VARAM izstrādājusi atbalsta programmas projektu atjaunojamo energoresursu izmantošanai mājsaimniecībās

14

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir sagatavojusi Ministru kabineta noteikumu projektu “Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansēto projektu atklāta konkursa “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana mājsaimniecībās – atbalsts atjaunojamo energoresursu izmantošanai” nolikums”, kas nosūtīts saskaņošanai iesaistītajām ministrijām.

Saules paneļi

Saules paneļi (Avots: Pexels)

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir sagatavojusi Ministru kabineta noteikumu projektu “Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansēto projektu atklāta konkursa “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana mājsaimniecībās – atbalsts atjaunojamo energoresursu izmantošanai” nolikums”, kas nosūtīts saskaņošanai iesaistītajām ministrijām.

Valdība ir vienojusies par plašu atbalsta paketi iedzīvotājiem un uzņēmumiem pieaugušo energoresursu cenu samazināšanai un to kompensēšanai. Viens no risinājumiem ir daudz plašāka atjaunojamo energoresursu iekārtu izmantošana enerģijas ražošanai pašpatēŗiņa nodrošināšanai mājsaimniecībās. VARAM izstrādātā atbalsta programma paredz atbalsta sniegšanu fosilā kurināmā (dabasgāzes) iekārtu nomaiņai pret jaunām atjaunojamos energoresursus izmantojošām iekārtām (biomasas granulu katli, siltumsūkņi, saules kolektori) vai pieslēgšanos centralizētai siltumapgādes sistēmai, kā arī elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem energoresursiem (saules paneļi, vēja ģeneratori) mājsaimniecības pašpatēriņa vajadzībām.

VARAM izstrādājusi atbalsta programmas atklātā projekta iesniegumu konkursa nolikumu. Konkursa mērķis ir samazināt oglekļa dioksīda emisijas mājsaimniecībās, atbalstot siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas iekārtu iegādi uzstādīšanai dzīvojamās mājās, lai nodrošinātu siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanu un piegādi mājsaimniecības vajadzībām, vai mājsaimniecību pieslēgumu izveidošanu centralizētajai siltumapgādes sistēmai.

Atbalsts tiks sniegts iedzīvotājiem, kuriem ir īpašumtiesības uz dzīvojamo māju t.i. viena dzīvokļa māju, dārza māju, individuālu dzīvojamo māju un vasarnīcu, divu dzīvokļu māju, kā arī dvīņu, rindu un atsevišķu divu dzīvokļu māju, lai tajā īstenotu plānotās aktivitātes. VARAM atbalsta programmā ir ietvērusi nosacījumus atbalsta saņēmējiem, kā arī dzīvojamām mājām. Par vienu dzīvojamo māju varēs iesniegt vienu projekta iesniegumu.

Atbalsta programmas ietvaros pieejamais kopējais finansējums ir 20 000 000 eiro. Konkursa ietvaros vienam projektam pieejamais maksimālais atbalsts ir līdz 20 000 eiro. Ministrija paredzējusi, ka atbalsts konkursa ietvaros tiek sniegts granta – vienreizēja maksājuma – veidā pēc iekārtas iegādes un uzstādīšanas. Paredzēts, ka maksimālā atbalsta intensitāte nepārsniegs 70 % no siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas iegādes izmaksām, nepārsniedzot noteiktas vienas vienības (iekārtas) izmaksu likmi atkarībā no konkrētas atjaunojamo energoresursu iekārtas un tās parametriem.

Konkursa nolikuma izstrādātā redakcija paredz, ka mājsaimniecībām būs iespējams saņemt atbalstu esošu dabasgāzes apkures katlu nomaiņai pret jaunām siltumenerģijas ražošanas iekārtām: koksnes biomasas katlu, kas piemērots granulu kurināmajam, ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kW (ieskaitot) iegādei; saules kolektoru sistēmu ar akumulācijas tvertnes tilpumu līdz 400 l (ieskaitot) iegādei; siltumsūkņu (gaiss, ūdens, zeme) ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kW (ieskaitot) iegādei. Vienlaikus ir paredzēts atbalsts jaunu elektroenerģijas ražošanas iekārtu iegādei: saules paneļu ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 11,1 kW (ieskaitot) ar un bez pieslēguma kopējam elektroapgādes tīklam un vēja ģeneratoru ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 11,1 kW (ieskaitot) ar un bez pieslēguma kopējam elektroapgādes tīklam. Tāpat tiks sniegts atbalsts arī mājsaimniecības pieslēguma centralizētajai siltumapgādes sistēmas izveidei, ja notiek atteikšanās no fosilo energoresursu iekārtu izmantošanas.

Konkursa nolikums paredz, ka minētās iekārtas iedzīvotāji iegādājas no komersantiem, kā arī ierīkošanu un pieslēguma izveidi veic komersanti, kas reģistrēti Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā.

Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Vides investīciju fonds” pieņems un vērtēs projektu iesniegumus, kā arī pieņems lēmumus par finansējuma piešķiršanu vai atteikumu. Konkurss tiks izsludināts 10 darbdienu laikā pēc šo noteikumu stāšanās spēkā.

Vairāk informācijas Valsts kancelejas lapā.

Uzlādēts viedoklis

Ir iespēja pieteikties atbalstam vienam no trim projektiem:

  • Gāzes katla nomaiņa pret videi draudzīgāku risinājumu
  • Pieslēgšanos centrālapkurei
  • Saules paneļu/vēja turbīnu sistēmu uzstādīšanai

Maksimālā atbalsta summa ir 20’000 € un budžets ir 20’000’000 €, kas nozīmē, ka atbalstu saņems vismaz 1’000 mājsaimniecības. Ņemot vērā, ka pieslēgšanās centrālajai apkurei ir apjomīgs process, šo summu ātri izķers.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

3 1 balsojums
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
14 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Romans
Romans
Viesis
28/06/2022 10:20

Fufels, tapat ka ar elektroauto atbalstu. Kapec nevar sanemt atbalstu ja es pirku auto no pruvatpersonas? Kada jega pirkt no parpircejiem, kur cenniks ir neadekvats, pat eri sanemt to “pabalstu”. Tapat ari ar janiem auto. Salidziniet cenas citur Eiropa un kas ir pie mums. Vien vard sakot – karte ja naebalovo!

Normunds
Normunds
Viesis
Atbilde  Romans
28/06/2022 15:26

Privātpersona par konkrēto auto jau vienreiz ir saņēmusi atbalstu, kāpēc lai konkrētajam auto tas tiktu piešķirts vēlreiz?

Romans
Romans
Viesis
Atbilde  Normunds
28/06/2022 16:58

Hmmm, kur tas ir minets???

Romans
Romans
Viesis
Atbilde  Normunds
28/06/2022 17:02

Runa iet ne par konkretno auto a par konkretno pirceju. Kapec lai tad valsts piemero nodokli par auto, par kuru jau kads jau ir samaksajis nodokli? Wtf, ja es gribu nopirkt 10 gadigo auto man jamaksa nodokli 10+21%? Nekad te nebus nekas labs sibi valsti kamer vini piepilda savus kabatus ar Manu naudu!!! Kas par hujnju, es samaksaju visus nodoklus stradajot un nevaru par to nopirkt to ko es velos? Kapec man jamaksa vel kadi papildus 31%? Par ko johaidi????

Andrejs
Andrejs
Viesis
16/02/2022 19:26

Kārli, Tavs aprēķins nav gluži pareizs, ka tikai 1000 iedzīvotājiem. Ja palasa 1.pielikumu, tad, piemēram, max summa, ko var “izclet” par saules paneļiem ir 3710 EUR. Nu, tad jau cita matemātika sanāk… 😉

Kārlis Mendziņš
Atbilde  Andrejs
16/02/2022 19:31

Jā, bet nav teikts, ka vispār kāds saules paneļu projekts iegūs atbalstu. Tik pat labi, visi būtu pieslēgšanās centrālapkurei par 20k.

Andrejs
Andrejs
Viesis
Atbilde  Kārlis Mendziņš
16/02/2022 19:32

Protams. Vislabākais – sagaidīt pieņemtus MK. 😉

Haralds
Atbilde  Andrejs
16/02/2022 20:07

Man gan sanāk, ka 1.pielikumā ir maksimālā atbalsta summa kuru var saņemt. Tātad 70% no izmaksām, bet nepārsniedzot 1.pielikuma limitu.

Noteikti ir jāsagaida apstiprinātus MK noteikumus!

Jau šobrīd MK mājas lapā (tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/54b727d8-5309-4ba0-908f-41be9b299e8e) var redzēt EM un SIA “JB SunPower” iebildumus, kur iesaka elektrības ražošanai atbalstu samazināt līdz 30%.

Varam tik minēt kāpēc abi šie priekšlikumi ierosina tos pašus 30% 😉

Un ja nonāk līdz 30% atbalstam, tad baidos, ka instalētāji “paši šauj sev kājā”.

Cik esmu redzējis, tad saules sistēmu instalētāju piedāvājumos ~30% ir montāžas uc pozīcija. Tad tiem kam nav slinkums darīt pašiem, ir vienalga vai darīt pašiem vai saņemt šo VARAM atbalstu. Kaut gan nē izdevīgāk ir pašiem, jo pie tiem montāžas 30% parasti klāt nāk vēl PVN….

Andrejs
Andrejs
Viesis
Atbilde  Haralds
16/02/2022 20:31

15.punkts diezgan skaidri pasaka, ka runa ir par iegādes izmaksām. 😉

Andrejs
Andrejs
Viesis
Atbilde  Kārlis Mendziņš
16/02/2022 19:34

Bet, ja arī visi paņem jaudīgākos zemes/ūdens siltumsūkņus, tad max atbalsta summa ir 9100 EUR. 😉

Normunds
Normunds
Viesis
12/02/2022 19:13

Vai ir kāds LV tirgotājs, kas piedāvā līdzīgas vēja turbīnas kā Neste uzstādītās?
Mazticams, bet būtu labi, ja būs iespēja papildināt esošo saules paneļu sistēmu kvalificējoties šim finansējumam.

Asaris
Asaris
Viesis
Atbilde  Normunds
15/02/2022 11:16

Var sazināties ar tiem pašiem kas Neste uzstādija Plus Energy Group, viņi liek arī mājsai.niecībām. Es arī mēģināšu kombinēto sistēmu uzstādīt.

fds
fds
Viesis
11/02/2022 10:20

Nja, žēl, ka ierobežojums ir divi dzīvokļi. Principā pasākums orientēts uz privātmājām. Protams, ka ir ļoti daudz privātmāju, kuros nedzīvo bagāti cilvēki (piemēram, mantotas mājas, vēsturiskās dažādos ciematos utt), bet daudzi no šiem cilvēkiem tāpat īsti nevarēs atļauties šo pasākumu, jo samaksa ir pēc fakta – vispirms visu izdari un tad valsts ieskaita naudu. Attiecīgi lielāko daļu finansējumu paņems tie, kuri dzīvo privātmājās cenu kategorijā 150-200k+. Dzīvokļu īpašnieki tieciet paši galā.

P.S. centrālajai apkurei tā nauda tiks tērēta minimāli. Pirmkārt, jo atbalsts ir TIKAI no fosilā uz centrālo (no malkas plīts uz centrālo nepienākas). Otrkārt, privātmāju pieslēgšana centrālajai apkurei nekad īsti nekur nav aizgājusi. Tīklus pa privātmāju rajonu arī neviens nekad nevilks.

Valdis
Valdis
Viesis
Atbilde  fds
14/02/2022 22:12

Razvods. Izdalis savējiem un čušš. Kāpēc ir ierobežojums 20.000.000? To nedrīkst tā paturēt visi sasparoties,bet kad ies pēc naudas, tas vairs nebūs.

14
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: