Peldošo saules paneļu sistēma iztur spēcīgās vētras
Novatoriskais peldošais saules paneļu projekts, kas pagājušā gada nogalē tika uzstādīts Ziemeļjūrā, ir pavadījis savus pirmos mēnešus atklātos ūdeņos, kuros piedzīvotas spēcīgas vētras. Šādu pārbaudījumu izturēšana vieš cerības tehnoloģijai, kura potenciāli var piegādāt pusi no Nīderlandes kopējā elektroenerģijas pieprasījuma.
Novatoriskais peldošais saules paneļu projekts, kas pagājušā gada nogalē tika uzstādīts Ziemeļjūrā, ir pavadījis savus pirmos mēnešus atklātos ūdeņos, kuros piedzīvotas spēcīgas vētras. Šādu pārbaudījumu izturēšana vieš cerības tehnoloģijai, kura potenciāli var piegādāt pusi no Nīderlandes kopējā elektroenerģijas pieprasījuma.
Zon op Zee (Saule jūrā) projekts, kas ir pirmā pasaulē atklātā ūdens saules paneļu (PV) sistēma, strādāja stabili un necieta februāra vētru laikā. Šo vētru laikā sistēma piedzīvoja viļņus, kas bija vairāk nekā 5 m augsti, un vēja ātrumus, kas pārsniedza 30 m/s.
Sistēmas, kas ir izstrādāta, lai izturētu Ziemeļjūras laika apstākļus, jauda janvārī tika dubultota – no 8,5 kW līdz 17 kW. Plāns ir šī gada laikā turpināt palielināt jaudu.
Oceans of Energy, kas ir sistēmas izstrādātāji, paziņoja, ka drīzumā sāks publicēt operatīvos rezultātus šai jaunajai jūras enerģijas ieguves koncepcijai, kas potenciāli var mainīt esošo enerģijas tirgu.
Tīras enerģijas ražošana, neizmantojot sauszemi, ir nepieciešama tagad un būs nepieciešama tuvā nākotnē. Nākamais mērķis ir palielināt jaudu līdz 1 MW. Modulārā sistēma ir izstrādāta tā, lai mēs varētu uzstādīt līdz 100 MW un vairāk. Tā kā pirmā jūras saules paneļu sistēma darbojas vienā no visbargākajām jūrām pasaulē, mēs ceram radīt lielu pozitīvu ietekmi uz visu pasauli.
Oceans of Energy izpilddirektors Allard van Hoeken
Pēc Oceans of Energy aprēķiniem saules enerģija jūrā var nodrošināt pusi no Nīderlandes kopējā elektroenerģijas pieprasījuma, vienlaikus izmantojot mazāk nekā 5% no Ziemeļjūras jūras telpas, kas pieder Nīderlandei. Šīs platības var apvienot ar esošajiem un plānotajiem jūras VES parkiem.
Izstrādātāji redz vairākas priekšrocības, ja to pašu jūras teritoriju, kas ir pieejama jūras vēja ģeneratoru parkiem, papildina ar saules paneļu sistēmām – no tā paša jūras apgabala var saražot piecas reizes vairāk enerģijas. Izmaksas šādiem projektiem ir zemākas, jo var apvienot vairākas komponentes, piemēram, tīkla savienojuma ar zemi, apkopi un uzstādīšanas darbus. Arī cena par saražoto enerģiju ir līdzvērtīga.
Zon op Zee savu darbību uzsāka 2017. gadā uzsāka, kad Oceans of Energy kopā ar vietējiem uzņēmumiem un pētniecības organizācijām TNO, MARIN un ONE-Dyas saņemā atbalstu no Nīderlandes Ekonomikas un klimata ministrijas.
Jūras PV sistēmas joprojām ir jauna tehnoloģija. Iekšzemes ūdens PV sistēmas kļūst aizvien pievilcīgākas rezervuāros un līdzās HES, it īpaši, ja pieejamās sauszemes platības ir limitētas. Lielākā iekšzemes ūdens PV sistēma šobrīd atrodas Ķīnā, bet drīzumā tiks atklāta 1 GW sistēma Indijā un 2.9 GW sistēma Dienvidkorejā.
Katram, kas kaut ko saprot no fizikas un matemātikas ir skaidrs, ka šādi projekti ir enerģētikas homeopātija — ja neskaita iespēju justies “zaļam”, jēgas praktiski nav nekādas.
Konkrētā instalācija knapi spēj pabarot vienu elektroauto (protams, tikai diennakts gaišajā daļā).
Parēķiniet, kādas būs uzstādīšanas un uzturēšanas izmaksas, lai saražotu vismaz simtu megavatu vai gigavatu jaudas? Cik lieli resursi būs vajadzīgi lai enerģiju saglabātu naktīm?
Tai pat laikā, kodolspēkstacijā 200×200m platībā var mierīgi ģenerēt >1gW cauru diennakti un 360 dienas gadā bez garām elektrolīnijām, baterijām, kuģiem u.c. transporta apkopei, raizēm par vētrām u.tml.
Šobrīd lētākā elektroenerģija, ja ir jāuzbūvē jauna elektrostacija ir saules un vēja parki. Jā, tie aizņem lielākas platības, bet riski ievērojami mazāki un tās tiešām nepiesārņo.
Protams, kad izmanto atjaunīgos resursus, ir jārēķinās, ka naktī saules enerģiju vēl neesam iemācījušies iegūt un ka dažu brīdi vēji nepūš.
Ja kodolstacijas būtu tik jaukas un pūkainas, es ticu, ka to būtu krietni vairāk. Diemžēl, līdz jaukajai un pūkainajai versijai vēl jāpagaida kādus 40 gadus.