Kas elektroauto svarīgāks: ātra uzlāde vai liels akumulators?

2

Kas ir svarīgāka – ātra uzlāde vai spēja ar vienu uzlādi veikt lielu attālumu? Elektroauto īpašnieku vidū par šo jautājumu vienprātības nav.

Peugeot e-208

Peugeot e-208

Kas ir svarīgāka – ātra uzlāde vai spēja ar vienu uzlādi veikt lielu attālumu? Elektroauto īpašnieku vidū par šo jautājumu vienprātības nav.

Virsi Degviela Hvo Adsell Destop Mobile Giga 932x300

Maz ticams, ka tuvākajos gados uz to iegūsim viennozīmīgu atbildi, jo, uzskaitot viena un otra varianta priekšrocības, eksperti norāda arī uz trūkumiem. Tāpēc vismaz pašlaik ieguvēji šķiet tie ražotāji, kuri iet zelta vidusceļu.

Meklējot risinājumus

Ja iedziļinās elektroauto tirgū, atklājas, ka ražotāji īsteno atšķirīgas stratēģijas. Piemēram, tādi uzņēmumi kā Francijas Peugeot cenšas uzrunāt plašu pircēju loku un strādā, lai apmierinātu vairākuma vajadzības. Šīs kompānijas spēkratus var uzlādēt diezgan ātri, un ar vienu uzlādi tiem ir visai liela sniedzamība.

Audi e-tron GT pie Eleport uzlādes stacijas Manufaktūrā, Rīgā
Audi e-tron GT pie Eleport uzlādes stacijas Manufaktūrā, Rīgā

Elektroauto premium segmenta pārstāvji, piemēram, Porsche Taycan un Audi e-Tron jau tagad līdz 80 procentiem uzlādējas 20 minūtēs. Peugeot to spēj 30 minūtēs, taču dažiem skeptiķiem arī tas šķiet par ilgu. Tomēr tehniskais progress nestāv uz vietas: tehnoloģiju uzņēmums StoreDot apgalvo, ka pēc desmit gadiem akumulatoru 160 km garam braucienam varēs uzlādēt divās minūtēs.

Vienlaikus daži dārgo automobiļu ražotāji iet pretējā virzienā, uzskatot, ka pircēju acīs galvenais trumpis ir liels akumulators. Tāds, kas bez jebkādiem “vai” un “ja” ļauj veikt ievērojamu distanci, šai ziņā tuvojoties iekšdedzes mašīnu spējām.

Peugeot e-208
Peugeot e-208

Ir ne tikai ieguvumi

Kā norāda elektriskās mobilitātes vietnes Uzlādēts.lv veidotājs Kārlis Mendziņš, auto īpašniekiem svarīgs ir gan uzlādes ātrums, gan akumulatora kapacitāte. Tāpat viņš atgādina, ka katrā risinājumā līdzās priekšrocībām tomēr ir arī savi trūkumi. Lielais papildu svars varētu nebūt problēma vieglajiem auto, taču vieglo komercauto gadījumā tas samazinātu kravas telpu un, kas vēl būtiskāk, stipri pasliktinātu kravnesību.

Šobrīd maksimālā akumulatora ietilpība ir aptuveni 120 kWh, bet tāds sver 700 kilogramus. Tātad, ja mēs gribētu 1000 kilometru nobraukumu, akumulators viens pats svērtu 1,2 tonnas,” lēš eksperts. Salīdzinājumam: ģimenes krosovers Peugeot e-2008 ar 50 kWh akumulatoru bez kravas sver 1623 kilogramus. Izmantojot 100 kW lādētāju, tā enerģijas rezerves no nulles līdz 80 procentiem var papildināt pusstundā. Ar pašreizējām tehnoloģijām ir iespējams dubultot akumulatoru ietilpību, taču tas rada problēmu ar mašīnas masu.

Uzlādēts.lv veidotājs Kārlis Mendziņš
Peugeot e-2008
Peugeot e-2008

Ir vēl citas nianses. Piemēram, ja, ceļojot kopā ar ģimeni, ik pa laikam jāapstājas uzlādēties, tas drīzāk ir labi, nevis slikti.

Ja mašīnā ir mazi bērni, diez vai jūs vienā piegājienā nobrauksiet vairāk nekā divas, trīs stundas. Tāpēc es neteiktu, ka šajā gadījumā noteikti nepieciešams elektroauto, kas ar vienu uzlādi nobrauc daudzus simtus kilometru.

Uzlādēts.lv veidotājs Kārlis Mendziņš

Infrastruktūra piemērojas pamazām

Kārlis savā interneta vietnē regulāri publicē ziņas, ka ražotāji izstrādājuši akumulatoru, ko var lādēt ar ļoti lielu jaudu.

Tehnoloģiju jaunumi ir ļoti interesanti, jo rāda, ko varam gaidīt nākotnē. Taču, dzīvojot šeit un tagad, mums jāraugās reāli – lielākajā daļā Latvijas ātro staciju akumulatoru var uzlādēt ar 50 kW, lai gan pēdējo gadu modeļi spēj pieņemt vairākas reizes lielāku jaudu. Pieņemsim, ka šodien izlaiž modeli, kuru var lādēt ar 500 kW, bet – kad būs pieejama šādas jaudas stacijas?

Uzlādēts.lv veidotājs Kārlis Mendziņš

Svarīgs ir vēl kāds aspekts – lielas jaudas stacijas ierīkošana un tai nepieciešamās infrastruktūras sagatavošana prasa ilgu laiku.

Ja ražotājs šodien izlaiž superātras uzlādes mašīnu, infrastruktūra tās spējas panāks labi ja pēc pieciem gadiem. Jebkurš infrastruktūras elements prasa lielus ieguldījumus, un jau ierīkotās stacijas jaunu modeļu dēļ neviens pēc svilpiena nemainīs.

Uzlādēts.lv veidotājs Kārlis Mendziņš

Liela jauda piemērotāka smagajam transportam

Manuprāt, superātrā uzlāde ir vajadzīga smagajam transportam. Tam ir pavisam cita darba intensitāte, un nav pieļaujama dīkstāve. Šādas mašīnas būtu jāvar uzlādēt katra maršruta galapunktā, piemēram, kamēr tajās iekrauj vai izkrauj preces vai kamēr vadītājam ir obligātais pārtraukums. Pašlaik šāds režīms nav piemērots tālsatiksmes pārvadājumiem, taču situācija varētu mainīties, parādoties autonomajām mašīnām, kurām nebūs obligātajā pārtraukumā jāstāv ik pēc četrām stundām. Bet te jau es runāju par tālāku nākotni.

Uzlādēts.lv veidotājs Kārlis Mendziņš

Taču nav vērts koncentrēties uz vienu veiktspējas aspektu. Saprātīgāk ir salīdzināt savas ikdienas vajadzības ar konkrēta modeļa tehniskajām iespējām un nopietni padomāt, cik reāli būtu nedaudz mainīt ikdienas paradumus.

Uzlādes stacija Vitrupē
Uzlādes stacija Vitrupē

Pieredzes trūkuma dēļ daudzi pāreju uz elektroauto iztēlojas kā notikumu, kurš mainīs visu dzīvi. Realitāte ir daudz prozaiskāka – mašīnas īpatnību dēļ varbūt nākas nedaudz koriģēt ikdienu, taču pie jaunās dzīves ātri pierod, un beigās viss ir ļoti vienkārši.

Uzlādēts.lv veidotājs Kārlis Mendziņš

Tāpat nav vērts kāri skatīties uz dārgo elektromobiļu tehniskajiem datiem un prātot, vai nav vērts pagaidīt, kad tādi būs arī budžeta klasē. Diemžēl šāda cerība nav īpaši pamatota – pieejamā cenu segmenta auto tādi tik drīz nekļūs.

Protams, katram cilvēkam savs auto, bet es tomēr ieteiktu pārskatīt piedāvājumu mazajā un kompaktajā klasē, jo modeļi ar 50 kWh akumulatoru, spēju uzlādēties ar 100 kW un 300 km nobraukumu, visticamāk, pilnībā apmierinās jūsu galvenās vajadzības. Labāk zīle rokā nekā mednis kokā.

Uzlādēts.lv veidotājs Kārlis Mendziņš

Stimuls var būt arī iekšdedzes auto cenas un nodevas

Nav iespējams precīzi prognozēt, kad īpaši lielie akumulatori un superātra uzlāde nonāks līdz ierindas patērētājiem. Iespējams, vēl pirms tam spēkā stāsies augstākas nodevas par benzīna un dīzeļa mašīnām, kā arī dažādi ierobežojumi.

Šī desmitgade nesīs daudzas pārmaiņas. Pirmkārt, Euro7 standarts negatīvi iespaidos iekšdedzes auto pašizmaksu un attiecīgi cenu. Otrkārt, aizvien vairāk veidosies zonas, kur drīkstēs braukt tikai ar bezizmešu auto. Arī Rīgā plānota mazemisijas zona. Treškārt, mainīsies visu veidu nodevas. Tā iespaidā autobraucēji noteikti pārdomās, kā organizēt savus ikdienas maršrutus un kādu piedziņu labāk izvēlēties.

Uzlādēts.lv veidotājs Kārlis Mendziņš

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
2 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
JanisB
JanisB
Viesis
23/09/2022 11:56

Manuprāt, visu pirms tomēr lielāka nozīme būs tieši uzlādes jaudai. Tie 250-300km, kas daudziem auto ir, kopumā ir ok (nu priekš LV mēroga), cilvēkus vairāk atbaida fakts, ka viņam nāksies taisīt ilgākas pauzes, lai uzlādētu auto. Protams, ka tur plānot braucienu, apvienojot lietas, piemēram, paēdot pusdienas, aizejot pastaigāt nebijušā vietā, bet, ja svarīgs ir laiks, tad tas tomēr neder.

Augot elektroauto skaitam domāju, ka nonāksim arī situācijās, kur cilvēkiem apvienošanas plāni bieži vien izjuks. Piemēram, ieplāno apstāties konkrētā vietā, paēst pusdienas un uzlādēt auto. Piebrauc – lādēšanās punkti aizņemti. Nu ko, jābrauc citur lādēties? Bet citur atkal nebūs kur paēst, vai ko apskatīt… Var sagadīties pamatīgs čakars.

Attiecīgi, ja es varu iebraukt benzīntankā un mierīgā garā aiziet uz WC, izstaipīt kājas un pa tām 5-10min auto ir reāli jūtamu apjomu uzlādējies, tad tas ir milzīgs +.

Man vēl ļoti interesanta liekas tēma, ka auto var izmantot kā bateriju savam mājoklim. Štrunts tur ar izbraukšanu pie dabas un tējkannas izmantošanu – var taču reāli māju darbināt ar auto un tur uz elektroenerģijas svārtībām var būt pamatīgs naudas ietaupījums. https://www.youtube.com/watch?v=LzbtskeHSl0

Valdis
22/09/2022 18:09

Pirms interesēties par akamulatora izmēru, jāinteresējas par efektivitāti.

2
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: