piesārņojuma un liekiem finanšu tēriņiem brīvu dzīvi? Francūziete Bea Džonsone un viņas ģimene intervijā priekš lsm.lv dalās savā pieredzē par bezatkritumu dzīvesveidu.
Lai dalītos savā pieredzē un iedvesmotu citus, Bea Džonsone sarakstījusi grāmatu “Māja bez atkritumiem” un ikdienā dalās ar jaunatklājumiem savā blogā . Uz interviju viņa paņēmusi līdzi mazu burciņu.
Eva Johansone (LTV žurnāliste): “Kas iekšā burciņā?”
Bea Džonsone: “Mūsu ģimenes atkritumi no 2016. gada oktobra līdz 2017. gada oktobrim. Jā, tie satilpst vienā mazā burciņā! Te redzamais nebija otrreizēji pārstrādājams, otrreizēji izmantojams vai izmetams kompostā. Piemēram,
te redzamas drēbju birkas, kas jānogriež, jo tās ir traucējošas, dēla breketes, silikons no izlietnēm, laminētas lapas, ārsta dots nieks, ko vīrs nejauši paņēmis.
Šis ir tas gadījums, kad nekavējoties jāprot pateikt “nē”, ja kāds dod lietas, lai tās neienāk tavās mājās un nekļūst par atkritumu. Pirmais, ko iemācījos, uzsākot bezatkritumu dzīvesveidu, bija nepieņemt dāvanas! Pēc tam jālauza galva, kā to pārstrādāt, lai nenonāktu cilvēces atkritumu kalnu augšgalos.”
Tālāk intervijā Bea stāsta par to, ka pamazām gājusi uz bezatkritumu dzīvesveidu. Pagrieziena punkts notika tad, kad ar vīru mitinājušies pagaidu dzīvoklī un savas lielās mantas glabājuši noliktavā. Kad atrada savas īstās mājas, viņi atbrīvojās no 80% savu lietu, ko glabāja noliktavā. Kopš 2010. gada savu dzīvesveidu nav mainījuši, jo tad atrada formulu, kā dzīvot.
“Pat ja tagad cilvēki rada jaunus, izturīgus dzeramos traukus, mums to nevajag. Mums jau ir savas dzeramās pudeles, un tās lieliski kalpo. Jaunu trauku pirkšana pat tad, ja tie ir labāki, radīs atkritumus.”
E. Johansone: “Kas būtu pirmais padoms ģimenei, kas vēlas izmēģināt bezatkritumu dzīvesveidu?”
B. Džonsone: “Iet uz veikalu ar saviem traukiem! Piemēram, riekstus pie jums Rīgā var iegādāties bez iepakojuma! Par to es pārliecinājos lielveikalos. Tāpat cepumus, tējas, saldētus jūras produktus un mazos našķus. … Ja vides ilgtspēja neinteresē, varu mēģināt pārliecināt ar naudas ietaupīšanu ģimenes maciņā. No ekonomiskā viedokļa ģimenē esam secinājuši, ka mūsu izdevumi ir samazinājušies par 40% un varam atļauties vairāk ceļot, redzēt jaunas vietas, doties pārgājienos!”
Vairāk lasīt: lsm.lv