Vēja parkiem Latvijā dota zaļā gaisma

0
Vēja ģeneratori

Vēja ģeneratori

Vides pārraudzības valsts birojs ir izdevis atzinumu par vēja parku “Dobele” un “Pienava” būvniecības ieceres ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu. Ļauts izbūvēt 35 no plānotajām 51 vēja turbīnām.

Paredzētās darbības ietvaros Dobeles novada teritorijā ir plānots izbūvēt VES parku “Dobele” un Tukuma novada teritorijā ir plānots izbūvēt VES parku “Pienava”. Lai gan abi plānotie parki savstarpēji robežojas un tehniski tie varētu funkcionēt kā viens parks, ņemot vērā to, ka VES ir paredzēts izvietot divu pašvaldību teritorijās, kuru domēm ir jālemj par paredzētās darbības akceptēšanu, parki tiek plānoti kā divas atsevišķas darbības.

Tika paredzēts, ka abos parkos varētu tikt izbūvētas 51 lielas jaudas VES ar kopējo nominālo ražošanas jaudu līdz 208 MW. Šādas jaudas VES parki kļūtu par ceturto lielāko elektroenerģijas ražošanas objektu Latvijā aiz Daugavas HES, kur ražošanai tiek izmantoti atjaunīgie energoresursi. Kopumā šo VES parku ražošanas jauda būtu apmēram 3 reizes lielāka nekā visu līdz šim Latvijā uzstādīto VES kopējā ražošanas jauda un līdzvērtīga tai elektroenerģijas ražošanas jaudai, kādu līdz šim spēj nodrošināt visas Latvijā izbūvētās vēja elektrostacijas, biomasas koģenerācijas stacijas un biogāzes koģenerācijas stacijas kopā.

Pēc Vides pārraudzības valsts biroja (VPVB) atzinuma paredzams, ka Tukuma novadā varētu tikt izbūvētas 22 vēja turbīnas, bet Dobeles novadā – 13. Divas no atļautajām vēja turbīnām iespējams izbūvēt tad, ja SIA “Eolus” izdosies vienoties ar pieguļošo zemju īpašniekiem un pārvietot tās ārpus nacionālas nozīmes lauksaimniecības teritorijām.

VPVB neatļauj būvēt virkni no iecerētajām vēja turbīnām dažādu iemeslu dēļ – gan dēļ pārāk tuvu esošām dzīvojamām mājām, gan, lai samazinātu ietekmi uz putniem un sikspārņiem, gan arī atsevišķu citu normatīvu prasību dēļ.

12 vēja turbīnas būs jāaprīko ar speciāliem risinājumiem apledošanas mazināšanai, bet daļā vēja parka būs jāievēro speciāls darbības režīms, kas mazinās sikspārņu bojāejas risku. Tāpat tiks veikts sikspārņu un putnu monitorings.

SIA “Eolus” uzņēmuma valdes loceklis Gatis Galviņš. Avots: lsm.lv

Daļai vēja turbīnu būs jāstrādā speciālā darbības grafikā, lai apkārt dzīvojošos cilvēkus neapgrūtinātu kustīgās ēnas jeb mirgošanas efekts. Līdztekus būs jāveic arī trokšņu līmeņu mērījumi, lai tie nepārsniegtu noteiktos robežlielumus.

Atļauto vēja turbīnu skaits ir pilnībā pietiekams, lai šis projekts būtu ekonomiski pamatots, un mēs iesim uz priekšu ar tā turpmāku izstrādi. Ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojums ir ļoti svarīgs solis projekta attīstības procesā, un mēs esam ļoti priecīgi par to, cik detalizēti VPVB ir analizējis iecerētā parka darbību un ietekmi uz apkārtējo vidi. Mēs šīs prasības noteikti pilnībā ņemsim vērā un esam pārliecināti, ka mūsu projekts veidos labo praksi vēja parku izveidei Latvijā nākotnē.

SIA “Eolus” uzņēmuma valdes loceklis Gatis Galviņš. Avots: lsm.lv

Nākamais solis vēja parka būvniecības sākšanai ir pašvaldību saskaņojums. Pēc būvniecības pabeigšanas parkus uzraudzīs Valsts vides dienests, VPVB, Dabas aizsardzības pārvalde, Veselības inspekcija, kā arī pašvaldības.

SIA “Eolus” ir paziņojis par iespēju izskatīt vēju parku izbūvi Jelgavas novada Elejas pagastā un AS “Latvenergo” plāno trīs gadu laikā izveidot vēja parku pilotprojektus.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: