Skrejriteņu drošas lietošanas ABC rudens sezonā
Laika apstākļi ir nepastāvīgāki, ir vēsāks, tāpat arī biežāk ir stiprs vējš vai lietus. Iestājoties rudenim, “Bolt”, vadošā Eiropas mobilitātes platforma, aicina skrejriteņu lietotājus pievērst uzmanību braukšanas apstākļiem uz ceļa un atgādina drošas braukšanas ieteikumus.
Laika apstākļi ir nepastāvīgāki, ir vēsāks, tāpat arī biežāk ir stiprs vējš vai lietus. Iestājoties rudenim, “Bolt”, vadošā Eiropas mobilitātes platforma, aicina skrejriteņu lietotājus pievērst uzmanību braukšanas apstākļiem uz ceļa un atgādina drošas braukšanas ieteikumus.
Mainīgos laikapstākļos gan automašīnām, gan skrejriteņiem pasliktinās riepu saķere ar brauktuvi, līdz ar to palielinās bremzēšanas ceļš. Pārvietošanās pa slapjām lapām vai braukšana cauri peļķēm var būt bīstama, jo nav redzams brauktuves stāvoklis – varbūt zem lapām vai ūdenī paslēpusies kāda bedre.
Mainoties sezonām ikviens Latvijas iedzīvotājs pielāgojas jaunam ikdienas ritmam. Mēs rūpīgi sekojam līdzi laikapstākļiem pilsētā un aicinām to darīt arī skrejriteņu un citu mikromobilitātes rīku lietotājus. Kā ar jebkuru transportlīdzekli, ir jāievēro elementāri drošības noteikumi un drošas braukšanas pamatprincipi, lai braucieni pilsētā sagādātu prieku un vienlaicīgi, neapdraudētu braucēju pašu un apkārtējos. Vēlamies pievērst elektrisko skrejriteņu lietotāju uzmanību un veidot drošu braukšanas kultūru, neskatoties uz laikapstākļiem.
Eimantas Balta, “Bolt” reģionālais skrejriteņu pakalpojuma vadītājs Baltijā
Stipra lietus gadījumā skrejriteņa vietā ieteicams izvēlēties kādu citu pārvietošanās alternatīvu, bet, ja pēkšņi piedzīvo pamatīgu lietusgāzi un braucienu ar skrejriteni nākas turpināt – esi īpaši piesardzīgs, izvēlies atbilstošu ātrumu, izvērtē segumu un pagriezienus. Lai gan skrejriteņa maksimālais ātrums ir 25 km/h, sliktos laikapstākļos iesakām braukt lēnāk.
Vienmēr turies ar abām rokām pie stūres
Braucot ar elektroskrejriteni, nezaudē uzmanību un turies ar abām rokām pie stūres – inženieri veidojuši skrejriteņa dizainu tieši tādu, lai tas būtu stabils un ērts. Ja pieturies tikai ar vienu roku, negaidītā situācijā atgūt skrejriteņa vadāmību būs krietni grūtāk vai pat neiespējami. Maza, šķietami nekaitīga bedre var radīt situāciju ar nopietnām sekām. Pavisam noteikti neturi rokās telefonu un neklausies mūziku – šādi varēsi mērķtiecīgi sekot līdzi notiekošajam uz ielas.
Skrejriteņi ir aprīkoti ar bremzēm – sāc tās izmantot jau laicīgi, lai nenāktos bremzēt pārāk strauji un pēdējā brīdī.
Iekļauj aizsarglīdzekļus savā aksesuāru klāstā!
Profesionāli braucēji zina, ka ķivere ir pielīdzināma supervaroņa apmetnim. Apmetnis gan ir vienkārši modes aksesuārs, bet ķivere tiešām var pasargāt, ja nu tomēr brauciena laikā gadās nokrist. Lai cik uzmanīgs braucējs būtu, negadījumi tāpat mēdz notikt. Un tad, ja tādu piedzīvo, ķivere ir vienīgais, kas galvu var pasargāt no nepatīkami tuvas saskarsmes ar ceļa segumu. Šobrīd ķiveres un citi ķermeņa aizsargi ir kļuvuši plaši pieejami, kvalitatīvi un vizuāli pievilcīgi – lieto tos!
Gaisa temperatūra var ietekmēt skrejriteņu pieejamību
“Bolt” komanda rūpīgi seko līdzi laikapstākļiem. Ja temperatūra termometra stabiņā īslaicīgi nokritīsies zem 0 grādiem, pastāv iespēja, ka ceļi var būt apledojuši un slideni. Arī uzsniegot pirmajam sniegam, skrejriteņu darbība var tikt īslaicīgi pārtraukta, taču parādoties ilgstošam sniegam, skrejriteņu sezona tiks apturēta līdz pavasarim.
Ja ir “īslaicīgi mīnusi”, var būt situācija, kad skrejriteņi ir uz ielām, taču tos nav iespējams izmantot līdz brīdim, kad temperatūra atkal būs virs 0 grādiem un nebūs risks, ka ceļš ir apledojis.
Eimantas Balta, “Bolt” reģionālais skrejriteņu pakalpojuma vadītājs Baltijā
Ja gaisma ir sarkana – apstājies!
Neatkarīgi no laika apstākļiem ir jāievēro ceļu satiksmes noteikumi. Kad vien iespējams, izmanto veloceliņus, ievēro distanci, kā arī izvairies veikt straujus un negaidītus manevrus – šādā veidā jutīsies drošāk gan pats, gan nesagādāsi galvassāpes citiem satiksmes dalībniekiem.
Ja ir kaut kas, kas ir pilnībā pret jebkādiem noteikumiem un drošu atrašanos satiksmē, tad tā ir braukšana reibumā. Alkohola lietošana un brauciens ar skrejriteni nav savienojama kombinācija. Par šādu rīcību var saņemt gan sodu saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu, gan liegumu turpmāk izmantot “Bolt” pakalpojumus.
Būtiski atcerēties, ka “Bolt” skrejriteņu noma ir pieejama no 18 gadu vecuma un vienlaicīgi uz skrejriteņa drīkst atrasties tikai viens cilvēks. Brauciens katram uz sava skrejriteņa būs daudz drošāks un patīkamāks.
Drošība ir “Bolt” prioritāte, tāpēc šīs sezonas laikā “Bolt” izstrādāja skrejriteņu novietošanas uzlabošanas sistēmu ar mākslīgā intelekta palīdzību, kā arī “Bolt” testē un pakāpeniski ievieš pasaulē pirmo braucēju skaita ierobežošanas funkciju, lai novērstu braucienus divatā.
Pirms brauciena uzsākšanas katram braucējam lietotnē tiek piedāvāts iepazīties ar drošības rīkiem. Lai tiem piekļūtu, lietotājiem jāpārslēdz “Bolt” lietotne uz skrejriteņu režīmu un ekrāna apakšējā labajā pusē jāizvēlas vairoga ikona. Drošības rīkos ietverta informācija ar drošības padomiem, kā arī pieejams uzstādīt “iesācēja režīmu”, kas ierobežo maksimālo ātrumu.