Lampa

Ko šogad redzēt/klausīties Sarunu festivālā “Lampa” par e-mobilitāti?

Jau sesto reizi Sarunu festivāls “Lampa” mūs priecēs 4 dienas un arī attālināti. Apkopojām tās piecas sarunas, kas ir par atjaunojamiem energoresursiem un bezizmešu mobilitāti.

Jau pavisam drīz, no 2. līdz 5. septembrim, ar virstēmu “kopā” par praktiskiem un globāliem jautājumiem neierastā laikā un formātā sevi pieteiks sestais Sarunu festivāls “Lampa”. Vairāk nekā 200 notikumu četrās dienās būs iespējams piedzīvot bez maksas tiešraidē festivāla mājaslapā “festivalslampa.lv” un kopā skatīšanās vietās visā Latvijā, kā arī klātienē – “Lampas” studijās Cēsīs, Rīgā un Rēzeknē.

Lai neapjuktu plašajā “Lampas” piedāvājumā un nepalaistu garām kāroto notikumu, ikvienam ir iespēja izveidot savu programmu, izmantojot festivāla mājaslapā pieejamo rīku “Mana programma“. Tajā var atlasīt pasākumus atbilstoši savām interesēm un vieglā, pārskatāmā veidā izveidot savu “Lampas” notikumu sarakstu, kuru viegli pārskatīt arī telefonā.

https://www.facebook.com/FestivalsLampa/posts/3541104022574939

Vēl pagājušajā gadā bija tikai viena diskusija par bezizmešu transportlīdzekļiem. Šogad ir krietni vairāk. Zemāk ir apkopotas 6 sarunas, kurās runās par bezizmešu transportu vai atjaunīgajiem energoresursiem, un tās būtu vērts noskatīties, ja ne tiešraidē vai klātienē, tad vēlāk atkārtojumā. Tās ir sarindotas pēc uzstāšanās laika.

Domtelpa “Videi draudzīgs transports”

2. septembrī 15:30-16:30

Apraksts: Atkarībā no iespējām pulcēties, esam iecerējuši organizēt pasākumu par videi draudzīgu transportu, piedāvājot iespējas iepazīties ar videi draudzīga transporta iespējām un priekšrocībām, kā arī ar ESF projektu finansējumu videi draudzīga sabiedriskā transporta izvēlē. Plānojam iespējas tiešraidē saslēgties ar diskusijas dalībniekiem, kas izmantotu autobusu un vilcienu un/vai tramvaju kā videi draudzīga sabiedriskā transporta piedāvājumu un iespējas. Pasākuma gaitā Sarunu festivāla LAMPA dalībnieki diskutēs ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu, CSDD un Autotransporta direkcijas pārstāvjiem par videi draudzīgu sabiedriskā transporta izvēles un piedāvājuma iespējām. Pasākuma norisē plānojam iesaistīt pašvaldību pārstāvjus, kas jau ir izdarījuši videi draudzīgu izvēli un iegādājušies videi draudzīgus autobusus, lai iepazīstinātu ar pašvaldības pieredzi un iespējamiem ieteikumiem. Videi draudzīgā transporta izvēle — elektromobiļi, elektroskrejriteņi, velosipēdi, arī elektromobiļu uzlādes stacijas un nepieciešamā infrastruktūra, satiksmes drošība — tēmas diskusijas gaitā.

  Atkritumu dedzināšana ir nepieļaujama

Rīko: Satiksmes ministrija Sadarbībā ar: Ceļu satiksmes drošības direkcija

Saruna “Laužam siltumapgādes mītus!”

2. septembrī 16:00-17:00

Apraksts: Kaut gan ziemas pēdējos gados nav tik bargas, tas nemaina to, ka siltumapgāde ir un paliek svarīga cilvēka dzīves prasība. Kas ir videi draudzīgāk un maciņam izdevīgāk —  izcept 100 maizes klaipus vienuviet, vai tos pašus 100 kukulīšus katru savas mājas krāsnī? Runājot par apkuri, līdzīgs jautājums — centralizēti vai katrs par sevi?

Kopā ar Latvijas Siltumapgādes asociācijas prezidenti, RTU profesori un citiem ekspertiem un entuziastiem mēģināsim definēt dažus pastāvošos mītus un centīsimies tos mainīt.

Laužot šķēpus, meklēsim patiesības par un ap siltumapgādi. Nenokavē — pieslēdzies tiešsaistē!

Rīko: Salaspils siltums Sadarbībā ar: Zaļā brīvība

Diskusija “Kad katrā ģimenē Latvijā būs elektroauto?”

3. septembrī 11:30-12:30

Apraksts: Vēl pirms 25 gadiem bija grūti iedomāties situāciju, kādu piedzīvojam šodien mobilo tehnoloģiju un interneta izplatības jomā. Vai šāds attīstības “lēciens” gaidāms arī elektrotransporta jomā?

Pašreizējās globālās tendences liecina, ka elektromobilitātes sektora tehnoloģiskā attīstība pasaulē ir uzņēmusi ievērojamu tempu. To nosaka gan zinātniski pierādīta nepieciešamība ievērojami samazināt globālās siltumnīcefekta gāzu emisijas un tam sekojošās valstu rīcībpolitikas, gan arī aizvien augoša sabiedrības vēlme mainīt savus paradumus. Arī pilsētas visā pasaulē meklē veidus, lai kļūtu “viedākas” —  efektīvākas,  iedzīvotājiem un videi draudzīgākas. 

Ar šīm globālajām tendencēm ir jārēķinās arī Latvijā. Šobrīd ir sperti pirmie soļi, un arī Latvijā vērojams pakāpenisks elektroauto skaita pieaugums. Vienlaikus attīstības iespējas vēl ir plašas.

Rīko: AS “Latvenergo”

Diskusija “Baltijas ceļš uz mobilitāti bez fosilajiem resursiem”

3. septembrī 16:00-17:00

Apraksts: Mums arvien vairāk jāpievērš uzmanība enerģijas un degvielas ilgtspējībai cilvēku un preču pārvadāšanā. Lai sasniegtu klimata neitralitāti, ir palikuši vien 30 gadi, kā noteikts Zaļajā kursā, un izmešu samazināšanas plāni kļūst aizvien nozīmīgāki.

  Atkritumu dedzināšana ir nepieļaujama

Sesijā galvenā uzmanība tiks pievērsta transporta elektrifikācijas nozīmei Baltijas valstīs. Tajā tiks atspoguļoti jaunākie notikumi zema oglekļa un bezizmešu mobilitātes jomā Latvijā, Igaunijā un Lietuvā un tiks diskutēts par jaunajām iespējām, ko tās atklāj.

Pasākums notiks angļu valodā.

Rīko: Zaļā brīvība Sadarbībā ar: Uzlādēts.lv

Diskusija “Vai saules elektroenerģijas ražošanai Latvijā ir nākotne?”

5. septembrī 12:30-13:30

Apraksts: Saules enerģiju Latvijā izmanto maz, taču saules mikroģenerācijas staciju izmantošanā šobrīd vērojama sprādzienveida pieauguma tendence. Kas ir šo tendenci veicinošie faktori? Kāds ir mikroģenerācijas stacijas tūlītējais iespējamais efekts? Un cik liels ieguvums lietotājiem šāda stacija ir 20-30 gadu perspektīvā? AS “Sadales tīkls” aicina uz diskusiju par to, kā mikroģenerācija nākotnē ietekmēs patērētāju ikdienu, elektroenerģijas tirgus procesus un elektroenerģijas sadales sistēmu, kā arī aicinās klientus iesaistīties nākotnes enerģētikas sektora veidošanā, no pasīviem elektroenerģijas patērētājiem kļūstot par aktīviem lietotājiem un ražotājiem.

Rīko: AS Sadales tīkls

Augsta līmeņa diskusija “Eiropas zaļais kurss un ekonomikas atveseļošanās pēc COVID-19 krīzes”

5. septembrī 16:30-18:00

Apraksts: Eiropas Komisija Urzulas fon der Leienas vadībā 2020. gada sākumā nāca klajā ar nākamās piecgades lielāko likumdošanas iniciatīvu piedāvājumu “European Green Deal” jeb Eiropas zaļais kurss. Tas ir visaptverošs un vērienīgs plāns, kā mainīt Eiropas ekonomiku, reaģējot uz ārkārtas stāvokli klimata pārmaiņu jomā, lai līdz 2050. gadam Eiropa kļūtu par pirmo klimatneitrālo kontinentu pasaulē. Zaļā kursa nolūks ir sniegt ES iedzīvotājiem un uzņēmējiem iespēju uzlabot dzīves kvalitāti pārejā uz ilgtspējīgu zaļo ekonomiku, aptverot tādas nozares kā vide, transports, enerģētika, lauksaimniecība, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, rūpniecību, būvniecību u.c.

Augsta līmeņa diskusijas “Pilsoņu dialogs” mērķis ir raisīt dialogu par zaļā kursa ietvaru: kā sniegt rīcībpolitikas atbildi uz vīrusa un klimata krīzēm, kas iestājušās teju vienlaicīgi? Kā plānotās milzīgās publiskās investīcijas ievirzīt tā, lai tās gan stimulētu ekonomiku un radītu jaunas darba vietas, gan tuvinātu klimatneitralitātes mērķa sasniegšanu? Kā radīt vairāk “zaļas darba vietas”? Kādas pārmaiņas Eiropā un Latvijā ieviesīs zaļais kurss un Ekonomikas atveseļošanas plāns, un kā mēs tos izmantosim ekonomikas izaugsmei  un modernizācijai? Kādu cenu Latvijas sabiedrība un uzņēmēji ir gatavi maksāt par klimatneitralitāti? Kāda ir finanšu sektora loma ilgtspējīga finansējuma pieejamības veidošanā? Vai lielie investīciju līdzekļi no ES un Latvijas budžeta tiks novirzīti zaļai, digitālai un noturīgai izaugsmei? Un visbeidzot — kā mazināt sociālekonomisko spriedzi, ko rada pilnīga atteikšanās no fosilajiem energoresursiem?

  Atkritumu dedzināšana ir nepieļaujama

Rīko: Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā Sadarbībā ar: Latvijas Banka, Latvijas Darba devēju konfederācija

Vēl atsevišķi jāizceļ Zaļā Brīvība, kas organizē diskusiju sēriju Zaļais burbulis plīst, kuras ietvaros ir arī augstāk minētās Saruna “Laužam siltumapgādes mītus!” un Diskusija “Baltijas ceļš uz mobilitāti bez fosilajiem resursiem”.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Uzlādēts veikals. Viss Tavam elektromobīlim/elektroauto. Uzlādes stacijas, wallbox, kabeļi un aksesuāri.
Kārlis Mendziņš
5 1 balsojums
Raksta novērtējums
Patika raksts? Atbalsti Uzlādēts iekš Patreon!
Ko šogad redzēt/klausīties Sarunu festivālā "Lampa" par e-mobilitāti? 1