Vestas atklāj kā pārstrādāt vēja turbīnu lāpstiņas

0

Vestas piedāvā jaunu risinājumu, kas uz epoksīda bāzes turbīnu lāpstiņas padara pārstrādājamas, nemainot lāpstiņu materiāla dizainu vai sastāvu.

Vēja elektrostacijas parks

Vēja elektrostacijas parks (Avots: Pexels)

Vestas piedāvā jaunu risinājumu, kas uz epoksīda bāzes turbīnu lāpstiņas padara pārstrādājamas, nemainot lāpstiņu materiāla dizainu vai sastāvu.

Virsi Degviela Hvo Adsell Destop Mobile Giga 932x300
932x300 Uzladets Lv

Apvienojot jaunatklāto ķīmisko tehnoloģiju, kas izstrādāta CETEC iniciatīvas ietvaros kopā ar Olin un Stena Recycling, risinājumu var izmantot pašlaik ekspluatācijā esošajiem vēju turbīnu spārniem. Kad risinājums būs komerciāli pieejams, tas novērsīs nepieciešamību pēc spārnu pārprojektēšanas vai to apglabāšanas poligonos pēc dzīvescikla beigām.

Līdz šim vēja industrija ir uzskatījusi, ka turbīnas lāpstiņu materiālam ir vajadzīga jauna pieeja projektēšanai un ražošanai, lai pēc kalpošanas laika beigām tas būtu vai nu otrreiz pārstrādājams, vai pielietots citiem nolūkiem. Tiklīdz šī jaunā tehnoloģija tiks ieviesta plašā mērogā, vecās vēju turbīnu lāpstiņas, kas pašlaik ir apglabātas poligonos, kā arī tās, kas šobrīd ir aktīvas vēja parkos, var izjaukt un izmantot atkārtoti. Tas liecina par jaunu ēru vēja elektroenerģijas industrijā un paātrina mūsu ceļu uz cirkularās ekonomikas sasniegšanu.

Vestas viceprezidente un ilgtspējības nodaļas vadītāja Liza Ekstranda

Turbīnu lāpstiņas iepriekš bija grūti pārstrādāt epoksīdsveķu ķīmisko īpašību dēļ. Tā ir elastīga viela, kuru līdz šim neuzskatīja par iespējamu sadalīt atkārtoti lietojamās sastāvdaļās. Tas ir novedis pie tā, ka daudzi tehnoloģiju līderi mēģina aizstāt vai pārveidot epoksīda sveķus ar alternatīvām, kuras var vieglāk apstrādāt. Vestas risinājumu nodrošina jauns ķīmisks process, kas var sadalīt epoksīdsveķus neapstrādātos materiālos. Ķīmiskais process tika izstrādāts sadarbībā ar Orhūsas Universitāti, Dānijas Tehnoloģisko institūtu un CETEC projekta partneriem, nozares un akadēmisko aprindu koalīciju, kas izveidota, lai izpētītu turbīnu lāpstiņu tehnoloģiju cirkulārajā ekonomikā.

Jaunatklātais ķīmiskais process pierāda, ka turbīnu lāpstiņas, kuru pamatā ir epoksīds, neatkarīgi no tā, vai tās ir darbībā vai atrodas poligonā, var tikt pārvērstas par izejmateriālu avotu, lai potenciāli izveidotu jaunas turbīnas lāpstiņas. Ķīmiskais process ir balstīts uz plaši pieejamām ķīmiskām vielām un tas ir ļoti saderīgs ar industrializāciju, tāpēc to var ātri panākt ekonomiski pamatotai ražošanas apjomus. Šī inovācija nebūtu iespējama bez revolucionārās CETEC sadarbības ar nozari un akadēmiskajām aprindām, kas ļāva mums progresēt līdz šim brīdim.

Mie Elholma Birkbaka, Vestas inovāciju un koncepciju speciāliste

Izmantojot nesen izveidoto vērtību ķēdi, ko atbalsta Ziemeļvalstu otrreizējās pārstrādes līderis Stena Recycling un globālais epoksīda ražotājs Olin, Vestas tagad koncentrēsies uz jaunā ķīmiskās pārstrādes procesa paplašināšanu komerciālā risinājumā. Kad risinājums būs nobriedis, tas signalizēs par aprites ekonomikas sākumu visām esošajām un turpmākajām turbīnu lāpstiņām, kuru pamatā ir epoksīds.

Kā vadošais klientu risinājumu piegādātājs inovatīvu epoksīda sistēmu jomā, Olin lepojas ar atbalstu gaidāmajai masveida vēja enerģijas paplašināšanai visā pasaulē. Izmantojot unikālas tehnoloģijas, kopā ar mūsu partneriem esam gatavi atgūt molekulas un pārvērst tās jaunos epoksīdos, ko var atkārtoti izmantot vēja turbīnu lāpstiņās. Mēs esam priecīgi šajā partnerībā izmantot savas zināšanas un unikālos aktīvus un realizēt ilgtspējīgus materiālu risinājumus esošajiem un nākotnes vēja lāpstiņām.

Verghese Tomas, Olin epoksīda sistēmu un izaugsmes platformu viceprezidents

Tuvākajos gados tūkstošiem turbīnu tiks pārtraukta vai atjaunota jauda, kas būs galvenais ilgtspējības izaicinājums, bet arī vērtīgs kompozītmateriālu avots. Kā vienai no Eiropas vadošajām otrreizējās pārstrādes grupām ar plašu darbību Eiropā mums ir galvenā loma pārejā uz aprites ekonomiku. Mēs redzam šo risinājumu kā milzīgu iespēju piedalīties ilgtspējīga risinājuma padarīšanā vēl ilgtspējīgāku un bezatkritumu, un esam gatavi šim procesam pielietot savas ķīmiskās pārstrādes zināšanas un pieredzi.

Henriks Grands Petersens, MD Stena Recycling Denmark

Vairākas desmitgades vēja turbīnu lāpstiņas, kas ražotas no epoksīda bāzes sveķiem, ir bijusi standarta prakse vēja nozarē. Nobriedušākajos vēja enerģijas tirgos pirmās turbīnas tuvojas ekspluatācijas laika beigām, un turpmākajos gados to skaits palielināsies. Uzņēmums WindEurope paredz, ka aptuveni 25 000 tonnu lāpstiņu ik gadu līdz 2025. gadam beigsies ekspluatācijas laiks.

Vestas vēju turbīnu pārstrādes infografika
Vestas vēju turbīnu pārstrādes infografika. Avots: vestas.com

Kad jaunais risinājums būs nobriedis, tas nodrošinās Vestas iespēju ražot jaunas turbīnas lāpstiņas, kas izgatavotas no atkārtoti izmantota lāpstiņu materiāla. Nākotnē jaunais risinājums arī norāda uz iespēju padarīt visus epoksīda kompozītmateriālus par izejmateriālu avotu plašākai aprites ekonomikai, kas, iespējams, aptvers arī citas nozares, kas nav saistītas ar vēja enerģiju.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

5 1 balsojums
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: