Populārākie iemesli, izvēloties elektromobili, un biežākie mīti par tiem

0
Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC

Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC

Nekas nespēj aizstāt pieredzi. Par to var rakstīt un stāstīt daudz un dikti, bet līdz pieredzes iegūšanai tas viss ir tikai priekšskats un izpratne nav veidojusies 100%.

Ņemot to vērā, ir nepieciešama atgriezeniskā saite no elektromobiļu (ETL), ieskaitot hibrīdus, lietotājiem. Ir svarīgi noskaidrot tās īpašības, kas viņiem patīk savos autotransportlīdzekļos, un uzzināt visbiežāk dzirdētos mītus no citiem cilvēkiem. Aptaujā piedalījās 43 respondenti*, no kuriem 41 ir savs ETL.

Galvenie izvēles iemesli par labu elektromobiļiem

Var argumentēt, ka ir divi aspekti, kāpēc izvēlas sev automašīnu. Pirmais ir priekšstats un apkārtējie faktori pirms tās iegādāšanās, bet otrs ir sagādātās emocijas ar to braucot.

Galvenais iemesls izvēloties elektromobili
Galvenais iemesls izvēloties elektromobili

Aptaujātie par galveno iemeslu elektromobiļa iegādei min savu patiku pret jaunākajām tehnoloģijām un ekonomisko ieguvumus. Šīs abas atbildes atzīmēja vairāk kā 50% aptaujāto. Interesanti, ka ietekme uz vidi kā svarīgākais iemesls bijis vien 10%. Tas varētu nozīmēt, ka Latvijā jau ir diez gan nobriedusi situācija, kurā elektromobili izvēlas nevadoties tikai pēc tā, ko saka ziņās.

Protams, 2014. gada valsts līdzfinansējums no KPFI fonda arī ir spēlējis nozīmīgu lomu, lai veicinātu izvēli par labu elektromobilim.

3 īpašības, kas visvairāk patīk elektromobilī
3 īpašības, kas visvairāk patīk elektromobilī

Turpinot ar īpašībām, kas visvairāk patīk savos transportlīdzekļos, rezultāti ir līdzvērtīgāki, bet trīs īpašības izceļas starp pārējām. Visvairāk aptaujātajiem patīk plūstošā un klusā braukšana, kurai seko ekonomiskie ieguvumi un jaunāko tehnoloģiju izbaudīšana.

Arī šajā jautājumā ietekme uz vidi nav starp top 3 īpašībām, kas aptaujātajiem patīk savos ETL. Tik pat daudz cilvēkiem patīk ETL dinamiskums kā vides saudzēšana.

Elektromobiļu mīti

Uzzinot galvenos iemeslus par labu izvēlei un visvairāk izbaudītās vērtības ETL, tika noskaidroti iemesli, kāpēc ETL Latvijā vēl nav lielā skaitā. Tika uzdots jautājums par to, ko citi cilvēki, kam nav savs ETL, saka par tiem.

Visbiežākie mīti un sūdzības par elektromobiļiem
Visbiežākie mīti un sūdzības par elektromobiļiem

Kā galvenais iemesls, ko atzīmēja 52% aptaujāto, ir nepietiekamā autonomija. Uz pusi mazāk balsis ieguva ETL augstās cenas, bet 10% ieguva mīts, ka ETL ir videi kaitīgāki par iekšdedzes dzinēja līdziniekiem.

Ir sagaidāms, ka tuvāko gadu laikā šie mīti un patiesās raizes pamazām izzudīs. Jau šobrīd ir iespējams iegādāties ETL, kas spēj veikt 450+ km ar vienu uzlādi. Nākamgad ir sagaidāmi vairāki elektromobiļi, kas būtu ievērojami lētāki un sāktu konkurēt ar ierastajām automašīnām jau salonā.

Elektromobiļi ir videi draudzīgāks pārvietošanās veids, salīdzinot ar dīzeļa vai benzīna līdzinieku, bet sabiedrības (dez)informētība šajā jautājumā vēl ilgi būs aktuāls šķērslis ETL popularitātei. Tomēr, spriežot no iegūtajiem rezultātiem, šis faktors nav noteicošais, izvēloties elektromobili.

Salīdzinot ar pasauli

Cleantechica.com nesen publicēja līdzīgas aptaujas rezultātus. Tanī piedalījās vairāk kā 2’000 dalībnieku no visas pasaules.

Kā galveno iemeslu ETL iegādei šī aptauja min vides faktoru. Īpaši svarīgs šis aspekts bijis Eiropā. Kā otrs un trešais iemesls ir ekonomiskie ieguvumi un patika pret jaunākajām tehnoloģijām.

Trīs īpašības, kas visvairāk patīk ETL, bija ietekme uz vidi, momentālā jauda un plūstošā un klusā braukšana, bet kā galvenais mīts/sūdzība par ETL tiek minēts uzlādes ilgums, kas Latvijā ieguva vien 8% no aptaujāto balsīm.

 

* Latvijā ir reģistrēti 520 elektrotransportlīdzekļi, no kuriem 405 ir vieglās automašīnas. Uzzinot 41 ETL īpašnieka viedokli, tika aptaujāti aptuveni 10% Latvijas ETL īpašnieku.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: