Mājas saules staciju jauda Latvijā sasniedz 120 MW

2

Jūnija vidū kopējais AS “Sadales tīkls” infrastruktūrai pieslēgto mikroģeneratoru skaits sasniedzis 15 tūkstošus, bet to kopējā ražošanas jauda jau pārsniegusi 120 megavatus (MW).

Saules paneļi (Publicitātes foto)

Saules paneļi (Publicitātes foto)

Jūnija vidū kopējais AS “Sadales tīkls” infrastruktūrai pieslēgto mikroģeneratoru skaits sasniedzis 15 tūkstošus, bet to kopējā ražošanas jauda jau pārsniegusi 120 megavatus (MW).

Toy_bZ4X_932x300_lat
Advertisement

Latvijā turpina attīstīties mikroģenerācija jeb elektroenerģijas pašražošana mājsaimniecībās, kā ražošanas iekārtu iedzīvotājiem lielākoties izvēloties saules paneļus. Jūnija vidū kopējais AS “Sadales tīkls” infrastruktūrai pieslēgto mikroģeneratoru skaits sasniedzis 15 tūkstošus, bet to kopējā ražošanas jauda jau pārsniegusi 120 megavatus (MW). Ar šādu jaudu saulainā vasaras dienā ir iespējams saražot tādu elektroenerģijas apjomu, kas atbilstu 15% no kopējā vidējā dienas elektrības patēriņa Latvijā.

Vairāk nekā 99% gadījumu mikroģenerācijas klienti kā ražošanas iekārtu izvēlējušies saules paneļus, mazāk nekā 1% gadījumu izvēlēts ar vēja enerģiju darbināms mikroģenerators. Mikroģeneratori uzstādīti teritorijās visā Latvijā, bet vislielākais skaits ir Rīgā un Pierīgas novados.

Latvijā interese par saules paneļiem arī 2023. gadā saglabājusies augsta. Mikroģenerācijas attīstības temps, salīdzinot ar 2022. gadu, kurā bija vērojams izteikts, nepieredzēti straujš saules paneļu bums, ir nedaudz zemāks, tomēr nepilnos sešos mēnešos sadales sistēmai pieslēgti vairāk nekā 3500 jauni mikroģeneratori, kas joprojām ir ļoti liels apjoms.

Mērenāks mikroģenerācijas attīstības temps, salīdzinot ar pērno gadu, skaidrojams ar vairākiem faktoriem, taču būtiskākais – ir kritusies elektroenerģijas cena tirgū. Tā pērn ģeopolitisko apstākļu ietekmē sasniedza vēl nebijušus rekordus un kļuva par vienu no galvenajiem katalizatoriem visaptverošai mikroģenerācijas attīstībai. Tā ir arī dabiska procesa gaita – pēc lielajiem pīķiem temps normalizējas, vienlaikus jāakcentē, ka mikroģeneratoru skaits Latvijā arvien aug ļoti strauji – līdz 2023. gada vidum “Sadales tīkla” infrastruktūrai pieslēgti vidēji 20 jauni mikroģeneratori ik dienu. Tik dinamisku mikroģenerācijas attīstības tempu Latvijā palīdzējusi sasniegt valsts atbalsta programmu pieejamība. Būtiska nozīme ir arī pilnībā digitalizētam mikroģeneratora pieslēgšanas procesam, kas nodrošina iespēju saskaņot ražošanas iekārtas uzstādīšanu ar “Sadales tīklu” vidēji divu darbdienu laikā, dažkārt tas ir tikai dažu stundu jautājums.

“Sadales tīkla” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons

Ņemot vērā pašreizējo mikroģenerācijas attīstības tempu, 2023. gada beigās kopējais “Sadales tīklam” pieslēgto mikroģeneratoru skaits varētu sasniegt 18 līdz 20 tūkstošus, bet to kopējā ražošanas jauda 140-160 MW.

Elektroenerģijas sadales operatora infrastruktūrai iespējams pieslēgt mikroģeneratoru jeb elektroenerģijas ražošanas iekārtu ar jaudu līdz 11,1 kilovatiem (kW), kā arī elektrostaciju ar jaudu līdz 14,999 MW. Lielākas elektrostacijas tiek pieslēgtas elektroenerģijas pārvades tīklam (AS “Augstsprieguma tīkls”). Plaša informācija par elektrostacijas vai mikroģeneratora pieslēgšanu “Sadales tīklam” pieejama uzņēmuma mājaslapā www.sadalestikls.lv.

Uzlādēts viedoklis

Jau šobrīd tikai no mājsaimniecību jumtiem var nosegt 15% no pašpatēriņa! 15%! Un tas ir neskaitot industriālos saules elektroenerģijas parkus un uzņēmumu pašpatēriņiem uzstādītos SESus. Salīdzināšanai, esošie 120MW ir puse no Ķeguma HESa jaudas.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

5 2 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
2 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Normunds
Normunds
Viesis
24/07/2023 10:00

Jau šobrīd tikai no mājsaimniecību jumtiem var nosegt 15% no pašpatēriņa!
—————————————————————————————————-
…Aprīlī, kad Latvijā saražoja par 84% elektrības vairāk nekā patērēja, ir atgriezusies savā parastajā no elektrības importa atkarīgās valsts lomā. Ar importu segts elektroenerģijas deficīts maijā bijis 33% no patēriņa un jūnijā – 60% no patēriņa. 

Jānis
Jānis
Viesis
13/07/2023 18:54

iespaidīgi! interesanti būtu redzēt aprēķinus, kā šī jauda ietekmē cenas. vasaras darba dienās elektrība vēljoprojām ir dārga. nez kā izskatītos, ja nebūtu šīs jaunās saules jaudas.

2
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: