Asociācija: Vēja enerģijas ieguve samazinājusi ietekmi uz vidi līdz minimumam

Šogad aprit 25 gadi, kopš Latvijā uzstādīti pirmie vēja ģeneratori. Vēja enerģijas ieguve ir strauji attīstījusies, samazinot ietekmi uz vidi līdz minimumam – radītas putnu atpazīšanas tehnoloģijas, samazināts turbīnu radītais skaņas piesārņojums un mirguļošana.

Vēja parks rapšu laukā

Vēja parks rapšu laukā

Šogad aprit 25 gadi, kopš Latvijā uzstādīti pirmie vēja ģeneratori. Vēja enerģijas ieguve ir strauji attīstījusies, samazinot ietekmi uz vidi līdz minimumam – radītas putnu atpazīšanas tehnoloģijas, samazināts turbīnu radītais skaņas piesārņojums un mirguļošana.

Pasaules Vēja dienā,15. jūnijā, Latvijas Vēja enerģijas asociācija aicina sabiedrību pozitīvi novērtēt vēja enerģijas potenciālu un valsts līmenī domāt par tā attīstīšanu, novēršot birokrātiskus šķēršļus un meklējot risinājumus “zaļās enerģijas” straujākai apgūšanai.  

Pirmie vēja ģeneratori Latvijā tika uzstādīti 1995. gadā. Šajā laikā pasaulē vēja enerģijas apguve ir strauji attīstījusies. Arī mūsu valstī esam maziem soļiem gājuši uz priekšu, taču redzams, ka joprojām neesam spējuši pārkāpt aizspriedumu slieksnim. No vienas puses gandrīz 80% Latvijas sabiedrības atbalsta vēja enerģijas izmantošanu, no otras – pašvaldību iedzīvotāju un vadītāju vidū iesakņojušies mītiski stereotipi liek vilcināties ar racionālu lēmumu pieņemšanu, neraugoties uz ekspertu un atbildīgo instanču saņemtajiem pozitīvajiem atzinumiem un atļaujām vēja elektrostaciju būvniecībai.

Ir laiks Latvijā būvēt vēja parkus! Vēja enerģija ir konkurētspējīga, turbīnas ir kļuvušas lielākas, kvalitatīvākas un efektīvākas. Videi draudzīgā vēja enerģija jau tagad ir viens no konkurētspējīgākajiem enerģijas avotiem visā pasaulē. Saskaņā ar Bloomberg New Energy Finance pētījumu, 2050. gadā gandrīz puse (49.9%) no visas elektroenerģijas pasaulē tiks ražota no vēja un saules enerģijas. Jautājums ir tikai, vai Latvijā spēsim izmantot šo tehnoloģiski un ekonomiski izdevīgo attīstības potenciālu

Vēja enerģijas asociācijas vadītājs Andris Vanags

Vēja enerģijas ieguve pēdējo 15 gadu laikā ir ļoti strauji attīstījusies, un līdz ar to ietekme uz vidi ir samazināta līdz minimumam. Pastāvīgi norit darbs pie spārnu jeb lāpstiņu uzlabošanas, veidojot pareizu aerodinamisko profilu un palielinot to efektivitāti. Modernās turbīnas ir klusas, un to radītā mirguļošana jeb noēnojums uz ēkām tiek kontrolēts, ieprogrammējot noteiktus darbības režīmus. Radīti risinājumi arī faunas aizsardzībai, piemēram, izstrādātas tehnoloģijas, kas spēj atpazīt migrējošu putnu barus un apstāties.

Jāatgādina, ka patlaban Latvijā ir trešā mazākā uzstādītā vēja enerģijas jauda Eiropas Savienībā (66 MW), apsteidzot tikai Slovēniju un Slovākiju. Lietuvā vēja enerģijas jauda ir astoņas reizes lielāka nekā Latvijā (548 MW), bet Igaunijā – gandrīz piecas reizes lielāka (320 MW). Nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2021.-2030. gadam paredz 800 MW vēja enerģijas jaudas uzstādīšanu Latvijā.

Plašāku ieskatu par vēja parku ietekmi uz vidi un Latvijas iedzīvotāju pieredzi, dzīvojot vēja parku tuvumā var skatīt video:

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
2 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Valdis Vītoliņš
Viesis
16/06/2020 17:12

Iespējams, ka tā ir freidiska pārteikšanās un attiecīgās asociācijas vadītājs tik tiešām tikai ģenerē vēju.
Apvienotajā Karalistē vēja ģeneratori ir sasnieguši lielāko antirekordu — 36 stundas nav iegūta neviena kilovatstunda. Un, tad kad tie ģenerē, tie bieži ģenerē elektriskos atkritumus — elektrību, kas tajā brīdī nevienam nav vajadzīga. Pirms laika bija cits antirekords — negatīva elektrības cena vairākas dienas, no kurām vairāk ieguva nevis vietējie UK patērētāji, bet gan Francija, jo tā importēja elektrību daudz lielākā apjomā nekā patērēja vietējie.
Padomju stagnācijas gados mums silto ūdeni “padeva” tikai brīvdienās, un varējām mazgāties paši un mazgāt veļu. Ar vēja ģeneratoriem mums “pados” lētāku elektrību. Nedomāju, ka tas ir uzskatāms par progresu.
Ja tikpat lielus ieguldījumus, kā nepastāvīgos un neefektīvos avotos — saules baterijās un vēja turbīnās, ieguldītu kodolenerģijā, pasaule jau sen būtu izpildījusi un pārpildījusi CO₂ izmešu samazināšanas apjomus. Bet kamēr mēs niekojamies ar “labas jušanās” pasākumiem un, fosilā kurināmā industrija (lasiet — daži austrumu prinči un Krievijas oligarhi) tikai berzē rokas.
 
 
 

Ean8nXSX0AEPSc8.jpeg
Mārtiņš
Mārtiņš
Viesis
16/06/2020 09:20

Ģenerē elektrību nevis vēju. Tās ir vēja turbīnas!

2
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: