Aptauja: Katrs 6. iedzīvotājs apsver savā īpašumā uzstādīt saules paneļus

2

17% Latvijas iedzīvotāju tuvāko gadu laikā apsver savā mājsaimniecībā uzstādīt saules paneļus (mikroģeneratorus[1]), lai ražotu elektroenerģiju pašpatēriņam, tostarp 4% plāno to darīt jau tuvāko 1 – 2 gadu laikā, liecina AS “Sadales tīkls” sadarbībā ar pētījumu centru “Kantar” veiktas aptaujas dati. Savukārt 2% aptaujāto norādījuši, ka saules paneļus savā īpašumā jau ir uzstādījuši.

Saules paneļi

17% Latvijas iedzīvotāju tuvāko gadu laikā apsver savā mājsaimniecībā uzstādīt saules paneļus (mikroģeneratorus[1]), lai ražotu elektroenerģiju pašpatēriņam, tostarp 4% plāno to darīt jau tuvāko 1 2 gadu laikā, liecina AS “Sadales tīkls” sadarbībā ar pētījumu centru “Kantar” veiktas aptaujas dati. Savukārt 2% aptaujāto norādījuši, ka saules paneļus savā īpašumā jau ir uzstādījuši.

Virsi Degviela Hvo Adsell Destop Mobile Giga 932x300

Visbiežāk saules paneļu uzstādīšanu elektroenerģijas pašražošanai apsver lauku apvidos un Pierīgā dzīvojoši pašnodarbinātie iedzīvotāji. Jautāti par motivāciju šādu soli spert, vairums (61%) atzina, ka uz to rosina iespēja ietaupīt ilgtermiņā, bet katrs otrais (50%) minēja, ka šādi vēlas sevi pasargāt no neplānotiem elektroenerģijas cenas lēcieniem brīvajā tirgū. 37% respondentu saules mikroģeneratoru uzstādīt motivē rūpes par vidi, bet 17% atzina, ka šo iespēju apdomā, lai “ietu līdzi laikam”.

Aptaujas dati iezīmē sabiedrības noskaņojumu attiecībā uz jauno energoapgādes iespēju izmantošanu. Arvien straujāka Zaļā kursa virzība visā pasaulē ir radījusi gan jaunas iespējas, gan arī izaicinājumus. Līdz ar energoresursu cenu straujo pieaugumu likumsakarīgi, ka spēcīgs motivators sākt elektrības ražošanu pašpatēriņam ir arī vēlme ietaupīt. Mūsu uzdevums ir sagatavot elektrotīklu divvirzienu enerģijas plūsmai un plānot nākotnes jaudas, lai spētu klientiem nodrošināt pakalpojumus atbilstoši jaunajiem elektrības patēriņa un ražošanas paradumiem.

Kā ir norādījusi Eiropas Savienības enerģētikas komisāre Kadri Simsone, sagaidāms, ka elektrība enerģijas gala patēriņā jau līdz 2030. gadam pieaugs no 23% līdz 30%.

“Sadales tīkla” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons

Iedzīvotājiem visā pasaulē ir jārēķinās, ka pāreja no fosilajiem uz atjaunīgajiem energoresursiem ir neizbēgama. To, ka pieaug iedzīvotāju interese par elektrības ražošanu pašpatēriņam, rāda arī “Sadales tīkla” apkopotā informācija par strauji augošo elektrotīklam pieslēgtu mikroģeneratoru apjomu.

Uzņēmums prognozē, ka līdz 2030. gadam gan uzstādīto mikroģeneratoru skaits, gan jauda varētu desmitkāršoties – no aptuveni 1700 iekārtām ar kopējo jaudu 12 megavati 2021. gadā līdz 17 000 iekārtām un 100 megavatiem 2030. gadā.

Par aptauju: Tā veikta sadarbībā ar pētījumu centru “Kantar” šī gada oktobrī, tiešsaistē aptaujājot 1000 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 – 75 gadiem.

Uzlādēts viedoklis

Vēl nesen ST atzina, ka Latvijā ir zemākais saules paneļu sistēmu apguves rādītājs Baltijas valstīs. Par laimi, izskatās, ka tas varētu mainīties. It īpaši, ja ņemam vērā “kaimiņa” faktoru (redzot, ka kaimiņam ir, sev arī jāuzliek). Jāsaka, ka desmitkāršošanās varētu pat iestāties ātrāk. Atmaksāšanās periodi saules sistēmām ar katru gadu paliek īsāki un daži modeļi ir spējīgi paši būt par jumta segumu, kas paver vēl vienu iemeslu kļūt par savas enerģijas ražotāju.


[1] Mikroģenerators ir neliela saules paneļu sistēma – saules fotovoltu paneļi un ar tiem saistītā iekārta (invertors) ar jaudu līdz 11.1 kilovatiem.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
2 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
jjj
jjj
Viesis
30/12/2021 14:37

Kādu apsvērumu dēļ Jūs esat paredzējuši, ka laika periodā līdz 2030. gadam, kā Jūs pieminējāt, vidējā mikroģenerātora jauda nokritīsies no 7,05 kW uz 5,88 kW? Uz ko balsīta ir tik pesimistiska prognoze?
Vai Jūsu aptaujā tika arī apkopota informācija, cik daudzi plāno izveidot saules paneļu sistēmu, bet bez mikroģenerātora pieslēguma (“off-grid” sistēmu)?

Dinars
Atbilde  jjj
07/01/2022 14:31

nu varbūt tāpēc, ka augot elektroenerģijas cenām šads pasākums nākotnē ineresēs arī tos, kam zemāks patēriņš.

2
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: