Norvēģijā atrasta rūda, kas nodrošinātu ar izejmateriāliem elektroauto ražošanu 50 gadus

0

Fosfāta rūdas, kas atrastas Norvēģijas dienvidrietumos, varētu būt pietiekami lielas, lai pilnībā nodrošinātu elektroauto, saules paneļu un mēslojuma ražošanas vajadzības vismaz tuvākos 50 gadus.

Litija jonu akumulatoru ražošana (Shutterstock foto)

Litija jonu akumulatoru ražošana (Shutterstock foto)

Fosfāta rūdas, kas atrastas Norvēģijas dienvidrietumos, varētu būt pietiekami lielas, lai pilnībā nodrošinātu elektroauto, saules paneļu un mēslojuma ražošanas vajadzības vismaz tuvākos 50 gadus.

Kā vēsta “Euronews”, vērtīgās rūdas tika atklātas jau 2018. gadā. “Norge Mining” maijā paziņoja, ka kopējais fosfātu apjoms varētu būt ap 70 miljardiem tonnu. Fosfāts ir bagātīgs ar fosforu, kas ir svarīga sastāvdaļa daudzās zaļajās tehnoloģijās, kā arī mēslojuma ražošanā. Atklājums ir ļoti svarīgs visai Eiropai, lai mazinātu izejvielu trūkumu un būtu pēc iespējas neatkarīgākiem no Ķīnas ietekmes.

Jau 2012. gadā tika brīdināts, ka Eiropai potenciāli draud fosfāta trūkums. Krievijai ir lielākās fosfāta rezerves, taču pēc kara uzsākšanas Ukrainā Eiropa ir ievērojami samazinājusi jebkādu importu no Krievijas. Arī Marokai, Ķīnai, Irānai un Sīrijai ir lieli fosfāta krājumi, taču arī šīs valstis nav starp draudzīgākajām un kara dēļ šā materiāla cena ir ļoti dārga.

Jaunais atklājums Skandināvijā potenciāli var nodrošināt milzīgu piedāvājumu saules bateriju un elektromobiļu ražošanai vairāk nekā 50 gadus, norādīja “Norge Mining”. Fosfāta mēslojums ir ārkārtīgi svarīgs globālajai pārtikas nozarei. Tomēr tā lietošana tiek saistīta ar aļģu ziedēšanu, kas, savukārt, apdraud zivju krājumus jūrās un okeānos. Tāpat mēslojums rada metānu, kas veicina klimata pārmaiņas.

Ņemot vērā atklājumu, Norvēģijas tirdzniecības un rūpniecības ministrs Jans Kristians Vestre paziņoja, ka “Norvēģijai ir pienākums attīstīt ilgtspējīgāko minerālu nozari pasaulē”. Kopumā globālā ekonomika patērē 45 miljonus tonnu fosfora ik gadu. Tad, kad šis materiāls tiek iegūts, to var pārstrādāt par fosforskābi, ko izmanto daudzām vajadzībām, piemēram, litija-dzelzs-fosfāta baterijām.

Tad, kad atrodi kaut ko tik milzīgu visas Eiropas mērogā, kas ir daudz lielāks nekā citi avoti, tas ir fantastisks atklājums. Mēs ticam, ka fosfors, ko varēsim iegūt, būs svarīgs Rietumiem. Tas ļaus sniegt autonomiju.

“Norge Mining” dibinātājs un līdzīpašnieks Mikels Vurmsers

Vēsturiski fosfora apstrāde ir bijusi saistīta ar lielu oglekļa izmešu apjomu, tādēļ Eiropā pēdējo gadu laikā šis materiāls ir ražots ļoti nelielos apjomos. “Norge Mining” plāno izveidot jaunu metodi, kā mazināt fosfora apstrādes un ražošanas kaitīgo ietekmi uz apkārtējo vidi.

Turklāt svarīgi piebilst, ka “Norge Mining” atklātajā vietā ir pieejami arī citi ārkārtīgi svarīgi elementi, kā titāns, ko izmanto lidmašīnu būvniecībā, un vanādijs, ko lieto tērauda stiprināšanai.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: