Šorīt elektroenerģijas cena biržā sasniedza negatīvu atzīmi

1

Pirmoreiz vēsturē Latvijā novērota negatīva vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena. Šā gada 6. jūlijā laikā no plkst. 5.00-6.00 rītā elektroenerģijas cena Nord Pool biržā Latvijas cenu zonā bija –0,09 EUR/MWh. Šāda netipiska situācija ir novērota pirmo reizi.

Piecas spuldzes

Piecas spuldzes

Pirmoreiz vēsturē Latvijā novērota negatīva vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena. Šā gada 6. jūlijā laikā no plkst. 5.00-6.00 rītā elektroenerģijas cena Nord Pool biržā Latvijas cenu zonā bija –0,09 EUR/MWh. Šāda netipiska situācija ir novērota pirmo reizi.

Sākot jau no 6. jūlija pusnakts tika novērots pakāpenisks elektroenerģijas cenu samazinājums, ziņo Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Naktī plkst. 3.00 – 4.00 elektroenerģijas cena bija 0 EUR/MWh, sasniedzot tās rekordzemo līmeni plkst. 5.00 rītā.

Tiem lietotājiem, kuri izvēlējušies mainīgas biržas cenas līgumus, nulles cena un negatīva elektroenerģijas cena biržā sniedz būtiskus ieguvumus. Nulles cenas gadījumā minētie lietotāji nemaksā par elektroenerģijas ražošanu. Tomēr šī cena biržā neatstāj iespaidu uz tirdzniecības uzcenojumu un sistēmas pakalpojumu izmaksām. Tas nozīmē, ka lietotājam par šiem minētajiem pakalpojumiem joprojām ir jānorēķinās. Vislielāko ieguvumu lietotājs jūt, ja cena biržā ir negatīva. Ražotājiem, kompensējot elektroenerģijas patēriņu, lietotāji to izjūt kā sistēmas pakalpojumu izmaksu kompensāciju, vēl jo vairāk samazinot lietotāju elektroenerģijas rēķinu.

Skaidro SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs

Šogad pirmajā pusgadā elektroenerģijas vidējā cena biržā bija 28,24 EUR/MWh, kas salīdzinājumā ar 2019. gada attiecīgo periodu (46,07 EUR/MWh) ir par 39% zemāka. Turklāt SPRK tirgus dati apstiprina – šogad ir būtiski pieaugusi interese par biržas cenas līgumiem, tostarp arī mājsaimniecību vidū.

SPRK atgādina – mainīgas cenas līgumos cena mainās atbilstoši cenas izmaiņām biržā. Izvēloties mainīgo elektroenerģijas cenu, lietotājam ir jābūt gatavam uzņemties cenas svārstības riskus, ko ietekmē notikumi tirgū. Tomēr vienlaikus tā ir iespēja ietaupīt, gadījumos, ja biržas cena samazinās vai tiek mainīti patēriņa ieradumi, piemēram, patērējot elektroenerģiju vairāk nakts stundās un brīvdienās, kad elektroenerģijas cena biržā visbiežāk ir lētāka.

Savukārt fiksētas cenas līguma gadījumā elektroenerģijas cena ir nemainīga uz noteiktu periodu. Līdz ar to tās izvēle nodrošina prognozējamas izmaksas par elektroenerģiju. Fiksētu cenu parasti izvēlas lietotāji, kuri nevēlas uzņemties cenu svārstību risku. Fiksēta cena pasargā gadījumos, kad cena biržā pieaug, bet vienlaicīgi nedod iespēju ietaupīt, ja biržā cena samazinās, tajā skaitā nakts stundās un brīvdienās.

Uzlādēts viedoklis

Tas vēsturiskais brīdis ir beidzot pienācis! Jau cik ilgi ir dzirdēts, lasīts un redzēts kā citās valstīs elektrības cena paslīd zem 0. Tagad, kad tas ir noticis pirmo reizi Latvijā, varam sagaidīt, ka tas notiks biežāk.

Tagad man vajag savu māju, kurai uzstādīt saules paneļus, lai pa dienu izmantotu saules enerģiju, bet tumšajā diennakts laikā, lai tīkls man piemaksā par patēriņu. Tikai vajadzēs citu elektrisko mašīnu, kurai akumulators lielāks, lai varu labāk izmantot šādas situācijas. Kā arī kādu viedo uzlādes staciju.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

5 1 balsojums
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
1 Komentārs
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Valdis Vītoliņš
Viesis
07/07/2020 19:33

Vajadzētu tikai ņemt vērā, ka, lielākoties, vēja turbīna vai saules baterijas mājās kā reiz ražos elektrību tad, kad elektrības cena būs negatīva (piemēram, vējainā vasaras svētdienas pusdienlaikā).

Ja ar to vēlas nopelnīt, tad vajag panākt, ka piemājas saule spīd un vējš pūš, kad elektrības trūkst (piemēram, bezvēja spelgonī janvāra pirmdienas naktī).

1
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: