Ķīpsalā atklāta vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacija

0

Paplašinot Ķīpsalas viedo kvartālu, oktobrī atklāta vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacija, kuras veikto mērījumu dati uz Ķīpsalā, Zunda krastmalā izvietotā ekrāna ir pieejami visiem.

Tet vides un gaisa monitoringa sistēma Ķīpsalā

Tet vides un gaisa monitoringa sistēma Ķīpsalā

Paplašinot Ķīpsalas viedo kvartālu, oktobrī atklāta vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacija, kuras veikto mērījumu dati uz Ķīpsalā, Zunda krastmalā izvietotā ekrāna ir pieejami visiem.

Tas ļauj apkaimes iedzīvotājiem sekot līdzi vides un gaisa kvalitātei, kas ir būtiska iedzīvotāju drošības sastāvdaļa. Tāpat dati pieejami arī pašvaldībai, tā palīdzot identificēt raksturīgākos piesārņotājus, kā arī izvērtēt ieviesto aktivitāšu rezultātus piesārņojuma mazināšanai. Savukārt zinātnieki, strādājot ar iegūtajiem datiem, varēs veikt nākotnes situācijas prognozēšanu pie dažādiem scenārijiem.

Ķīpsalas vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacijas uzstādīšanu un apkopi nodrošina Tet. Tā mēra gaisa kvalitāti, atbilstoši Eiropas gaisa kvalitātes indeksam, kā arī trokšņa līmeni vidē. Savukārt monitoringa stacijas noteiktais vēja virziens un stiprums palīdz identificēt potenciālos gaisa piesārņojuma avotus. Līdzīga veida mērījumi pieejami arī smaku noteikšanai, lietus stiprumam, redzamībai un citiem vides aspektiem, tomēr tie vēl nav testēti mūsu apstākļos.

Iegūtie dati ir pieejami iedzīvotājiem ekrānā pilsētvidē, kas atrodas Ķīpsalā. Dati uz ekrāna tiek atjaunoti ik pēc vienas stundas, kas nodrošina to pieejamību gandrīz reālā laikā, ļaujot izdarīt datos balstītus lēmumus. Piemēram, pastaigā ar mazuli doties tad, kad ir vislabākie gaisa kvalitātes mērījumi, vai plānojot doties rīta skrējienā, iepriekš pārliecināties, vai nav  paaugstināts putekļu vai mašīnu izplūdes gāzu piesārņojums, kas ilgtermiņā varētu kaitēt veselībai.

Redzam, ka ar dažādiem viediem risinājumiem Tet varētu atbalstīt Rīgu un citas pašvaldības ceļā uz klimata mērķu sasniegšanu. Ķīpsalas kvartāla ierīkošana spilgti parāda, ka gudrai pilsētas pārvaldībai ir jāspēj domāt sistēmiski un kā dažādas tehnoloģijas viena otru var papildināt, lai nonāktu pie mērķa. Jau šobrīd Ķīpsalā, Zunda krastmalā viedās gaismas sistēma ar saviem kontrolieriem strādā kā mugurkauls, pārvaldot pastāvīgo strāvu un piegādājot to citām iekārtām – kamerām, sensoriem. Vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacija ir nākamais attīstības solis, turklāt tas ļoti skaidri iezīmē datu lomu iedzīvotāju dzīves kvalitātes veicināšanā.

Guna Dātava, Tet Jaunu biznesu attīstības vadītāja

Starp Eiropas Savienības Klimatneitralitātes politikas mērķiem līdz 2030. gadam ir prasība par vismaz 55% samazināt gaisa piesārņojuma ietekmi uz veselību, un par vismaz 30% samazināt to iedzīvotāju skaitu, kas cieš no hroniskiem satiksmes trokšņu traucējumiem. Ministru kabineta rīkojums Par gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcību plānu ietver arī Rīgā veicamos pasākumus gaisa kvalitātes uzlabošanai, kā arī gaisa kvalitātes uzlabošanas rīcības programmu izstrādi pašvaldībās. Jaunā monitoringa stacija ļaus papildināt esošo LVĢMC zinātnisko gaisa kvalitātes mērījumu banku, ko veido LVĢMC zinātniskās stacijas, un pašvaldībai iegūt vērtīgus gaisa kvalitātes datus, lai varētu izvērtēt esošo situāciju un īstenoto pasākumu rezultātus.

Jaunās un kompaktās vides un gaisa piesārņojuma stacijas izvietošana Ķīpsalas viedpilsētu teritorijā ir labs piemērs, kā pilsēta sadarbojas ar tehnoloģiju uzņēmumu jaunu produktu attīstībā. No vienas puses, pilsētai ir nepieciešami jauni veidi datu ievākšanai, kas iederas pilsētvidē, bet no otras puses, tehnoloģiju uzņēmumiem nepieciešams izstrādāt risinājumus pilsētvides attīstības izaicinājumiem. Ķīpsalas viedpilsētas teritorija kalpo kā testa vieta, lai jaunizstrādāto produktu pārbaudītu.

Rīgas pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone

Šādu mērījumu publiska atspoguļošana parāda pašvaldības atvērtību rādīt iegūtos datus iedzīvotājiem, tādā veidā veicinot diskusiju par vides kvalitāti apkaimēs. Iegūtos datus iespējams izmantot arī zinātnē, veicot nākotnes prognozēšanu un identificējot potenciālus riskus. Dati Tet izstrādātā platformā pieejami gandrīz reālā laikā – periodu iespējams pielāgot vienas vai astoņu stundu, vai diennakts griezumā. Tāpat var saņemt paaugstināta piesārņojuma brīdinājumus, kā arī mēneša un gada ziņojumu, lai ērti varētu analizēt iegūtos datus ilgtermiņā.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: