Enerģijas rēķini atgādina par steidzamu nepieciešamību atteikties no fosilajiem kurināmajiem

4

Publicētais sabiedriskās domas pētījums par saules un vēja enerģiju desmit Eiropas valstīs liecina, ka 86% eiropiešu atbalsta pasākumus, kas vajadzīgi, lai nodrošinātu atjaunojamo energoresursu pieaugumu.

white wind mill lot on green field

Publicētais sabiedriskās domas pētījums par saules un vēja enerģiju desmit Eiropas valstīs liecina, ka 86% eiropiešu atbalsta pasākumus, kas vajadzīgi, lai nodrošinātu atjaunojamo energoresursu pieaugumu.

84% aptaujāto cilvēku atbalsta vairāk saules projektus apkaimē, bet 70% atbalsta vēja turbīnu celtniecību viņu dzīvesvietas tuvumā. Atbalsts sauszemes vēja parkiem palielinās līdz 76% ar nosacījumu, ja vietējās kopienas aizpilda jaunās darba vietas un dala īpašumtiesības.

Eiropai nepieciešams paātrināt vēja un saules enerģijas izmantošanu, lai izvairītos no klimata sistēmas sabrukšanas – tā pauž kampaņas aicinājums, kuru organizē Eiropas Klimata rīcības tīkls (CAN Europe) ar 185 dalīborganizācijām visā Eiropā. Koalīcija pieprasa ātrāku, godīgāku un ilgtspējīgāku enerģētikas sektora pāreju uz 100% atjaunojamu enerģiju līdz 2040. gadam. Atjaunojamā elektroenerģija, galvenokārt no saules un vēja, ir šīs pārejas atslēga. Aicinājumā uzsvērts, ka ir būtiski, lai visa mūsu elektroenerģija tiktu iegūta no atjaunojamiem enerģijas avotiem jau līdz 2035. gadam.

Tajā pašā laikā publicētais pētījums “Production Gap Report 2021” norāda, ka valdības plāno 2030. gadā saražot divas reizes vairāk fosilā kurināmā nekā būtu saskaņā ar globālās sasilšanas ierobežošanu līdz 1,5°C. Tas ir krasā pretstatā ar Parīzes nolīgumu, pieaugošajiem klimata mērķiem un neto-nulles saistībām.

Tāpat sabiedriskās domas pētījums norāda, ka atbalsts jauniem vēja un saules projektiem ir vēl lielāks to cilvēku vidū, kuri katrā valstī jau dzīvo šāda projekta tuvumā. 77% cilvēku, kas jau dzīvo pie vēja parka, atbalstītu vēja turbīnu būvniecību apkaimē, un 84% no tiem, kas jau dzīvo pie saules parka, atbalstītu saules parka būvniecību apkaimē. Vairākums uzskata, ka valdībai vajadzētu sniegt finansiālu atbalstu saules enerģijas iegūšanai mājsaimniecībās (81%) un nodrošināt, ka visām jaunajām ēkām uz jumtiem ir uzstādīti saules kolektori (68%). Trīs ceturtdaļas (76%) pieaugušo desmit valstīs ir nobažījušies par klimata pārmaiņu ietekmi, bet tikai 18% uzskata, ka viņu valdība dara visu iespējamo, lai novērstu potenciālos draudus.

Carbon Tracker jaunākajā ziņojumā “Ieslēgt gāzi gaidstāves režīmā” (Put Gas On Standby) ir secināts, ka esošo dabasgāzes projektu ekspluatācija jau šobrīd ir dārgāka nekā jaunu atjaunojamo energoresursu izmantošana. Lielākā daļa plānotās jaunās dabasgāzes jaudas nevarēs atgūt sākotnējos ieguldījumus. Tāpat vairāk nekā 1/5 ar gāzi darbināmās elektrostacijas ir nerentablas, un strauji augošās degvielas cenas var būtiski ietekmēt iedzīvotājus.

Paziņojumā, kas publicēts tieši pirms ES valstu līderu sanāksmes Briselē 21.-22. oktobrī un COP 26, Eiropas valstu valdības tiek aicinātas līdz 2040. gadam nodrošināt ātru un godīgu pāreju no fosilā kurināmā uz 100% atjaunojamo enerģiju, aptverot visas nozares, piemēram, ēkas, rūpniecību un transportu, kā arī ieviest pasākumus, lai ievērojami samazinātu enerģijas pieprasījumu un uzlabotu energoefektivitāti. Atjaunojamai elektroenerģijai, galvenokārt no saules un vēja, ir jābūt pamatā mūsu enerģētikas sistēmai, veicinot dekarbonizāciju visās citās nozarēs. CAN Europe biedri no Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm ir publicējuši arī atklātu vēstuli savām valdībām ar konkrētiem ieteikumiem reģionam.

Visi aptaujas dati, ja vien nav norādīts citādi, ir no YouGov Plc. Kopējais izlases lielums bija 10 547 pieaugušie. Aptauja tika veikta tiešsaistē no 2021. gada 24. septembra līdz 6. oktobrim. Dati atspoguļo visu Apvienotās Karalistes, Francijas, Itālijas, Vācijas, Rumānijas, Bulgārijas, Grieķijas, Polijas, Čehijas un Spānijas pieaugušo viedokļus vecumā no 18 gadiem.

Raksta autors: Pasaules Dabas Fonds

Uzlādēts viedoklis

Par to, ka jaunu TECu izbūve nespēj atgūt savus ieguldījumus jau bija dzirdēts agrāk, bet tas, ka esošie jau strādā nerentabli liek aizdomāties par Rīgas TEC1 un TEC2 spējām izdzīvot. Nebija šaubu, ka līdz 2050. gadam tie ir jālikvidē, bet varbūt ekonomiski pamatoti būtu tos aizstāt vēl ātrāk ar ko citu. Piemēram, vēja + saules parku ar saspiestā gaisa bateriju.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
4 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Balios
Balios
Viesis
29/10/2021 22:06

Ja pie saspiestā gaisa uzkrāšanas ir domāts Liquid air storage, tas tas risinājums ir uz pāris stundām nevis sezonām vai desmitgadēm.
Ja domāts ir tieši saspiestais gaiss, kas tiešām var tikt glabāta uz sezonām un smdesmitgadēm, tad vajag lielu krātuvi, bet Inčukalna krātuve ir aizņemta ar gāzi, savukārt potenciālā Dobeles krātuve, kur varētu būt tāds risinājums jau maigi sakot arī ir aizņemts risinājums – https://pietiek.org/raksti/kam_pieder_zemes_virs_vjaceslava_dombrovska_lobetas_dobeles_pazemes_gazes_kratuves

Otra lieta vēja parki ir tā lieta, kas ļauj saglabāt savas vietas vecajiem pašvadību priekšniekiem, jo tie sola pensionāriem, ka viņi nepieļaus tādu parku būvniecību, jo vēja parta ir kaut kas līdzīgs mobilajam 5G.

Rezultātā svilinam gāzi 🙂

Kārlis Mendziņš
Atbilde  Balios
30/10/2021 12:00

Te ir links https://uzladets.lv/vai-gaisa-baterijas-izspiedis-udenraza-sunas/
Lai vai kā, pie attiecīgās jaudas ilgāk par pāris dienām jau nav vajadzība uzglabāt. Vispārīgi pieņemts fakts – sistēmai vajag tikai 4h enerģijas uzglabāšanas spēju.

Valdis
Valdis
Viesis
Atbilde  Kārlis Mendziņš
05/11/2021 00:24

Lai elektrību saražotu ar sauli un vēju, baterijas ir nepieciešamas vismaz daudzām nedēļām. https://www.econstor.eu/bitstream/10419/236723/1/Ruhnau-and-Qvist-2021-Storage-requirements-in-a-100-renewable-electricity-system-EconStor.pdf par Vāciju ir aprēķināts, ka vajag 12 nedēļām, lai pietrūktu tikai reizi gadu desmitos.

Pēdējoreiz rediģēja 2 gadi atpakaļ Valdis
Vankel
Vankel
Viesis
Atbilde  Valdis
05/11/2021 18:16

Akumulatorus nevajag: mazās modulārās kodolstacijas tīkla stabilizācijai kopā ar HES, sauli un vēju, atrisinās visas problēmas.
Dīvāneksperta viedoklis 🙂

4
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: