Iedzīvotāju interese šķirot krasi palielinās: līdz šī gada beigām plāno uzstādīt vēl pustūkstoti konteineru tekstila šķirošanai

0

Šogad “AJ Power Recycling” mērķi ir ambiciozi – ņemot vērā lielo interesei par tekstilizstrādājumu šķirošanu, līdz šī gada beigām tiks plānots izvietot papildu 500 konteineru.

AJ Power recycling tekstils

AJ Power recycling tekstils. Avots: AJ Power

Palielinoties pieprasījumam pēc tekstila konteineriem un izpratnei par atbildīgu šķirošanu, AS “AJ Power Recycling” sadarbībā ar SIA “3R” un vairākiem lielākajiem reģionālajiem atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem jau vairāk nekā 30 Latvijas pilsētās ir izvietojuši publiski pieejamus tekstila šķirošanas konteinerus iedzīvotāju nevajadzīgajiem un nolietotajiem apģērbiem un apaviem. Šogad “AJ Power Recycling” mērķi ir ambiciozi – ņemot vērā lielo interesei par tekstilizstrādājumu šķirošanu, līdz šī gada beigām tiks plānots izvietot papildu 500 konteineru.

Ņemot vērā, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm tekstila dalītās vākšanas sistēma jāizveido līdz 2025. gadam, Latvijā paredzēts, ka tekstilizstrādājumus ir jāsāk vākt un šķirot jau no 2023. gada. Specializētajos konteineros iedzīvotāji aicināti nodot nevajadzīgo apģērbu, apavus un citus tekstila izstrādājumus – mājas tekstilu, somas un jostas, tādējādi nodrošinot to atkārtotu izmantošanu un pārstrādi, nevis nonākšanu kopējos atkritumos.

Pilotprojekta dati liecina, ka šis gads ir iesācies ar pozitīvu tendenci − divu mēnešu laikā violetajos konteineros savākti jau ap 100 000 kg tekstila materiālu. Lielā aktivitāte norāda uz to, ka arvien populārāka kļūst tekstila materiālu šķirošana un ilgtspējīgs dzīvesveids. Palielinot konteineru pieejamību, var gaidīt, ka iedzīvotāju aktivitāte un nodotā tekstila apjoms šī gada laikā varētu turpināt augt.

Iesaistoties tekstila materiālu vākšanā, vēlamies veicināt pēc iespējas ērtāku tekstilizstrādājumu nodošanu un apsaimniekošanu. Interese par tekstilizstrādājumu nodošanu ir tiešām liela, un to var secināt pēc cilvēku lielās aktivitātes, nododot nevajadzīgo apģērbu un apavus. Tas tikai apliecina, ka cilvēki ir gatavi šķirot, bet ir nepieciešamība konteinerus padarīt daudz pieejamākus. Šobrīd, kad norit tekstila šķirošanas sistēmas izveide Latvijā, atrodamies izpētes posmā – tiek analizēts konteineros savāktais tekstilizstrādājumu saturs un to kvalitāte. Tāpat tiek meklētas iespējas tekstilizstrādājumu otrreizējai izmantošanai, kā arī pārstrādei. Ņemot vērā lielo pieprasījumu pēc mūsu konteineriem, šogad aktīvi turpināsim paplašināt tīklu, lai veicinātu tekstila šķirošanas pieejamību Latvijas reģionos.

AS “AJ Power Recycling” valdes loceklis Uldis Skrebs

Tekstila konteineros nodotie tekstilizstrādājumi tiek nogādāti šķirošanas punktā un pāršķiroti. Ja nodotie tekstila materiāli vēl joprojām ir labā stāvoklī, tad tiek meklētas iespējas, lai tos izmantotu atkārtotai lietošanai tepat Latvijā vai pasaules attīstības valstīs. Toties tekstilam, kas nav derīgs otrreizējai lietošanai, tiek meklētas pārstrādes iespējas, piemēram, materiālus var izmantot enerģijas iegūšanai.

AJ Power recycling tekstils karte
AJ Power recycling tekstils karte. Avots: AJ Power

Lai nodotie apavi, apģērbi būtu derīgi atkārtotā apritē, būtiski, ka sašķirotie tekstilizstrādājumi nav bijuši saskarē ar ķīmiskām vielām, tostarp motoreļļām un sadzīves ķīmiju, kā arī nav sadriskāti. Tiem jābūt sausiem un bez pelējuma. Kopā ar tekstilu nav šķirojami cita materiāla izstrādājumi, piemēram, gumijas zābaki, plastmasas slēpju zābaki, kā arī mīkstās rotaļlietas.

“AJ Power Recycling” konteineri tekstila šķirošanai ir pieejami:

  • Rīgā (pie t/c “Spice”)
  • SIA “ZAAO” reģionā (Limbažos, Saulkrastos, Smiltenē, Valkā)
  • SIA “Dobeles komunālie pakalpojumi” reģionā (Dobelē, Tērvetē, Kroņaucē, Zelmeņos, Augstkalnē, Bukaišos)
  • SIA “AAS “Piejūra”” reģionā (Talsos, Tukumā, Kandavā, Rojā, Sabilē, Engurē, Mērsragā, Dundagā, Valdemārpilī, Stendē, Milzkalnē, Lapmežciemā, Slampē, Jaunpilī)
  • SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” reģionā (dažādās vietās Kuldīgā)
  • SIA “Jēkabpils pakalpojumi” reģionā (dažādās vietās Jēkabpilī)
  • SIA “Vides serviss” reģionā (dažādās vietās Bauskā)
  • SIA “Ķilupe” reģionā (Ogrē, Lielvārdē, Skrīveros, Koknesē)
  • SIA “ALAAS” reģionā (Rēzeknē)

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: