Kopš aprīļa sākuma uz Baltijas valstīm vairs neplūst Krievijas gāze

0

Uz Latviju, Lietuvu un Igauniju kopš aprīļa sākuma vairs neplūst gāze no Krievijas, norādīja “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss.

"Conexus Baltic Grid" Inčukalna pazemes gāzes krātuve

"Conexus Baltic Grid" Inčukalna pazemes gāzes krātuve

Uz Latviju, Lietuvu un Igauniju kopš aprīļa sākuma vairs neplūst gāze no Krievijas, norādīja “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss.

Virsi Degviela Hvo Adsell Destop Mobile Giga 932x300
932x300 Uzladets Lv

Piegāde notiek no diviem piegādātājiem – no Klaipēdas sašķidrinātā dabas gāzes termināļa un Inčukalna dabasgāzes krātuves. Dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora Latvijā “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss pauda, ka Krievijas prasība par tās gāzes piegādēm norēķināties tikai rubļos ir skaidrs signāls visiem – strauji jāmazina gāzes piegāžu atkarība no Krievijas, jo uz to paļauties vairs nevar, ziņo LETA. Būtībā Krievija pati paātrināja Baltijas valstu ceļu uz energo neatkarību.

Ja vēl bija šaubas, ka uz Krievijas piegādēm varbūt var paļauties, šie notikumi skaidri parāda, ka no drošības viedokļa paļāvība faktiski vairs nepastāv. No valsts enerģētiskās drošības viedokļa valstij viennozīmīgi jāatrisina jautājums par otra sašķidrinātās dabasgāzes termināļa izbūvi – jo īsākā periodā, jo labāk.

Dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora Latvijā “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss

Šobrīd dabasgāzes iesūknēšana Inčukalna PGK notiek tikai no Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināļa caur starpsavienojumu Kiemenai, bet kopš aprīļa sākuma dabasgāzes piegāde no Krievijas Federācijas nenotiek. “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētājs norādīja, ka pašlaik krātuvē ir netipiski daudz gāzes šim periodam – 7,6 teravatstundas.

Tas ir gandrīz tik, cik Latvija [patērē] visos ziemas mēnešos. Tuvākajiem mēnešiem mums noteikti uztraukumu nav, bet par to, kā izveidosim uzkrājumus ziemai, mums Baltijas reģionā ir jādomā.

Šis pavasaris ir pierādījis, ka Latvija jau iepriekš spērusi svarīgu soli, diversificējot dabasgāzes piegādes no Lietuvas sašķidrinātā dabasgāzes termināļa, nepaļaujoties tikai uz dabasgāzes piegādēm no Krievijas. Tomēr Baltijas valstu reģionam ar vienu dabasgāzes termināli nākotnē var nepietikt. Strauji mazinoties dabasgāzes piegādēm no Krievijas, reģionam ir nepieciešams vēl viens sašķidrinātās gāzes terminālis. Tas reģionu pilnībā nodrošinās ar nepieciešamo energoresursu.

Dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora Latvijā “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss

Uzlādēts viedoklis

Ja mēs jau iepriekš būt pievērsušies energoefektivitātes pasākumiem un to darītu nopietni, mums iespējams pat nevajadzētu otru dabasgāzes termināli. Tomēr to neesam darījuši, tāpēc īslaicīgi var rasties nepieciešamība pēc tāda. Krievijas izraisītais karš Ukrainā ir vēl viens iemesls, lai steidzamāk atteiktos no fosilajiem resursiem (t.sk., dabasgāzi) un uzlabotu drastiski energoefektivitāti.

Energoefektivitāte nav seksīga, bet tas ir lētākais, pieejamākais, drošākais un ilgtspējīgākais risinājums klimata, enerģijas un (netiešajai) kara krīzei.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: