Iekšdedzes auto pret elektrisko: izmaksu salīdzinājums var sagādāt pārsteigumus

6

Kurš jaunais auto galu galā ir lētāks – iekšdedzes vai elektriskais? Ja dīleru salonos salīdzina vienas klases automobiļus ar līdzīgu aprīkojumu, atbilde ir acīmredzama, taču aina būtiski mainās, kad aprēķinā ņem vērā arī automobiļa ekspluatāciju.

KIa EV6 ladējas Ionity uzlādes stacijā

KIa EV6 ladējas Ionity uzlādes stacijā

Kurš jaunais auto galu galā ir lētāks – iekšdedzes vai elektriskais? Ja dīleru salonos salīdzina vienas klases automobiļus ar līdzīgu aprīkojumu, atbilde ir acīmredzama, taču aina būtiski mainās, kad aprēķinā ņem vērā arī automobiļa ekspluatāciju.

Ja vien neplānojat auto turēt garāžā kā trofeju, no uzturēšanas tēriņiem izvairīties nebūs iespējams. Tādēļ eksperti iesaka tos aprēķināt, pieskaitīt spēkrata iegādes cenu un tikai tad veikt galīgo salīdzināšanu. Jo… rezultāts jūs var pārsteigt.

Pērk arī bez atbalsta

Šogad Latvija beidzot pievienojas tām valstīm, kurās elektromobiļu iegādi sekmē ar subsīdijām, un paredzams, ka martā pircēji noslēgs pirmos līgumus. Dotācijas summa ir 4500 eiro, un, ja to papildina ar dīlera piešķirto stimulu 1000 eiro apmērā, cenu atšķirība starp elektrisku modeli un iekšdedzes mašīnu ievērojami samazinās. Piemēram, labi pazīstamais Kia e-Niro ar subsīdiju maksās no 34 490 eiro, un starpība starp to un pašuzlādes hibrīdu Niro būs 9500 eiro.

Kia e-Niro
Kia e-Niro

Tiesa gan, finansiālais atbalsts pagaidām paredzēts tikai privātpersonām, savukārt uzņēmumiem līdzīgu programmu visdrīzāk nāksies gaidīt vismaz līdz 2023. gadam.

Pilna servisa autonomas uzņēmums Mobire strādā visās trīs Baltijas valstīs un var lepoties ar lielu pieredzi autoparku pārvaldībā. Mobire Latvija vadītājs Jānis Trēziņš norāda, ka, aprēķinot pilna cikla izmaksas, kopējā bilance pašlaik var nosvērties par labu elektriskajam transportam. Pēc eksperta domām, subsīdijas ir apsveicama iniciatīva, taču elektromobiļu pircēju izvēles pamatā var būt vēl citi nopietni argumenti.

Latvijā netrūkst cilvēku, kuri vēlas, lai viņu domāšanas veids atspoguļojas modernā mašīnā, un ir gatavi par progresu maksāt vairāk, negaidot atbalstu. Vēl vienu grupu veido tie, kuri tradicionāli izvēlas jaunākās luksusa preces. Un tad ir arī ierindas pircēji, kuri ir atvērti jaunām iespējām un elektrifikācijai, taču ar nosacījumu, ka pirkumam ir kaut cik racionāls finansiālais pamats. Paradokss ir tajā, ka pilna cikla izmaksās ir vērts iedziļināties pilnīgi visiem, – lai gan kopumā elektromobiļi ir dārgāki, iekšdedzes auto ir skāris globālo problēmu izraisīts cenu pieaugums, un korektāk ir salīdzināt konkrētus spēkratus.

Mobire Latvija vadītājs Jānis Trēziņš

Piemēram, jaunais 277 kW pilnpiedziņas ģimenes elektroauto Kia EV6 ar 77,4 kWh akumulatoru un plašu aprīkojumu maksā 62 490 eiro. Savukārt labi aprīkotam līdzīga izmēra Volkswagen Tiguan, kas aprīkots ar 2 litru 180 kW benzīna dzinēju, automātisko pārnesumkārbu un pilnpiedziņu, cena itin viegli var pārsniegt 50 000 eiro.

Plašāki aprēķini skaidrākam priekšstatam

Jānis Trēziņš iesaka – lai iegūtu visaptverošu ainu, līdzās pirkuma cenai jāizvērtē vēl vismaz seši citi faktori.

Pirmais faktors – dzīvesvieta

Sāciet ar jautājumiem par mājokli. Vai jūs dzīvojat privātmājā? Vai varbūt daudzdzīvokļu mājā ar pazemes autostāvvietu? Ja abas atbildes ir negatīvas, tad par elektromobili būtībā nevar būt ne runas.

Mobire Latvija vadītājs Jānis Trēziņš

Skatīt Uzlādēts komentāru raksta beigās.

Otrais faktors – paredzamais nobraukums

Tāpat jāizvērtē, cik kilometru jūs varētu nobraukt. Tipiski Latvijā jaunu automašīnu pērk uz pieciem gadiem, šajā periodā plānojot veikt 100 tūkstošus kilometru.

Var pieņemt, ka benzīna auto uz 100 km ceļa patērē aptuveni 8 litrus degvielas. Šodienas cenās tie ir 12 eiro, tātad visā periodā degvielai tiktu iztērēti aptuveni 12 000 eiro.

Mobire Latvija vadītājs Jānis Trēziņš

Grūtāk ir aprēķināt, cik izmaksās elektroenerģija, jo elektromobiļus dažviet joprojām var uzlādēt bez maksas. Bet, pat ja to dara tikai mājās, maksājot 0,2 eiro par kilovatstundu, un uz 100 km ceļa elektromobilis patērē 20 kWh, tad par visiem 100 000 kilometru būtu jāizdod līdz 4000 eiro.

Trešais faktors – kredīta nosacījumi

Iegādājoties automašīnu līzingā, nozīme ir arī aizdevēja noteiktajai procentu likmei, un daudzos gadījumos tā ir izdevīgāka vidi nepiesārņojoša transporta pircējiem. Pēc Trēziņa teiktā, iekšdedzes auto likme var būt līdz 2,3%, savukārt elektromobilim – tikai 1,5%.

Tas varbūt ir tāds pārspīlēts piemērs, toties labi parāda iespējamo ieguvumu. Ja auto cena sasniedz 65 000 eiro, piecu gadu laikā uz likmes starpības rēķina var ietaupīt gandrīz 2000 eiro. Vēl jāņem vērā, ka agrāk elektromobiļu atlikušo vērtību rēķināja konservatīvāk, taču tagad to nosaka līdzīgi kā iekšdedzes automobiļiem.

Mobire Latvija vadītājs Jānis Trēziņš

Ceturtais faktors – apkope

Nozīmīgas ir arī apkopes izmaksas. Pēc Jāņa Trēziņa teiktā, servisa darba cenas ir līdzīgas, taču elektromobilim ir mazāk maināmo detaļu 100 000 km ekspluatācijas ciklā un mazāk daļu, kas var iedzīvoties defektos. Piemēram, enerģijas rekuperācijas sistēma atslogo elektrisko transportlīdzekļu bremžu sistēmu, tāpēc ar vienu bremžu disku un kluču komplektu var pietikt pat 100 000 km.

Piektais faktors – apdrošināšana

Kā stāsta Jānis Trēziņš, apdrošinātāji elektromobiļiem piemēro līdzīgus nosacījumus kā iekšdedzes spēkratiem, un, lai redzētu maksu konkrētam automobilim, tā jāsarēķina kāda apdrošinātāja interneta vietnē.

Kia EV6
Kia EV6

Tiesa, mašīnas pirkšanas cena noteikti ietekmē arī KASKO, un, tā kā elektroauto maksā vairāk, arī apdrošināšana vismaz pagaidām iznāk dārgāka.

Sestais faktors – svarīgi papildu bonusi

Eksperts vērš uzmanību arī uz to, ka daži elektromobiļu bonusi bieži vien netiek novērtēti kā finansiāls ieguvums, lai gan to ir iespējams izdarīt. Bezmaksas stāvvietas, sabiedriskā transporta joslu izmantošana intensīvas satiksmes laikā, samazinātas nodevas – un tie ir tikai daži no ieguvumiem, ko sniedz braukšana ar elektroauto.

Sastrēgumos ietaupīto laiku varbūt nav iespējams vienkāršoti pārvērst naudas bonusā, tomēr laika ekonomija ir fakts, un, otrkārt, braukšana pa sabiedriskā transporta joslām samazina stresu. Tas, ko var aprēķināt objektīvi, ir ietaupījums par stāvvietām. Ja auto plānojat regulāri atstāt maksas zonās uz vairākām stundām, ikmēneša izdevumi būs mērāmi desmitos vai pat simtos eiro, līdz ar to vairāku gadu griezumā arī par stāvvietu iztērētā summa var būt rakstāma ar četriem cipariem. Būtu neapdomīgi to neņemt vērā.

Protams, katram no mums ir sava situācija un vajadzības, taču šādu aprēķinu ir vērts veikt jebkurā gadījumā, jo pats svarīgākais tomēr ir pilna cikla izmaksas.

Mobire Latvija vadītājs Jānis Trēziņš

Uzlādēts viedoklis

Par elektroauto nevar būt ne runas, ja nav sava stāvvieta? Acīmredzot esmu neiespējams jau 5 gadus. Tik pat labi varētu apgalvot, ka, ja tev mājās no krāna netek benzīns, tad iekšdedzes automašīna nav iedomājama.

Ar manām izmaksām, kas saistītas ar elektroauto šajos gados, var iepazītos šajā rakstā.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

1.8 5 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
6 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Atis EV
Atis EV
Viesis
19/01/2024 10:07

Braucu jau 3gadus ar EV. Ap 50 000km gadā. Lādēju mājās. Biržas tarifs. Pārsvarā naktīs. Kopā ar visiem sadales tīkliem utt sanāk ap 0,17EUR/kw. Vai sanāk baigā ekonomija, ja Enyaq maksā ap 50K? Varbūt. Braucu ar EV ne tāpēc, ka zaļš, vai baigi ekonomētu, bet tāpēc, ka baigais kaifs braukt!!!! Pirms tam braucu ar BMW535. Nekad vairs negribu atgriezties uz dūmotājiem! Negribu mainīt eļļas, ftulkas, sūkņus, siksnas, tosolus utt. Visiem interesentiem saku: prātīgs EV sākas ap 18K (BMWi3 120), uzlādei jābūt mājās, vai darbā! LV ir ļoti laba uzlādes infrastruktūra, salīdzinot ar LT un EST! Noriskēju nopērkot EV, bet jeprojām esmu sajūsmā par EV!!! Un nepazīst nevienu, kurš būtu atgriezies uz dūmotājiem….

Sandis
Viesis
25/10/2023 11:17

Izmaksas var viegli salīdzināt http://www.evchart.lv

Māris
Māris
Viesis
11/08/2022 14:19

Esmu kļuvis par laimīgo elektro auto īpašnieku.
Diemžēl jāsaka, ka esmu ļoti vīlies par to, ka tiek noteikti dažādi KASKO apdrošināšanas prēmijas maksājumi vienādas vērtības iekšdedzes un elektro auto. Un starpība prēmijā sastāda virs 40%, un pašrisks zādzības gadījumā ir 15%! Lai gan pie pilnīgs bojāejas ir 5%.
Mans jautājums: Tad kur tad ir tas Valsts atbalsts, kur saskaņota ieviešanas politika starp iesaistītajām pusēm. Kāpēc pērkot privāti lietotu auto no EU nav iespējams saņemt Valsts grantu. Kāpēc man jāpārmaksā vietējiem “dīleriem” par papīru kārtošanu, lai it kā auto pārdots caur viņiem. Uz ko man EKII paskaidroja – lai mazinātu korupcijas un ēnu ekonomikas risku.
Mēs tiešām vēl esam pašā ceļa sākumā elektro auto ieviešana.
Un pabeigšu ar pozitīvo. LV ir daudz labāks uzlādes tīkls kā LT. Lietuvā uzlādēt auto – tas ir murgs.

K.M
K.M
Viesis
17/02/2022 08:58

Teju 2 gadus pārvietojos ar e-Up! 2020.g. Kopumā tikai pozitīvas lietas. Taču nesen pārvācāmies uz daudzdzīvokļu namu, un uzlāde mājās nav pieejama.
Atliek tikai uzlādes stacijas, un šobrīd varu izcelt 2 mīnusus.

  • Steigā nekur tālu pa ziemu neaizbrauksi. Diemžēl dzīvē gadās situācijas, kad jāaizskrien radiniekiem palīgā, bet to ļoti apgrūtina situācijas, kad atlikuši <50km uzlādes. Konkrētā elektro auto tie ir aptuveni 25-30% baterijas. Risinājums, lādēt auto pēc katra brauciena, kas tomēr ikdienu apgrūtina diezgan ievērojami.
  • Lādējoties maksas uzlādes punktos šobrīd zem 6Eur/100km grūti izdarīt. Ja salīdzinām ar citu A un B segmenta auto (i10/i20, Polo, Picanto, A1, Fiesta u.c.) patēriņu 4-5l/100km, tad kopējais ieguvums izveidojas nieka 1-3eur/100km, arī ar šī brīža degvielas cenām.
rlt
rlt
Viesis
15/02/2022 09:50

Gluži manas domas, vēl ar ferrari būtu salīdzinājuši. VW jau sen nav tautas auto, jaunais mazais štrunta t-rock sākās no 27k eur!!! KIA jāsalīdzina ar līdzīga izmēra KIA, un tur jau pie starpības ap 25 tūkstoši, iespējas aizbraukt bez pārgulēšanas pusceļā uzlādei, parādās krietni cita aina. (Reālās pasaules, nevis rūpnīcas ideālās pasaules, noskrējiens EV6 uz šosejas vasarā ar vienu uzlādi ir 365km, ziemā 285). Nu par elektro auto ražošanas mega co2 nospiedumu un drīzumā briestošo miljoniem li-ion akumulatoru utilizācijas problēmu, kuru visi kautrīgi mēģina noklusēt, vispār nav ko runāt. Zaļi mēs varēsim kļūt tikai pie viena nosacījuma, ja beidzot tiks radīta kompakta, samērā lēta un saprātīgi zaļa enerģijas uzskrāšanas iespēja ar enerģijas blīvumu līdzīgu fosilai degvielai, līdz tam tā ir tikai turīgās iedzīvotāju daļas kārtējā rotaļlieta.

fds
fds
Viesis
11/02/2022 11:07

Par to stāvvietu drusku tāds buržuju pieņēmums, piekrītu, bet nu atkarīgs cik kurš ir gatavs pieciest kaut kādas neērtības. Es, piemēram, dzīvoju dzīvoklī Rīgā, auto lieku uz ielas. Nekādas uzlādes pagalmā man nespīd, attiecīgi paliek publiskās uzlādes punkti. Tad vai nu jāmaina ikdienas paradumi (piemēram, jābrauc speciāli uz lielveikaliem, kas piedāvā uzlādi) vai arī jābrauc pēc nepieciešamības tikai uz ātrās uzlādes punktiem. Nav pārāk ērti šobrīd.

Mani drusku gan mulsina EV6 salīdzinājums ar VW tiguan. Nu grozies kā gribi, bet tomēr VW ir cita cenu kategorija. Manuprāt, tāds salīdzinājums ir diezgan nekorekts. Ja, piemēram, atkal skatītos uz kaut ko pēc iespējas līdzīgu no KIA segmenta? Piemēram, kia proceed ar labāko pakotni, automātu ir uz apmēram 30k eur (ok, varbūt tur vēl var piemest kādas ekstras, tad būs nedaudz vairāk). Vai tad viņu pašu EV6 ir tik daudz krutāks? Ir tomēr starpība 30-35k vai 60k+.

6
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: