Zāles pļāvējs

Zaļāka zāles pļaušana

Pavasaris klāt un daudzi no mums sāk pievērsties dārza kopšanas darbiem. Putni čivina, ziedi plaukst un kaimiņš sestdienās septiņos no rīta pļauj zālienu ar savu skaļo zāles pļāvēju, kas visbiežāk ir ar iekšdedzes motoru.

Tā skaņa un citreiz arī smaka, kas nāk līdzi šiem pļāvējiem, nav īpaši iecienīta starp cilvēkiem, kam patīk nedaudz ilgāk pagulēt, mierīgi atpūsties un izbaudīt svaigo gaisu.

Daudzi nemaz nezina, ka ir arī citi varianti kā pļaut zālienu. Ir mehāniskie pļāvēji, mauriņa pļaušanas roboti, elektriskie zāles pļāvēji un arī elektriskie mauriņa traktori.

Zaļāka zāles pļaušana 1
Mehāniskais zāles pļāvējs

Mehāniskie (nemotorizētie) ir visdraudzīgākie videi un veselībai. Ar tiem pļaujot, cilvēks pastaigājas, nepatērē necik naudas izteiksmē un tas ir zālājam veselīgāk. Apkope ir teju neesoša, tikai tik, cik asmeņi reizi sezonā jāuzasina. Tomēr jārēķinās, ka lielām platībām (500+ m2) tas nebūs īpaši praktiski, ja būs vēlme arī kaut ko citu pa dienu darīt, un ka būs problemātiski nopļaut leknu un lielu (10+ cm) zāli.

Mauriņa pļaušanas roboti ir domāti vairāk mazdārziņiem un tie var pļaut patstāvīgi bez pieskatīšanas, līdzīgi kā putekļu sūkšanas roboti.

  Bioloģiskās baterijas ražo elektrību no augsnes
Zaļāka zāles pļaušana 2
Elektriskais zāles pļāvējs

Elektriskie zāles pļāvēji ir divu veidu – ar vadu vai ar bateriju. Ar vadu aprīkots zāles pļāvējs ir ierobežots pļaušanas laukumā, bet ar akumulatoru esošais zāles pļāvējs ir ierobežots pļaušanas laikā (tipiski 1 – 2 stundas). Līdzīgi ir ar mauriņa traktoriem. Šiem zāles garums un leknums nav tāds šķērslis kā stumjamajiem zāles griezējiem.

Starp citu, zāles pļāvējiem nav tādu izmešu regulu, kā ir autotransportam un vēl nereti, tos uzpildot, aizlīst garām degviela tādējādi piesārņojot zemi. Vienā pētījumā tika secināts, ka, darbinot ar benzīnu darbināmu zāles pļāvēju, stundas laikā tiek izlaisti tik pat daudz izmešu, kā nobraucot 160 km ar automašīnu. EPA pieļauj, ka katru gadu aptuveni 65’000’000 litri degvielas aizlīst garām, uzpildot pļaujmašīnas.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Uzlādēts veikals. Viss Tavam elektromobīlim/elektroauto. Uzlādes stacijas, wallbox, kabeļi un aksesuāri.
Kārlis Mendziņš
balsojums
Raksta novērtējums
Patika raksts? Atbalsti Uzlādēts iekš Patreon!
Zaļāka zāles pļaušana 3