Ātrās uzlādes stacijas

Uzlādēts

Tavs ceļvedis atjaunīgajā enerģijā

Vēja ģeneratori

Tukuma novada Domes lēmums mazina Latvijas izredzes sasniegt enerģētikas un klimata mērķus

2020. gada 30. marts

Latvijas Vēja enerģijas asociācija (VEA) izsaka nožēlu par Tukuma novada Domes lēmumu noraidīt starptautiska uzņēmuma investīcijas 100-150 milj. EUR apjomā SIA “Pienava Wind” vēja elektrostaciju parka “Pienava” būvniecībai un rosina valdību vērtēt, kā šādi pašvaldību lēmumi ietekmēs Latvijas un Eiropas Savienības noteikto enerģētikas un klimata mērķu sasniegšanu.

VEA uzskata, ka šāds Tukuma novada Domes lēmums ir sabiedrībai neizdevīgs, jo vēja parka būvniecībā līdz pat 25% (25 – 37 milj. EUR) no kopējām izmaksām veido būvniecības darbi. Tas ir tuvredzīgs un pretrunā ar Latvijas Republikas stratēģiskās ietekmes uz vidi novērtējuma veikšanas pārraugošās institūcijas – Vides pārraudzības valsts biroja (VPVB) – atzinumu par vēja elektrostaciju parka “Pienava” ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu.

Valstī nevajadzētu veidoties situācijai, kurā pašvaldība var apšaubīt un noraidīt Latvijas kompetentākās institūcijas, šajā gadījumā – VPVB, lēmumu par kāda projekta ietekmes uz vidi novērtējumu. Tas sūta nepareizu signālu visai vēja enerģijas nozarei.

VEA vadītājs un valdes loceklis Andris Vanags

Šāds lēmums ir pretrunā arī ar Eiropas Savienības noteikto Zaļo kursu, gan Latvijas vidējā termiņa un ilgtermiņa plānošanas dokumentiem – Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.- 2030. gadam un Latvijas stratēģiju klimatneitralitātes sasniegšanai līdz 2050. gadam, kuros atjaunojamo energoresursu nozīme tiek uzsvērta gan kontekstā ar enerģētikas un klimata mērķu sasniegšanu, gan ekonomikas stimulēšanu, piesaistot investīcijas un radot jaunas darba vietas.

  COVID 19 krīze jāizmanto kā iespēja mērķtiecīgi atbalstīt “zaļāka” transporta ieviešanu

Vēja enerģijas asociācija uzsver, ka Nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2021.-2030. gadam paredz 800 MW vēja enerģijas jaudas uzstādīšanu, kas tiešā mērā sasaucas ar Eiropas Vēja enerģijas asociācijas WindEurope prognozēm par uzstādīto vēja enerģijas jaudu palielināšanos līdz 320 GW līdz 2030. gadam. “Ir jāsaprot, ka Latvijas enerģētikas un klimata mērķu sasniegšanai ir nepieciešama tūlītēja rīcība. Mēs nevaram sēdēt un gaidīt, ka plānotā 800 MW vēja enerģijas jauda īstenosies pati no sevis,” uzsver A. Vanags.

Atgādinām, ka VPVB SIA “Eolus” 2019. gada vasarā izdeva atzinumu par vēja elektrostaciju parku “Dobele” un “Pienava” būvniecības ieceres ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu, kurā atļauj izbūvēt 35 no sākotnēji plānotās 51 vēja turbīnas. Savukārt Tukuma novada Dome pēc četru mēnešu apspriešanās vakar lēma “pret” vēja elektrostaciju parka “Pienava” būvniecību Tukuma novadā. Lēmumu pieņēma 16 Tukuma novada Domes deputāti, no kuriem 9 (Normunds Rečs, Agris Zvaigzneskalns, Jānis Eisaks, Daiga Reča, Guna Roze, Reinis Duksītis, Edmunds Grīnbergs, Ilvars Ozoliņš, Agnese Ritene) balsoja “pret” vēja parka būvniecību, 3 deputāti (Artis Jomerts, Mārtiņš Limanskis, Ludmila Reimate) balsoja “par”, savukārt 4 deputāti (Kaspars Liepa, Liene Bēniņa, Sergejs Kovaļovs, Modris Liepiņš) šajā balsojumā atturējās.

  Vai bizness šodien var atļauties NEbūt energoefektīvs?

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras viedoklis

Tukuma novada dome izlēmusi neakceptēt vēja elektrostaciju parka “Pienava” būvniecību. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK) uzskata, ka tas ir absurds, ņemot vērā šī projekta valstisko nozīmi – gandrīz 100 miljonu eiro ieguldījumu privātā sektorā.

LTRK aicina Tukuma novada domi atjaunot sarunas ar projekta īstenotājiem un rast risinājumu projekta būvniecībai, tā kopīgiem spēkiem veicinot investīciju pieplūdi Latvijai un stimulējot vietējās uzņēmējdarbības un ekonomikas attīstību. 

LTRK jau no projekta virzības sākuma ir atbalstījusi tā īstenošanu un uzskata, ka šādu projektu īstenošana Latvijā palielina valsts kopējo energodrošību, samazina atkarību no ārējiem energoresursu nodrošinātājiem un palīdz sasniegt Latvijas izvirzītos klimata mērķus.

LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš

LTRK ieskatā ieguldījumi vēja elektrostaciju parka “Pienava” būvniecībā būtu Latvijā līdz šim lielākā privātā investīcija – gandrīz 100 miljonu eiro apjomā privātā sektorā, no kuras daļa tiktu novirzīta arī Latvijas nodokļu sistēmā, kas šobrīd pastāvošās ārkārtas situācijas laikā, kad daudzi uzņēmumi tiek slēgti, ir īpaši svarīgi un mazinātu ekonomiskās krīzes sekas. 

LTRK norāda, ka Covid-19 globālās pandēmijas izraisītā krīze ir tikai sākuma stadijā un Latvijai būs milzīgs izaicinājums to pārvarēt, tāpēc ārkārtējā stāvokļa laikā svarīgāka ir naudas iepludināšana ekonomikā, lai nesagrautu tās potenciālu atjaunoties. “Jādomā, kā glābt Latvijas ekonomiku, nevis dzīt prom 100 miljonu investīciju,” komentē Endziņš.

  RTU aicina kļūt par klimata profesionāļiem un mainīt karjeras attīstību

LTRK pauž pārliecību, ka lēmumi par valstij tik stratēģisku un nepieciešamu projektu īstenošanu būtu jāpieņem valstiskā, nevis pašvaldības līmenī. Tāpēc iespējami ātri jāpanāk nodokļu izmaiņas valstij daļu no uzņēmumu ienākumu nodokļa (UIN) novirzīt pašvaldību budžetā, savukārt iedzīvotāju ienākuma nodokli sadalīt pašvaldībām gan pēc iedzīvotāju dzīves, gan darba vietas, kas motivētu pašvaldības jaunu investīciju piesaistei. 

Uzlādēts.lv viedoklis

Sūnu ciems…

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

balsojums
Raksta novērtējums
Patika raksts? Atbalsti Uzlādēts iekš Patreon!
Tukuma novada Domes lēmums mazina Latvijas izredzes sasniegt enerģētikas un klimata mērķus 1
Pieraksties
Paziņojums no
guest
1 KOMENTĀRS
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Valdis

Tas nu gan ir labs.

1
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x
()
x

Teksta kļūdas atskaite

Sekojošais teksts tiks nosūtīts mūsu redaktoriem: