“Carlsberg” atklāj pirmo papīra pudeli
Dānijas alus gigants “Carlsberg” ir atklājis pudeles dizainu, kas, pēc ražotāja domām, ir pasaulē pirmā papīra alus pudele, kas izgatavota no ilgtspējīgām un pārstrādājamām koka šķiedrām.
Dānijas alus gigants “Carlsberg” ir atklājis pudeles dizainu, kas, pēc ražotāja domām, ir pasaulē pirmā papīra alus pudele, kas izgatavota no ilgtspējīgām un pārstrādājamām koka šķiedrām.
Pudele ir daļa no “Carlsberg” iniciatīvas “Kopīgi ceļā uz nulli” (“Together Towards Zero”), kas ietver apņemšanos līdz 2030. gadam sasniegt nulles oglekļa emisijas un par 30% samazināt tās “pilnas ķēdes oglekļa nospiedumu”.
Alus darītājs ir atklājis divus savas zaļās šķiedras pudeles prototipus. Abi ir izgatavoti no ilgtspējīgi iegūtas koksnes šķiedrām, un tiem ir “iekšējā barjera”, kas ļauj pudelē noturēt alu. Vienā tiek izmantota plāna pārstrādāta PET polimēra plēves barjera, bet otrā ir uz bioloģiskas izcelsmes PEF polimēra plēves barjera.
“Carlsberg” uzsāka projektu jau 2015. gadā, sadarbojoties ar EcoXpac, BillerudKorsnäs un Dānijas Tehniskās universitātes pēcdoktorantūras pētniekiem. Šīs sadarbības rezultātā tika izveidots papīra pudeļu uzņēmums Paboco, kas ir kopuzņēmums starp BillerudKorsnäs un pudeļu ražošanas speciālistu ALPLA.
Uzņēmumi, kas strādā arī ar Paboco, ietver Absolut, Coca-Cola un L’Oréal. Pagājušajā gadā Carlsberg ieguldīja vairākos citos ilgtspējīgos risinājumos, ieskaitot pārstrādātu saraušanās plēvi, zaļāku etiķetes tinti un Snap Pack, kas aizvieto plastmasas iepakojumu ap sešu iepakojumu kārbām.
Mēs turpinām ieviest jauninājumus visos mūsu iepakojuma formātos un esam gandarīti par līdzšinējo progresu, kas panākts zaļās šķiedras pudeles jomā. Lai arī mēs vēl neesam pilnībā galā, šie divi prototipi ir svarīgs solis, lai īstenotu mūsu galvenās ambīcijas – panākt šo izrāvienu tirgū. Inovācijas prasa laiku, un mēs turpināsim sadarboties ar vadošajiem ekspertiem, lai pārvarētu atlikušos tehniskos izaicinājumus, tāpat kā mēs to darījām ar mūsu plastmasas samazinošo Snap Pack.
Sadarbība ar mūsu partneriem kopš 2015. gada priekš Zaļās šķiedras pudeli ilustrē, ka šāda veida inovācijas var notikt, strādājot kopā. Mēs priecājamies, ka citi līdzīgi domājoši uzņēmumi tagad ir pievienojušies mums kā daļa no Paboco papīra pudeļu kopienas. Tādas partnerības kā šīs, kuras vieno vēlme radīt ilgtspējīgas inovācijas, ir labākais veids, kā panākt reālas pārmaiņas.
Myriam Shingleton, Carlsberg Group viceprezidenta grupas attīstības vadītājs
No ziņām izriet, ka Skotijas alus dzērienu zīmols Tennent ir ieguldījis 14,2 miljonus sterliņu mārciņu ilgtspējīgās iniciatīvās, ieskaitot plastmasas iepakojuma nodošanu metāllūžņos, zaļās enerģijas izmantošanu un atkritumu apsaimniekošanas prakses ieviešanu.
Kopš 2020. gada pavasara Tennent lager kārbas tiks iesaiņotas nevis plastamasā, bet gan kartonā. Plastmasas gredzeni un saraušanās iesaiņojums ar laiku tiks izņemti no pielietojuma. Tā rezultātā gadā saražos par 150 tonnām mazāk plastmasas. Tennent’s ir kļuvis par pirmo alus darītāju, kurš pievienojies Lielbritānijas Plastmasas paktam, kurš paredz līdz 2021. gadam aizliegt vienreiz lietojamu plastmasu, ko izmanto iesaiņojumā.
Cerams, ka jau drīz “Aldaris” un citi dzērienu ražotāji, kas ir zem “Carlsberg” grupas, piedāvās šīs pudeles. Atcerieties, alkohola lietošana kaitē veselībai.
Avots: carlsberggroup.com
Nepārliecina, ka ar plastmasu “oderēts” kartons (principā tā pati tetrapaka) ir ekoloģiskāks par stiklu (principā pludmales smiltiņām).
Man bija interesanti palasīt komentārus no rietumniekiem par ko citu, bet saistītu – astoņdesmitajos gados bija pāreja uz plastmasu, jo, lūk, lietojot papīra iepakojumu tiek nocirsti koki – nu vairs tā nav problēma. Galvenā [bet paslēptā] problēma visiem ir šodien lielražotājiem nepieciešamais “ražotājs ražo, patērētājs izmet” darbības veids – ja tukšās alus pudeles nevis sasistu un pārkausētu, bet savāktu veselas, sterilizētu un lietotu otrreiz, tad stiklene būtu daudz dabai draudzīgāka par kaut kādu “papīra” pudeli – tiem kas to alu arī dzers, arī daudz labāk patiktu stikls nevis plastmasa, kas priekš satura būs šīs “papīra” pudeles. Bet šajā gadījumā nesanāks nekas jēdzīgs – jādzer alus no plastmasenēm, kuras piedevām nekam citam pēc tam nav derīgas [atšķirībā no īstām plastmasenēm], un krāsnī tādas arī ne pārāk labi degs…
P.S. Man patīk tas termins “ilgtspējīgie meži” – mūsu latvijas valsts meži arī ir ilgtspējīgs mežu apsaimniekotājs – tik es kaut kā ikdienā redzu arvien vairāk ilgtspējīgu kailciršu…