Izmaiņas NETO norēķinu sistēmā – lielāka motivācija ražot elektrību pašiem

4

Šogad ir sperts neliels, bet būtisks solis AER atbalsta mehānisma pilnveidošanai. Turpmāk, patērējot iepriekš uzkrāto elektroenerģiju, nebūs jāmaksā OIK (obligātā iepirkuma komponente), kā arī mājsaimniecībām, kuras izvēlas kļūt par elektroenerģijas ražotājiem, tiek samazināts administratīvais slogs projekta realizēšanā.

AJ Power Tukums saules paneļi

AJ Power Tukums saules paneļi

Šogad ir sperts neliels, bet būtisks solis AER atbalsta mehānisma pilnveidošanai. Turpmāk, patērējot iepriekš uzkrāto elektroenerģiju, nebūs jāmaksā OIK (obligātā iepirkuma komponente), kā arī mājsaimniecībām, kuras izvēlas kļūt par elektroenerģijas ražotājiem, tiek samazināts administratīvais slogs projekta realizēšanā.

30. janvārī Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā. Ir pieņemti uzlabojumi arī elektroenerģijas NETO norēķinu sistēmai, tādējādi to padarot pieejamāku elektroenerģijas ražotājiem un vecinot pašražošanu no atjaunojamiem energoresursiem (AER). Grozījumi likumā sekmēs elektroenerģijas ražošanu pašpatēriņa vajadzībām, no 2020. gada 1. aprīļa atbrīvojot elektroenerģijas NETO norēķinu sistēmas lietotājus no obligātā iepirkuma komponentes mainīgās daļas.  

Elektroenerģijas tirgus likums līdz šim noteica, ka tiem, kas elektroenerģiju ražo paši, patērējot iepriekš uzkrāto elektroenerģiju, ir jāmaksā AS “Sadales Tīkls” tarifi un OIK (obligātā iepirkuma komponente). Turpretī pēc elektroenerģijas tirgus likuma grozījumiem, OIK no maksas par “uzkrāto” elektroenerģiju jāmaksā vairs nebūs.

Ieguvēji no likuma grozījumiem būs ne tikai ražotāji, bet arī mājsaimniecības, kas vēl nav uzsākušas, bet vēlas uzsākt elektroenerģijas ražošanu pašpatēriņa vajadzībām, jo kopš 15.02.2020 vairs nav nepieciešama Ministru kabineta noteikumos Nr. 883 paredzētā atļauja. Tas nozīmē, ka projekta saskaņošanas process turpmāk noritēs daudz ātrāk un ar mazāk iesaistītajām pusēm.

Pastāv risks, ka izmaiņas likumdošanā var veicināt neprofesionālu saules paneļu sistēmu uzstādīšanu, tādēļ jāuzsver, ka lai realizētu kvalitatīvus saules paneļu projektus, tiem joprojām ir jābūt balstītiem uz aprēķiniem un process jāvada sertificētiem elektroinženieriem. Speciālisti veiks gan saules elektrostacijas projektēšanu, saskaņošanu būvvaldē, gan projekta uzstādīšanu un nodošanu ekspluatācijā – tādējādi nodrošinot kontroli un atbilstību standartiem. Šādi varam izvairīties no patvaļīgas būvniecības un zemas pakalpojumu kvalitātes, kas var apdraudēt cilvēkus un viņu īpašumus.

Grozījumi likumā, kas turpmāk ietekmēs elektroenerģijas NETO norēķinu sistēmas lietotājus paredz, ka liekā elektroenerģija, kas tiek saražota un nepatērēta, var tikt “uzkrāta”. Elektroenerģijas “uzkrājējs” šajā gadījumā ir sadales sistēmas operators – AS “Sadales Tīkls”. Gala lietotājam tas izpaužas sekojoši – nepatērētā elektroenerģija, kas tiek saražota no saules paneļiem dienas laikā tiek nodota atpakaļ tīklā, ko uzskaita AS ”Sadales Tīkls”. Mēneša laikā uzkrātās elektroenerģijas apjoms tiek fiksēts. Ja vairākus mēnešu pēc kārtas patērētās elektroenerģijas apjoms būs mazāks par saražotās elektroenerģijas apjomu, tas summēsies.

Ņemot vērā, ka Latvijā saules paneļi visvairāk enerģijas ražo no marta līdz septembrim, tas ļaus saulainajās vasaras dienās “iekrāt” elektroenerģiju ziemas periodam. Mājsaimniecībai, tērējot iepriekš uzkrāto elektroenerģiju tiks piestādīts samazināts rēķins, kurš sastāvēs tikai no maksas par sadales sistēmas operatora (AS “Sadales Tīkls”) tarifiem. Patērējot “uzkrāto” elektroenerģiju, mājsaimniecība būs atbrīvota no maksas par elektroenerģiju un OIK. Līdz ar to, mājsaimniecību rēķina samazinājums par “uzkrātās” elektroenerģijas patēriņu vidēji varētu sasniegt 60%. Šie grozījumi ne tikai veicinās saules paneļu sistēmu uzstādīšanu pašpatēriņam, bet arī būtiski saīsinās atmaksāšanās periodu saules elektrostacijām un paša projekta realizācijas laiku, tādējādi ieguvēji būs gan esošie saules elektrostaciju īpašnieki, gan  tie, kas vēl plāno to uzstādīt. Papildus tam, saules paneļu garantija ir 25 gadi, un tiem praktiski nav uzturēšanas izmaksu, ļaujot ražot un patērēt elektroenerģiju pat 30-35 gadus.

Rakstu sagatavoja Romualds Bogdanovičs, “AJ Power” uzņēmumu grupas galvenais elektroinženieris.

Par “AJ Power” uzņēmumu grupu:

“AJ Power” ir Latvijā lielākā privātā vietējā kapitāla enerģētikas uzņēmumu grupa, kas darbojas kopš 2014. gada. “AJ Power” piedāvā integrētus enerģētikas pakalpojumus – elektroenerģijas, dabasgāzes tirdzniecību, enerģētikas un saules enerģijas projektu īstenošanu, ka arī dabas resursu nodokļa apsaimniekošanas sistēmu. “AJ Power” uzņēmumu grupas plānotais apgrozījums 2019. gadā ir ~83 miljoni eiro.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

5 1 balsojums
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
4 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Vārds
Vārds
Viesis
26/07/2020 10:56

Vai neto norēķinu var piemērot arī vairākām adresēm, ja ir viens līgums par norēķiniem? Tas ir vai var mikroģenerēt vasarnīcā kamēr darbadienās uzturās mājās un maksāt tikai par pārvadi?

Kārlis Mendziņš
Atbilde  Vārds
27/07/2020 11:25

Daži elektroenerģijas pakalpojuma sniedzēji ļauj šādi rīkoties. Lai uzzinātu, vai Jūsu tā spēj darīt, iesaku sazināties ar konkrēto uzņēmumu.

Vārds
Vārds
Viesis
Atbilde  Kārlis Mendziņš
27/07/2020 13:19

Mans ir tet, bet izvēle tad būs par labu, kurš to spēj nodrošināt. Ar visu gudro skaitītāju divzonu uzskaiti ar nepiedāvā tik skatīties smukus grafikus.

Vilis
Vilis
Viesis
09/04/2020 18:35

“Pastāv risks, ka izmaiņas likumdošanā var veicināt neprofesionālu saules paneļu sistēmu uzstādīšanu”
Nekāds risks nepastāv, atcelta ir tikai ekonomikas ministrijas atļauja.

4
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: