Dobele plāno iegādāties elektroautobusu

0

Dobeles novada pašvaldība plāno iesniegt projekta pieteikumu, lai iegādātos elektroautobusu skolēnu pārvadājumiem.

Barselonas elektriskais autobuss

Barselonas elektriskais autobuss. Avots: sustainable-bus.com

Dobeles novada pašvaldība plāno iesniegt projekta pieteikumu, lai iegādātos elektroautobusu skolēnu pārvadājumiem.

Dobeles novada domes sēdē pieņemts lēmums iesniegt projekta “Bezemisiju transportlīdzekļa iegāde izglītojamo mobilitātes un skolu tīkla sasniedzamības nodrošināšanai Dobeles novadā” pieteikumu Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna trešās komponentes” Nevienlīdzības mazināšana” 3.1. reformu un investīciju virziena ” Reģionālā politika” 3.1.1.6.i. investīcijas ”Pašvaldību funkciju īstenošanai un pakalpojumu sniegšanai nepieciešamo bezemisiju transportlīdzekļu iegāde” konkursā par bezemisiju transportlīdzekļa – elektriskā skolas autobusa un saistītā bezemisiju transportlīdzekļa uzlādes punkta infrastruktūras izveidi, skolēnu mobilitātes veicināšanai un skolu tīkla sasniedzamības nodrošināšanai Dobeles novadā.

Noteikts kopējais projekta finansējums 733 260 eiro (ar pievienotās vērtības nodokli) apmērā, tajā skaitā – Atveseļošanās fonda finansējums 606 000 eiro, kas sastāda 79% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām un Dobeles novada pašvaldības finansējums 127 260 eiro, kas sastāda 21% no projekta attiecināmajām izmaksām. Projekta apstiprināšanas gadījumā pašvaldība paredzējusi nodrošināt finansējumu 127 260 eiro apmērā Dobeles novada pašvaldības 2025. gada budžetā.

Kā paskaidro Dobeles novada pašvaldības pārstāve Valda Zvirbule, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) izsludinājusi atklātu projektu atlasi pašvaldībām, aicinot pieteikties Atveseļošanas fonda (AF) finansējumam elektroautobusu iegādei skolēnu pārvadājumiem pašvaldībām. Granta veidā būs pieejami 10 miljoni eiro, lai aizstātu ar fosilo degvielu darbināmus transportlīdzekļus ar bezemisiju transportlīdzekļiem jeb elektroautobusiem, nodrošinot izglītojamo bezmaksas nokļūšanu izglītības iestādē vai citā mācību īstenošanas vietā un atpakaļ dzīvesvietā.  Viena projekta maksimālais iespējamais finansējums par vienu elektroautobusu vai vienu elektroautobusu pārbūvētu transportlīdzekli – līdz 300 000 eiro, savukārt iegādājoties jaunu M3 kategorijas bezemisiju transportlīdzekļa izmaksas – līdz projekta maksimālajam apmēram, ir 666 660 eiro (bez PVN). Dobeles novada pašvaldība plāno iegādāties jaunu M3 kategorijas elektroautobusu ar 30 vietām.

Tāpat granta ietvaros tiek segtas jauna uzlādes punkta infrastruktūras izveides izmaksas, Dobeles novada pašvaldībā tiks iegādāta mobilā elektroautobusa uzlādes iekārta, kā arī jaunā transportlīdzekļa apdrošināšana OCTA un KASKO.

Ministru kabinetā atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ieceri granta veidā piešķirt pašvaldībām līdzekļus, lai aizstātu ar fosilo degvielu darbināmus transportlīdzekļus ar bezemisiju transportlīdzekļiem (elektroautobusiem), nodrošinot izglītojamo bezmaksas nokļūšanu izglītības iestādē vai citā mācību īstenošanas vietā un atpakaļ dzīvesvietā.   

VARAM informācija liecina, ka kopumā pašvaldību autobusu parkos ir 132 autobusi, kas ir vecāki par 20 gadiem tajā skaitā 21 autobusa vecums, ņemot vērā tā pirmreizējās reģistrācijas gadu, sasniedz 33-45 gadus. Tas liecina par novecojušiem transportlīdzekļiem, kuru lietošanas rezultātā tiek radītas arī ievērojamas SEG emisijas.

Paredzēts, ka projekta ietvaros Dobeles novada pašvaldībā tiks pārtraukta viena ar fosilās izcelsmes degvielu darbināma, 25 gadus veca autobusa ekspluatācija. Tas tiks utilizēts, nododot tos apstrādes uzņēmumiem, kas  nodrošina nolietotu transportlīdzekļu pārstrādi un atkārtoti izmantojamo detaļu un materiālu atguvi un atgriešanu tautsaimniecībā. 

Investīcijas sekundārais mērķis ir veicināt publiskā sektora transporta zaļināšanu Latvijā, investējot bezemisiju transportlīdzekļos.

Īstenojot šo projektu tiks realizēts Dobeles novada attīstības programmas 2021.- 2027. gadam Vidēja termiņa prioritātes VTP3 “Ilgtspējīgi apsaimniekota teritorija” rīcības virziena RV15 “Publiskā infrastruktūra, klimatnoturība un enerģētika” uzdevums U39 “Pielāgoties klimata pārmaiņām, ieviešot atbilstošus risinājumus iespējamo risku novēršanai”

Projekta īstenošana plānota no 2023. gada 1. jūnija līdz 2025. gada 31. decembrim.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: