Scania elektriskie kravas auto pārvadā 80 tonnas smagas kravas

1

Elektrisko transportlīdzekļu piedāvājums un iespējas to pielāgot strauji aug. Šo apgalvojumu apstiprina Zviedrijas kompānija Scania, izmēģinājumiem reālos apstākļos nododot pilnībā elektrisku 80 tonnu kokvedēju un 64 tonnu kravas auto ķīmisko vielu pārvadāšanai.

Scania 25 P BEV

Elektrisko transportlīdzekļu piedāvājums un iespējas to pielāgot strauji aug. Šo apgalvojumu apstiprina Zviedrijas kompānija Scania, izmēģinājumiem reālos apstākļos nododot pilnībā elektrisku 80 tonnu kokvedēju un 64 tonnu kravas auto ķīmisko vielu pārvadāšanai.

Nozīmīgie tehniskie sasniegumi lieljaudas elektriskās mobilitātes jomā ir panākti, cieši sadarbojoties ar klientiem, kuri noteica nepieciešamību pēc šāda transporta, uzsver Scania pārstāvji.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Automobiļu katedras pasniedzējs Oskars Irbītis skaidro, ka tehniski elektriskā piedziņa spēj tikt galā ar šādām slodzēm, un tās pielietošana savā ziņā ir likumsakarīga, jo elektriskajiem motoriem ir labāki griezes momenta raksturlielumi nekā iekšdedzes dzinējiem.

Domāju, ka šajā gadījumā ražotājs primāri vēlas parādīt elektriskās piedziņas plašās pielāgošanas iespējas un priekšrocības. Elektromotoru lielais, no pirmajiem apgriezieniem pieejamais griezes moments ir noderīgs pilnīgi visām automašīnām, taču smagajiem spēkratiem jo īpaši.

Lai nodrošinātu vienmērīgu darbību sarežģītos apstākļos, kravas transportlīdzeklis var tikt aprīkots ar reduktoriem vai pazeminātiem pārnesumiem, taču tā tik un tā būs daudz vienkāršāka transmisija nekā, ja izmanto pārnesumkārbu ar vairāk nekā 10 pakāpēm.

RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Automobiļu katedras pasniedzējs Oskars Irbītis

Kopā ar klientu izstrādāts kokvedējs

Scania 130 gadu vēsturē ir bijuši daudzi tehnoloģiski lēcieni. Lielākie sasniegumi gūti, cenšoties apmierināt īpašas klientu vajadzības. Viens šāds gadījums ir elektriskais kokvedējs, kura maksimālā kravnesība ir 80 tonnu,– ilgtspējīgais transportlīdzeklis izstrādāts sadarbībā ar Zviedrijas lielāko koksnes, celulozes un papīra ražotāju SCA (Svenska Cellulosa AB).

Scania 25 P BEV

Autotransporta elektrifikācija Eiropas lielākajam privāto mežu īpašniekam un zāģmateriālu ražotājam ir ļoti svarīga, lai samazinātu savas darbības ietekmi uz vidi. SCA ar 265 kravas automašīnām ik gadu pārvadā aptuveni 8,5 miljonus kubikmetrus koksnes. Kompānija sadarbojas ar 87 transporta uzņēmumiem.

Scania elektriskā kravas automašīna pārvadā kokmateriālus starp SCA termināli Ūmeo un tās papīrfabriku Obolā.

Sadarbība ar Scania mums ir svarīga, lai kopīgi rastu inovatīvus ilgtspējīga transporta risinājumus. Jau tikai ar vienu elektrisko kravas auto maršrutā starp termināli un papīrfabriku mēs savas oglekļa emisijas varam samazināt par aptuveni 55 000 kilogramu gadā.

SCA ilgtspējas plānošanas vadītājs Hanss Djurbergs

Kravas automašīna, kas izstrādāta ciešā sadarbībā ar SCA un Zviedrijas Meža pētniecības institūtu (Skogforsk), ir svarīgs solis pārejā uz ilgtspējīgu transportu. Ražotājs kopā ar gudriem klientiem jau sen popularizē ilgtspējas ideju.

Elektrifikācija ir transporta nozares nulles emisiju sasniegšanas atslēga, un mēs to panāksim kopā ar klientiem un citām ieinteresētajām pusēm, kas atbalsta mūsu vērtības. Tāda veida sadarbība, kāda mums ir ar SCA, kur mēs agrīnā stadijā demonstrējam iespējas, ir skaidra zīme, ka ir jāmaina temps, lai varam ātrāk atbrīvoties no fosilā kurināmā un sasniegt Parīzes klimata nolīguma mērķus.

Scania e-mobilitātes vadītājs Fredriks Allards

Viņš arī norāda, ka vēl pavisam nesen par kokmateriālu pārvadājumiem runāja kā par nozari, ko, iespējams, nekad nevarēs elektrificēt, taču pēdējie gadi rāda, cik ātri šajā jomā attīstās gan transportlīdzekļi, gan baterijas.

Pēc RTU pasniedzēja O. Irbīša teiktā, milzu izaicinājums ir pietiekamas enerģijas rezerves nodrošināšana lieljaudas elektromotoriem. Spēkratiem ir jāpārvieto ārkārtīgi smaga krava, jāpārvar liela gaisa pretestība, un kokvedējs, visticamāk, daļu distances brauks pa sliktas kvalitātes ceļiem, tādēļ enerģijas patēriņš palielināsies vēl vairāk.

No vienas puses, kravas automašīnu lielie gabarīti ļauj izmantot lielu bateriju. No otras, tā ne tikai var aizņemt daļu potenciālās kravas telpas, bet arī būtiski palielināt kravas auto pašmasu. Ja automobili paredzēts ekspluatēt salīdzinoši īsās distancēs, ir iespējams atrast “zelta vidusceļu” starp baterijas izmēru un optimālu pilno masu.

RTU pasniedzēja O. Irbīša

Pielietojums arī ķīmiskajā rūpniecībā

Scania elektriskās kravas automašīnas nodošana ķīmisko vielu piegādātājam Wibax, kas to izmanto Zviedrijas ziemeļos, ir vēl viens sasniegums un veiksmīgas sadarbības piemērs. Trīs asu elektriskais kravas auto klientam dod iespēju sasniegt klimata mērķus, bet ciešā sadarbība ražotājam ļaus vēl vairāk uzlabot savu produkciju.

Scania 25 P BEV

Transportlīdzekļa pilna masa – ar piekabi un kravu – var sasniegt pat 64 tonnas. Automobilis kursē starp Pīteo un Šellefteo pilsētām Zviedrijas ziemeļos, vienā virzienā veicot 80 kilometrus. Automašīnas veiktspēja ir uzlabota ar daudz jaudīgāku elektromotoru. Palielināta arī kravnesība.

Kopš uzņēmuma dibināšanas 1986. gadā esam darījuši visu iespējamo, lai būtu ilgtspējīgi. Esam secinājuši, ka kravu pārvadājumiem ir vislielākā ietekme uz vidi, tāpēc šī elektriskā kravas automašīna ir nopietns solis ceļā uz klimata pārmaiņu mazināšanu. Šī kravas auto dzīves cikla laikā Wibax CO2 izmešus samazinās par līdz pat 1400 tonnām, kas ir patiesi ievērojams rādītājs.

Wibax Group izpilddirektors Džons Vilkunds

Ilgtermiņa partnerības ietvaros Scania un Wibax sadarbosies, lai optimizētu kravas automobiļu izmantošanu, tostarp bateriju uzlādi un to darbības laiku, kā arī maršrutu plānošanu. Tas nodrošinās Wibax vērtīgu informāciju, gatavojoties nākotnē paplašināt savu autoparku.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
1 Komentārs
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
LAN
LAN
Viesis
04/02/2022 06:18

Interesanti, LV transportnieki jau no ~42 t brutto sāk berzēt roķeles. ?

1
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: