Akio Toyoda. Toyota izpilddirektors

Toyota nav apmierināta ar elektroauto rEVolūciju

Toyota izsenis nevēlas piedāvāt elektroauto un nesen Toyota vadītājs Akio Tojoda izteicās, ka ap elektroauto ir sacelts pārlieku liels “haips”. Ņemot vērā, ka daudzas valstis plāno aizliegt iekšdedzes dzinēju tirdzniecību, autoražotājam priekšā ir grūti laiki.

Akio Tojoda, kas ir Toyota vadītājs, nesenā preses konferencē asi kritizēja elektroauto un teica, ka tās iznīcinās biznesus, pieprasīs milzīgas investīcijas un rada vairāk oglekļa emisijas. Šie izteicieni noteikti bija domāti Japānas valdībai, kas nolēmusi no 2035. gada aizliegt iekšdedzes dzinēju tirgošanu.

Toyota attieksme pret elektroauto ir klaji nicinoša, sakot, ka hibrīdi ir daudz labāki videi. Redzot, ka ar to nav gana, Toyota ir apsolījuši arī savu elektroauto, kuru prezentēs nākamgad (baumo, ka ražošana sāksies vien 2025.g.) un kurš būs aprīkots ar cietvielu baterijām. Ja vēsture ir kāds indikators par to, cik pieejams būs šis elektroauto, tad to ražos mazos apjomos un par augstu cenu, lai varētu turpināt vaimanāt, ka sabiedrība nevēlas elektroauto. Līdz tam brīdim galvenie elektroauto pārdošanas apjomi priekš Toyota būs no PSA grupas, kas ražos elektriskos Toyota komercauto.

  Toyota bZ4X pirmais apskats — labākajā gadījumā viduvējs

Ja autoražotājs vēlas vēl būt nozīmīgs kādā no pasaules tirgiem, tam ir jāsāk tirgot elektroauto jau 2021. gadā. Lexus un Toyota jau ir spiesti to darīt Ķīnā ar elektriskajām UX un CH-R versijām.

Lexus UX 300e
Lexus UX 300e

Šobrīd Toyota vienīgais bezizmešu auto ir ūdeņraža Mirai. Tomēr visi Akio Tojoda minētie punkti ir attiecināmi arī uz šo tehnoloģiju. It īpaši infrastruktūras izbūve. Elektrība ir pieejama teju visur, ko nevar teikt par ūdeņradi.

Par elektroauto piesārņojumu jau sen būtu skaidrs un katrs kaut cik nopietnais pētījums ir nonācis pie secinājuma, ka elektroauto ir ievērojami labāki par iekšdedzes automašīnām. Citi argumenti, kas saistīti ar elektroauto baterijām, bet kurus A. Tojoda neizcēla, būtībā attiecas arī uz pašreizējiem Toyota hibrīdiem un tuvākajiem Toyota un Lexus elektroauto.

Nenoliedzami, ka, lai attīstītu elektroauto ražošanu, ir nepieciešamas investīcijas. Arī infrastruktūras izbūvei tādas ir nepieciešamas. Valstis ir ieinteresētas šādās investīcijās, jo tas ir ieguldījums sabiedrības veselībā.

Nevar arī noliegt, ka transporta sektora elektrifikācija iznīcinās to autonozari, kādu mēs zinām šobrīd. Vai tiks zaudētas vairākas darba vietas? Ļoti iespējams, bet tās tiks aizstātas ar jaunām darba vietām. Vai tamdēļ pretoties progresam?

  Toyota pirmie elektroauto nonākuši tirdzniecībā Latvijā
Pasaulē vērtīgākie autoražotāji
Pasaulē vērtīgākie autoražotāji. Avots: Bloomberg data

Toyota visdrīzāk ir sapratuši, ka ir ceļā uz to, lai būtu autonozares Nokia vai Kodak. Maz ticams, ka kāds līdzi jutīs uzņēmumam, kurš nespēj piedāvāt labākus, drošākus un videi draudzīgākus produktus. Ja A. Tojoda senči varēja šo uzņēmumu radīt par pasaules vērtīgāko autoražotāju, tad A. Tojoda spēkos noteikti ir pārorientēt Toyota no iekšdedzes dzinēju mašīnu ražošanas uz elektroauto ražošanu. Vaimanāša ir atļauta, bet šajā gadījumā tā noteikti nepalīdzēs.

Toyota nav apmierināta ar elektroauto rEVolūciju 1
Toyota nav apmierināta ar elektroauto rEVolūciju 2
3.7 3 balsojumi
Raksta novērtējums